“Arsenał kultury” od 5 maja w Radiu Merkury

"Arsenał kultury" - to godzinny program kulturalny w formie dyskusji między zaproszonymi gośćmi, który 5 maja o godz. 19.00 zadebiutuje na antenie Radia Merkury.

 

Zdjęcie użytkownika Grzegorz Stapiński.

 

Dyskusję poprowadzą: Krystyna Różańska-Gorgolewska oraz Piotr Bernatowicz. W realizacji uczestniczyć będą też m.in.: Marcel Skierski (redaktor zespołu redakcyjnego kultury i reportażu Radia Merkury) oraz Jadwiga Grzybak, historyk sztuki.

- Nasz nowy program kulturalny to także spore wyzwanie organizacyjne. Jednak zgodnie z naszą strategią rozwoju zrobimy wszystko, żeby Słuchacze otrzymali audycję na najwyższym poziomie merytorycznym. Postanowiliśmy, że realizując misję Radia Publicznego, kultura będzie miała znaczące miejsce w naszej ramówce - powiedział Filip Michał Rdesiński, prezes Radia Merkury.

W ramach jednego programu poruszone zostaną tematy, których punktem wyjścia będą aktualne wydarzenia kulturalne odbywające się w Poznaniu i regionie: wystawy, spektakle teatralne, premiery i wznowienia książek, festiwale i koncerty.

Jednak program nie będzie miał formy omawiania tych wydarzeń, ale będzie próbą zobaczenia ich w szerszej perspektywie kulturowej, ze szczególnym akcentem na problem zderzania się i przenikania różnych nurtów kulturowych, angażowania kultury w debatę społeczno-polityczną oraz kwestii wojen kulturowych.

- Do rozmowy na dany temat zaproszeni zostaną goście - eksperci, krytycy, naukowcy, dziennikarze, pisarze i artyści. Reprezentować będą różne opcje i punkty widzenia. Program będzie mieć charakter dynamicznej dyskusji, do której włączać się będzie także publiczność obecna studiu. Mam nadzieję, że uda nam się zapraszać także osoby, które nie zajmują się kulturą zawodowo – odbiorców działań artystycznych, mieszkańców Wielkopolski studentów, uczniów. Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w debacie na temat szeroko pojętej kultury w Radiu Merkury - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej Piotr Bernatowicz, pomysłodawca „Arsenału kultury”.

Punktem wyjścia pierwszego programu będzie przedstawienie pt.: „Malowany ptak” w Teatrze Polskim w Poznaniu, którego premiera odbyła się 26 marca 2017 roku. Spektakl oparty m.in. na prozie Jerzego Kosińskiego będzie pretekstem do rozmowy na udziale kultury i artystów w dyskusjach na temat relacji polsko-żydowskich w XX i XXI wieku. O rozbrajaniu i kreowaniu dotyczących obu narodów stereotypów w dziełach sztuki i literatury, a także o manipulowaniu historią w tekstach kultury.

Zobacz także

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.