Darknet: Drugie Dno Internetu w TVN7

Już 10 kwietnia na antenie TVN7 wyjątkowy dokument Darknet: Drugie Dno Internetu. To nieznany wizerunek cyber świata, pełnego tajemnic i mrocznych zakamarków. Handel bronią czy narkotykami to tylko niektóre z tematów, które poruszane są w tym dostępnym dla nielicznych miejscu. Jak wygląda prawdziwe oblicze Darknetu? Czy to możliwe, że to właśnie Darknet stanie się antidotum na brak anonimowości i prywatności we współczesnym świecie?

Oprócz tradycyjnego, powszechnie znanego Internetu, z którego każdego dnia korzystają miliardy użytkowników na całym świecie, istnieje jeszcze ciemniejsza strona globalnej sieci  – Darknet. To alternatywne miejsce, które nie jest dostępne dla każdego. Nie można go znaleźć przez popularne wyszukiwarki, nie obowiązuje tam cenzura, wolność słowa jest nieograniczona, a władza pozbawiona jest możliwości kontroli. Darknet jest stereotypowo kojarzony jako platforma nielegalnych usług, takich jak pornografia, handel narkotykami czy miejsce, w którym za pomocą jednego kliknięcia można nabyć broń palną. Ale czy Darknet to wyłącznie zakazany czarny rynek i patologia cyberprzestrzeni?

Film dokumentalny Darknet: Drugie Dno Internetu odkrywa ukrytą stronę sieci, wywracając do góry nogami wszystko, co dotychczas myślałeś o Internecie oraz niebezpieczeństwach związanych z cyfrowym światem. Przewodnikiem po ciemnych zakamarkach Internetu jest Yuval Orr, młody dziennikarz i dokumentalista. Jak większość z nas, główny bohater jest świadomy istnienia Wielkiego Brata, ale nie odczuwa jego bezpośredniego wpływu na codzienne życie. Sytuacja zmienia się, gdy pewnego dnia dostaje zadanie napisania artykułu o Darknecie. Yuval wkracza do centrum świata o którego istnieniu nie miał najmniejszego pojęcia. W poszukiwaniu materiałów do artykułu, główny bohater udaje się do Tel Avivu, Pragi i Berlina, gdzie spotyka nie tylko hakerów i ekspertów z dziedziny technologii, ale także strażników cyberprzestrzeni - grupę samozwańczych bojowników o wolność w Internecie, krypto anarchistów oraz libertarian, którzy w cieniu anonimowości Darknetu bronią niewidzialnej granicy walki o prywatność.

Film odkrywa całkowicie nowe oblicze Darknetu i zadaje ważne pytania dotyczące przyszłości naszej prywatności w sieci. Czy to możliwe, że to właśnie Darknet stanie się antidotum na problematyczny w dzisiejszych czasach koncept anonimowości i prywatności?

Tytuł oryginalny: „Down The Deep, Dark Web”

Emisja: 10 kwietnia, poniedziałek, godz. 21:50

Zobacz także

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.