Ducati i Lenovo kontynuują współpracę by wyznaczać kierunek innowacji w MotoGP

Po zwieńczeniu roku 2021 uzyskaniem tytułu Mistrza Świata Konstruktorów MotoGP drugi rok z rzędu, Ducati Lenovo Team jest gotowy na nowy sezon, w którym technologia będzie odgrywać jeszcze bardziej znaczącą rolę. Od 2018 roku partnerstwo technologiczne Lenovo i Ducati pomaga zespołowi wprowadzać innowacje i poprawiać osiągi na torze. Innowacyjność, prędkość i bezpieczeństwo stanowią centrum tej ewolucji. Dzięki szerokiej gamie inteligentnych rozwiązań, sztucznej inteligencji (AI), Lenovo nadal napędza rozwój ulepszeń i pomaga zespołowi przeprowadzać symulacje i analizować dane w czasie rzeczywistym, stale przenosząc technologię między światem wyścigów a ulicznymi motocyklami Ducati.

 

Pierwszym celem w sezonie 2022 jest ukończenie projektu Remote Garage, który pozwoli inżynierom otrzymywać dane w czasie rzeczywistym i umożliwi zdalną interakcję z garażem i motocyklami. Firmy Ducati i Lenovo zobowiązały się do usprawnienia wideokonferencji zarówno w siedzibie głównej Ducati, jak i w garażu. Ma to na celu usprawnienie kontaktu między zespołami i płynną współpracę nawet z odległości wielu kilometrów.

„Rok 2021 był ważnym rokiem dla Ducati Lenovo Team. Wzmocniliśmy nasze partnerstwo technologiczne, torując drogę dla odważniejszych innowacji w nowym, hybrydowym świecie pracy. Jesteśmy dumni ze współpracy z firmą Ducati, która podziela nasze wartości, takie jak prędkość, oddanie, duch współpracy i koncentracja na wynikach. Zgodnie z naszą misją umożliwienia inteligentnej transformacji, będziemy nadal inwestować i wprowadzać innowacje we współpracy z Ducati, aby osiągać coraz ambitniejsze cele w szybko rozwijającej się branży sportów motorowych” — komentuje Luca Rossi, Prezes działu Intelligent Devices Group w Lenovo.

„Aby zapewnić sobie konkurencyjność i osiągać najlepsze wyniki, zarówno na torze, jak i poza nim, trzeba mieć sprecyzowaną wizję kluczowej roli innowacji cyfrowych i polegać na wsparciu ze strony najlepszych partnerów. Dzięki współpracy z Lenovo udało nam się zrealizować ważne cele, takie jak usprawnienie gromadzenia i analizy danych, a tym samym przyspieszenie procesu podejmowania decyzji. W ten sposób wprowadziliśmy na tory całego świata motocykl, który w zeszłym sezonie zdobył drugi rok z rzędu tytuł Mistrza Świata Konstruktorów MotoGP” mówi Claudio Domenicali, Dyrektor Generalny Ducati. „Dzięki pasji, jaką darzymy innowacje technologiczne i którą dzielimy z Lenovo, będziemy nadal podążać w tym kierunku, testując rozwiązania technologiczne, które pozwolą osiągnąć jeszcze lepsze wyniki na torze, w produkcji seryjnej oraz w infrastrukturach korporacyjnych.”

Moc obliczeniowa w każdym miejscu i o każdej porze

Lenovo od 2018 r. wspiera inżynierów i projektantów Ducati w tworzeniu innowacyjnych motocykli wyścigowych i ulicznych, pomagając firmie osiągnąć maksymalną wydajność i zwiększyć poziom bezpieczeństwa.

Technologia wysokowydajnego przetwarzania oparta na serwerach Lenovo ThinkSystem SD530, SR630 i SR650, umożliwiła firmie Ducati uproszczenie i przyspieszenie analizy danych dotyczących aerodynamiki, dynamiki płynów i testów wytrzymałościowych. Zwiększona moc obliczeniowa

pozwoliła firmie uzyskać dane i informacje w jednej trzeciej czasu obliczeń i przeprowadzić prawie dwa razy więcej symulacji w tym samym czasie, ułatwiając inżynierom zrozumienie, w jaki sposób motocykle będą reagować na zróżnicowane warunki pogodowe i stale poprawiać osiągi na torze. Ponadto infrastruktura Lenovo zapewnia wysokie standardy ochrony danych i pozwoliła firmie Ducati zminimalizować ryzyko niebezpiecznych i kosztownych przestojów.

Firma Ducati, aby zwiększyć łączność i zaawansowaną analitykę w czasie rzeczywistym nawet w najbardziej wymagających środowiskach, zastosowała serwer brzegowy ThinkSystem SE350. Serwer Lenovo wyróżnia się dużą mocą obliczeniową zamkniętą w niezwykle małym, wszechstronnym i łatwym do przenoszenia urządzeniu, które zapewnia możliwości obliczeniowe i funkcje sztucznej inteligencji wszędzie tam, gdzie są one potrzebne. Zaprojektowany i zbudowany z myślą o unikalnych wymaganiach, ThinkSystem SE350 może działać efektywnie w każdej lokalizacji, nawet w ekstremalnych środowiskach: od malezyjskiej wilgotności, która może sięgać 90%, po suchy upał i piasek Kataru. ThinkSystem SE350 pozwala inżynierom zarządzać w czasie rzeczywistym z każdego miejsca, a około 15 GB danych dotyczących każdego z motocykli umożliwi formułowanie spersonalizowanych analiz dla kierowców do podejmowania szybkich decyzji w oparciu o rzetelne informacje. Narzędzia bezpieczeństwa zastosowane w ThinkSystem SE350 zapewniają także automatyczne szyfrowanie danych na wypadek ingerencji osób trzecich, chroniąc w ten sposób własność intelektualną firmy Ducati i zapobiegając wyciekom danych.

Współpraca, produktywność i mobilność jako zasadnicze elementy

Firma Ducati wdrożyła nową infrastrukturę wirtualnych pulpitów zbudowaną we współpracy z Lenovo. Ponad 250 wirtualnych pulpitów 2D i 3D jest wykorzystywanych w całej organizacji, od działu badań i rozwoju po sam garaż. Ducati czerpie korzyści ze zwiększonej produktywności, ponieważ ich specjaliści mogą łączyć się ze swoimi stanowiskami pracy kiedykolwiek i skądkolwiek chcą, z dowolnego urządzenia. Wirtualne pulpity pomagają również w zoptymalizowaniu zarządzania i utrzymania systemów informatycznych, zwiększają poziom ochrony danych i ciągłość działania, a także optymalizują zasoby i umożliwiają specjalistom skupienie się na kluczowych zadaniach. Ponadto dzięki możliwości pracy w ruchu projektanci Ducati mogą zdalnie współpracować w czasie rzeczywistym z zespołem rozwojowym i kierowcą testowym podczas okrążeń testowych, wprowadzając zmiany w projekcie motocykla lub pojedynczego komponentu w oparciu o otrzymane informacje zwrotne, znacznie skracając czas produkcji.

Cały zespół Ducati — od menedżerów, przez inżynierów, po motocyklistów — polega na tabletach, komputerach i stacjach roboczych Lenovo. Technicy wykorzystują również mobilną stację roboczą Lenovo ThinkPad P1, która umożliwia analizę danych z czujników motocykla i statystyk z okrążeń, porównać je i optymalizować pod kątem ustawienia motocykla. Z kolei kadra zarządzająca najwyższego szczebla korzysta z innowacyjnego składanego komputera ThinkPad X1 Fold, ciesząc się maksymalną produktywnością i mobilnością, natomiast projektanci mogą liczyć na moc stacji roboczych Lenovo, w tym serią ThinkPad P przy projektowaniu i opracowywaniu z wykorzystaniem oprogramowania CAD.

Droga w kierunku rozszerzonej przyszłości

Ducati i Lenovo mają wielkie wspólne plany na przyszłość. Obie firmy już teraz analizują, w jaki sposób mogą wykorzystać sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i rzeczywistość rozszerzoną, aby zapewnić jeszcze wyższy poziom innowacji w MotoGP. Wirtualne odtworzenie motocykla i jego komponentów w pełnym rozmiarze, w rzeczywistym kontekście, będzie stanowić kluczowy czynnik przyspieszający przyszłe prace badawczo-rozwojowe, testy i konserwację, a także wsparcie posprzedażowe dla właścicieli motocykli ulicznych.

 

Więcej informacji na temat technologii Lenovo można uzyskać na stronach Lenovo ThinkPad, Lenovo Workstations, Lenovo Edge Computing, Lenovo Yoga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *