Euro 2020: Mecz o wszystko Hiszpania – Polska w TVP1, TVP 4K i TVP Sport

Nasza reprezentacja zawiodła w swoim pierwszym występie w Euro 2020. W spotkaniu ze Słowacją doznała niespodziewanej porażki. Teraz czeka ją potyczka z dużo trudniejszym rywalem, który także nie wygrał na inaugurację. Przegrana będzie oznaczała koniec marzeń o 1/8 finału.

W piątek w Sankt Petersburgu Szwecja pokonała Słowację 1:0. To oznacza, że Polacy w razie porażki w Sewilli stracą szanse na awans do 1/8 finału. W przypadku remisu będą musieli na koniec pokonać Skandynawów i liczyć na korzystne wyniki.

W poniedziałek reprezentacja Polski zaczęła swój czwarty w historii występ w mistrzostwach Europy. Jak dotąd bilans w spotkaniach inaugurujących turniej wynosił po jednym zwycięstwie, remisie i porażce.

Nasz zespół nie powtórzył wyniku sprzed pięciu lat, gdy pokonał na otwarcie Irlandię Północną. Pierwsza połowa w jego wykonaniu była bardzo słaba. Nie było żadnego celnego strzału. Za to po akcji i strzale Roberta Maka piłka niefortunnie odbiła się od pleców Wojciecha Szczęsnego.

W 32. sekundzie po przerwie Karol Linetty po podaniu od Macieja Rybusa strzelił drugiego najszybszego gola w historii mistrzostw Europy w drugiej połowie.

To był niestety koniec pozytywnych wiadomości. Grzegorz Krychowiak popełnił niepotrzebny faul, zobaczył drugą żółtą kartkę i musiał opuścić boisko. Tym samym poszedł w ślady Radosława Sobolewskiego i Szczęsnego, którzy byli dotąd jedynymi Polakami z czerwonymi kartkami na wielkich turniejach.

Rywale to wykorzystali i Milan Skriniar w 69. zdobył zwycięską bramkę. Zawiódł Robert Lewandowski, ale i nie miał zbyt dużo wsparcia od kolegów.

Teraz po kilkudniowej przerwie drużynę Paulo Sousy czeka starcie z faworytem grupy i trzykrotnym mistrzem Europy. O której początek meczu Polski z Hiszpanią? Zacznie się o godzinie 21:00. Gdzie zostanie rozegrany? Na stadionie La Cartuja w Sewilli. Na Półwyspie Iberyjskim obecnie panują upały, co może dodatkowo pomagać gospodarzom.

Reprezentacja Hiszpanii przeszła w ostatnim czasie rewelację kadrową. Luis Enrique na turniej nie powołał żadnego zawodnika Realu Madryt, w tym wieloletniego kapitana Sergio Ramosa.

La Furia Roja od mundialu w Rosji doznali zaledwie trzech porażek, z czego dwóch jeszcze w 2018 roku. Od tego czasu tylko Ukraina była w stanie ich pokonać. Przez ostatnich pięć lat u siebie Hiszpanie przegrali tylko z Anglikami.

W poniedziałkowy wieczór Hiszpanie zagrali ze Szwedami, z którymi biało-czerwoni zmierzą się 23 czerwca znów w Sankt Petersburgu (o 18:00).

I Skandynawowie postawili się trzykrotnym mistrzom Europy, którzy mimo posiadania piłki przez 75 procent gry i kilkukrotnie większej liczby podań nie zdołali trafić do bramki. Po raz kolejny w ataku zawiódł Alvaro Morata. Mimo tego selekcjoner zapowiedział, że napastnik Juventusu zagra z Polską od początku. Także obrona nie do końca wyglądała tego dnia na pewną.

Spotkanie, podobnie jak wszystkie inne podczas Euro 2020, można będzie oglądać z czterema rożnymi ścieżkami dźwiękowymi. Dostępne będą dwie alternatywne transmisje – z atmosferą trybun i kamery 180 stopni.

Reprezentacja Polski do tej pory dziesięć razy mierzyła się z ekipą z Półwyspu Iberyjskiego. Wygrała tylko raz – 2:1 towarzysko w 1980 roku, gdy dwa gole strzelił Andrzej Iwan.

Poza tym był tylko jeden remis. W 1992 roku podczas igrzysk w Barcelonie Hiszpanie wygrali z drużyną Janusza Wójcika 3:2. Ostatnie dwa spotkania to wysokie porażki – 0:3 w 2000 roku oraz aż 0:6 przed jedenastoma laty. Jedna z bramek padła wtedy po… samobójczym trafieniu Lewandowskiego.

Euro 2020: Hiszpania – Polska, grupa E. Szczegóły transmisji na żywo

Kiedy mecz: sobota, 19 kwietnia o godzinie 21:00

Transmisja: 18:00 TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacja mobilna, TVP HBB, Smart TV, 20:15 TVP 4K, 20:35 TVP 1

Komentatorzy: Jacek Laskowski i Robert Podoliński

Prowadzący studio: Rafał Patyra / Jacek Kurowski

Goście/eksperci: Sebastian Mila, Rafał Gikiewicz, Mateusz Borek / Jakub Wawrzyniak, Waldemar