Filmy dokumentalne TVP2

W środę, 6 kwietnia, w siedzibie Telewizji Polskiej odbyła się konferencja prasowa poświęcona filmom dokumentalnym TVP2 oraz pokaz filmu „Tora i miecz” w reżyserii Anny Ciałowicz i Roberta Kaczmarka.

Podczas spotkania zaprezentowana została oferta filmów dokumentalnych TVP2, ze szczególnym uwzględnieniem pasm: „Czy świat oszalał?”, „Świat bez fikcji” oraz „Rodzinne oglądanie”. O dokumentach w Dwójce opowiedzieli: Maciej Chmiel, dyrektor TVP2, Barbara Paciorkowska, kierownik Redakcji Filmu Dokumentalnego i Reportażu TVP2 oraz Marta Dużbabel, zastępca kierownika Redakcji Filmu Dokumentalnego i Reportażu TVP2.

W drugiej części spotkania zaproszeni dziennikarze obejrzeli pokaz dokumentu „Tora miecz” w reżyserii Anny Ciałowicz i Roberta Kaczmarka, którzy byli gośćmi pokazu.

CZY ŚWIAT OSZALAŁ?

poniedziałek, godz. 22:50

W paśmie „Czy świat oszalał?” Dwójka prezentuje premierowe, zagraniczne i polskie  filmy dokumentalne, koncentrujące się na najważniejszych, bieżących wydarzeniach polityczno-gospodarczych. Emitowane w tym paśmie filmy mają za zadanie poszerzać i pogłębiać wiedzę o dzisiejszym świecie oraz wchodzić w dialog z dyskursem publicystycznym zarówno tym w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.  Filmy te przedstawiają nowe fakty, ale też  podsumowują stan wiedzy o danym wydarzeniu, zarysowując szerszy kontekst zdarzeń. Cykl edukuje, informuje i pomaga zrozumieć zjawiska zachodzące we współczesnym świecie.

Głównym celem pasma jest przybliżanie polskiemu widzowi aktualnych informacji, sytuacji  międzynarodowej, stanowiska i polityki poszczególnych państw. Globalne przepływy kapitałowe, gęsta sieć powiązań politycznych, narastające konflikty i światowy obieg informacji wymagają ciągłej aktualizacji wiedzy o faktach kształtujących codzienność w różnych regionach, które często, choćby w pośredni sposób, wpływają również na rzeczywistość w Polsce. To tutaj pojawiają się filmy poruszające kwestie ważne dla polityki oraz gospodarki kraju i świata.

 

ŚWIAT BEZ FIKCJI

wtorek, godz. 22:50

Prestiżowe, premierowe pasmo dokumentalne Dwójki, obecne na antenie od września 2011 roku, w którym emitowane są zarówno dokumenty zagraniczne, jak i produkcje polskie. Pasmo przybliża światowe problemy społeczne, co pozwala widzowi polskiemu wpisać swoje życie codzienne w rzeczywistość zarówno najbliższego regionu Europy, jak   i świata, w którym często najodleglejsze rejony mają nieoczekiwany wpływ na polską rzeczywistość.

Dokumenty prezentowane w tym paśmie to filmy kontrowersyjne, głośne, nagradzane na całym świecie, mówiące o zjawiskach i zdarzeniach nurtujących współcześnie żyjących. Opowiadają zarówno o ludziach najciekawszych, jak i tych zwykłych, których niezwykłe historie urzekły lub zbulwersowały świat. Bardzo często w prezentowanych historiach ludzkich odbijają się szerokie procesy społeczne, kształtujące życie jednostek.

Polski dokument to najlepsze produkcje polskich dokumentalistów – autorskie dokumenty wybitnych reżyserów o bardzo wysokich walorach artystycznych. Przeważa w nich tematyka współczesna. Filmy portretują sylwetki ciekawych i ważnych polskich postaci z punktu widzenia ich dorobku, ale też wartości moralnych, jakimi się w życiu kierują. Często dokumenty wykorzystują najnowsze, niezwykłe  możliwości techniczne, łącząc elementy fabularyzowane, zdjęcia archiwalne, animację i relacje świadków lub specjalistów w danej dziedzinie, nadając im innowacyjną formę artystycznej wypowiedzi.

 

RODZINNE OGLĄDANIE

niedziela, godz. 10:15

Filmy i serie dokumentalne, przeznaczone dla rodzinnej widowni, tworzone przez najlepszych światowych producentów m.in. National Geographic, BBC, czy Discovery, ale także  produkcje polskich reżyserów i producentów. Są to w zdecydowanej większości filmy o przyrodzie, pogłębiające wiedzę o naturze i promujące zachowania pro-ekologiczne, oraz filmy przybliżające różne cywilizacje i ich kulturę.

Filmy tutaj prezentowane ukazują Ziemię jako planetę pełną cudów natury, w której drzemią nadzwyczajne siły, odkrywane często na nowo przez najnowsze dokonania nauki. Bardzo często filmy te charakteryzuje ujęcie interdyscyplinarne, przedstawiające dane zjawisko z najprzeróżniejszych perspektyw, podsumowujące stan wiedzy wielu różnych dziedzin. W innych przypadkach filmy prezentują najwyższe dokonania sztuki fotografii i obserwacji mało znanych zachowań zwierząt, bądź niedostępnych rejonów geograficznych. Spektakularne zdjęcia świata łączą się z wykorzystaniem efektów specjalnych i grafiki komputerowej, przybliżających procesy życia w mikro i makro skali.

Jednocześnie filmy te ukazują związek człowieka z przyrodą i możliwości wywierania wpływu na środowisko. Pragnieniem twórców jest pokazanie i objaśnianie widzom  ogromnej złożoności zjawisk, zachodzących w otaczającym świecie – to pasmo to prawdziwa uczta dla konesera, pokazujące Ziemię i jej przeróżne zagadki, rejony, w których nigdy nie stanęła ludzka stopa, bogactwo oceanów i namorzynowych lasów, a także świat sympatycznych niedźwiadków koala.

 

W PAŚMIE „CZY ŚWIAT OSZALAŁ?” TVP2 POLECA:

UWIEDZIONE PRZEZ DŻIHAD premiera

reż.  Fatima Salaria

Anglia, 2015

poniedziałek, 11 kwietnia, godz. 22:50

Wiele młodych Brytyjek ucieka do Syrii, by tam stać się żonami wojowników ISIS i bojowniczkami w świętej wojnie. Oddają bezpieczne życie i brytyjskie obywatelstwo, miłość i wsparcie rodzin oraz komfortowe życie Zachodu, by stać się częścią Kalifatu.

Dokument ukazuje przypadki pięciu ostatnich, najgłośniejszych zaginięć młodych dziewcząt w Anglii i ich późniejsze odnalezienie w szeregach ISIS, począwszy od 21-letniej Aqsa Mahmood, studentki z Glasgow, aż po bliźniaczki Halane z Manchesteru, które miały jedynie 17 lat, kiedy uciekły do Syrii. Ich przyjaciele i rodzina przybliżają sposoby rozumowania dziewcząt w okresie ich zniknięcia, a zdjęcia z Syrii i relacje tych, którzy byli członkami grup dżihadystycznych w Anglii, ukazują ich dalsze losy i działalność już w szeregach ISIS.

 

TORA I MIECZ premiera

reż. Anna Ciałowicz, Robert Kaczmarek

Polska, 2016

poniedziałek, 18 kwietnia, godz. 22:50

„Tora i miecz” ukazuje nieznane aspekty powstania w warszawskim getcie, m.in. udział w walkach ortodoksyjnych Żydów oraz polskich organizacji konspiracyjnych.

Nad placem Muranowskim powiewają dwie flagi: polska i żydowska. Na fladze żydowskiej błękit, który jest kolorem Tronu Chwały, symbolizuje właśnie ortodoksów. Ci na rozkaz rabina Menachema Ziemby przystąpili do walki dla uświęcenia Imienia Bożego. Biel, symbolizująca sprzeciw wobec asymilacji, odnosi się do Żydowskiego Związku Wojskowego. Tworzą go m.in. rewizjoniści z Betaru, a także rewizjoniści maksymaliści z Palestyny, którzy dążą do wyzwolenia żydowskiej ojczyzny spod panowania Brytyjczyków. W najgłębszej konspiracji powstają komórki Irgun Cwai Leumi (hebr.: Narodowa Organizacja Wojskowa), a żydowskich bojowników szkoli polskie wojsko. To oni stworzą zalążek Żydowskiego Związku Wojskowego.

Obok flagi żydowskiej – flaga polska. Biel na fladze to czystość serca, a czerwień – krew przelana za ojczyznę. Z ŻZW współpracują polskie organizacje konspiracyjne: Zbrojne Wyzwolenie, Organizacja Wojskowa – Korpus Bezpieczeństwa i strażacka „Skała”. W filmie po raz pierwszy wypowiadają się publicznie świadkowie należący do tych organizacji.

„Tora i miecz” pokazuje także propagandowe wykorzystanie powstania w warszawskim getcie, które już od 1945 r. służyło do „przykrycia” powstania warszawskiego. Po kilkudziesięciu latach manipulacji trudno stworzyć wiarygodną wizję wydarzeń, dlatego wizerunek Pawła Frenkla, legendarnego dowódcy ŻZW, odtwarza się z portretu pamięciowego... Mimo tworzenia w ostatnich latach mitu „Warszawy dwóch powstań” (żydowska i polska flaga nad placem Muranowskim) relacje, zarówno polskie, jak i żydowskie do dziś nie są brane pod uwagę w badaniach historycznych. Świadectwa te (dziennik rabina Hilela Seidmana i relacja Tadeusza Bednarczyka z komendy głównej OW-KB) zostały zacytowane w syntetycznej wizji historii warszawskiego getta, uwzględniającej szereg faktów, o których historia do tej pory milczała.

 

BETAR 

reż. Robert Kaczmarek

Polska, 2010

poniedziałek, 25 kwietnia, godz. 22:50

Związek imienia Józefa Trumpeldora - w skrócie Betar lub Bejtar - jest niemal całkowicie nieznaną organizacją młodzieży żydowskiej działającą w Polsce i na całym świecie, od połowy lat 20-tych do wybuchu wojny. Betar był organizacją bardzo oryginalną, a przy tym znaczącą, choć dziś nie funkcjonuje ani w literaturze przedmiotu, ani w świadomości historycznej społeczeństwa. Wielu członków polskiego Betaru odegrało ważną rolę w dziejach odbudowy państwa żydowskiego w Palestynie oraz w jego późniejszych losach. Członkiem Betaru był między innymi premier Izraela w latach 1977-1983, Menachem Begin.

Film opowiada historię powstania tej organizacji, omawia założenia ideowe i cele działania. O tym jak funkcjonował Betar i jak ważną rolę odegrał w życiu młodych Żydów opowiadają uczestnicy ruchu – dziś już ponad dziewięćdziesięciolatkowie. Tło historyczne oparte zostało w filmie na wypowiedziach historyków: Herzla Makowa i Piotra Gontarczyka.

 

GRABIEŻ EUROPY Cz. 1 premiera

reż. Bonni Cohen, Richard Berge, Nicole Newnham

USA, 2006

poniedziałek, 9 maja, godz. 22:50

Film, na podstawie książki „Grabież Europy" autorstwa Lynn H. Nicholas, ukazuje skalę, etapy, metody i środki regularnej grabieży dzieł sztuki, prowadzonej przez nazistów w całej Europie podczas II wojny światowej.

Od Austrii, przez Polskę, Francję, Rosję i Włochy, naziści prowadzili precyzyjną i przemyślaną akcję włączania dzieł sztuki do własnych kolekcji, zbieranych nie tylko dla Hitlera, ale i dla pozostałych nazistowskich notabli. Po zakończeniu II wojny światowej, część odzyskanych zbiorów wróciła do właścicieli, jednak losy pozostałych zrabowanych dzieł sztuki wciąż pozostają nieznane albo nierozstrzygnięte w świetle prawa międzynarodowego.

Oprócz licznych materiałów archiwalnych i relacji świadków z czasów II wojny światowej, dokument prezentuje powojenne losy poszczególnych dzieł, ukazując jak bardzo skomplikowane i obciążane wciąż niewygasłymi animozjami bywają procedury prawne i umowy międzypaństwowe, które decydują o ich dalszym przeznaczeniu. Telewizyjna wersja filmu powstała w 2008 roku. W 2009 roku film otrzymał nagrodę Emmy.

 

OPERACJA PONTIFEX. TAJNE AKTA WATYKANU premiera   

reż. Jan Peter

Niemcy/Polska, 2015

poniedziałek, 16 maja, godz. 22:50

Przeprowadzony 13 maja 1981 roku zamach na Papieża Jana Pawła II stał się kulminacją zimnej wojny i wieloletnich działań, prowadzonych w Watykanie przez służby wywiadowcze licznych państw. Nigdzie indziej nie notowano tak dużej aktywności szpiegowskiej różnych obozów na tak małym obszarze.

Wybór Jana Pawła II na Papieża wprowadził Watykan w samo centrum globalnej rozgrywki pomiędzy Wschodem i Zachodem. Nawet wschodnioniemiecka Stasi wysłała tam wysokich oficerów do śledzenia działalności Papieża, który od pierwszych chwil pontyfikatu stanowczo i z determinacją dążył do zmiany porządku świata. Prawie udana próba zamachu w 1981 r. była kluczowym, historycznym momentem w rozgrywce między mocarstwami, która po latach doprowadziła do upadku bloku wschodniego.

„Sekrety Pontyfikatu" ukazują w pełnym świetle skalę i znaczenie polityki Watykanu w trakcie pontyfikatu Jana Pawła II z mało znanej dotychczas perspektywy działalności służb specjalnych podczas zimnej wojny. Wyjątkowe materiały archiwalne, wywiady ze szpiegami działającymi wówczas w Watykanie oraz watykańskim szefem kontrwywiadu ujawniają nieznane, niepublikowane dotychczas i zaskakujące fakty. Przeprowadzone niedawno, 35 lat od tych wydarzeń, rozmowy m.in. z Tomaszem Turowskim – szpiegiem SB w bliskim otoczeniu Papieża, Richardem V. Allenem – doradcą Prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego oraz watykańskimi sędziami śledczymi, zajmującymi się zamachem na Papieża, są pierwszymi medialnymi wypowiedziami tych bezpośrednich uczestników zdarzeń, rozgrywających sie w Watykanie w gorących latach zimnej wojny.

 

DYKTATOR: ZAJĘCIE DLA WARIATÓW  premiera

reż. Alain Charlot

Francja, 2012

poniedziałek, 23 maja, godz. 22:50

Hitler, Stalin, Kim Jong Il, Saddam Hussein, Nicolae Ceausescu, Jean Bedel Bokassa, Mouammar Kadhafi, Teodorin Obiang, czy Turkmen Sapamourad Niazov to dyktatorzy, którzy stali na czele swoich krajów, sprawując władzę w sposób autorytarny, pozbawiony kontroli. To najczęściej ludzie chorzy, okrutni, paranoicznie odcięci od rzeczywistości. Nadużywaniu władzy towarzyszą zbrodnie, brak wolności słowa, często ludobójstwo. Są też inne objawy, dziwne, kuriozalne, przypominające kaprysy niegrzecznych chłopców. Film jest tragikomicznym podręcznikiem dyktatora doskonałego, który reżyser rozpisał na dziewięć rozdziałów.

 

PAKISTAŃSKIE ULICE WSTYDU  premiera

reż.  Mohammed Ali Naqvi

Anglia, 2014

poniedziałek, 30 maja, godz. 22:50

Pakistan to jeden z najważniejszych krajów muzułmańskich na świecie, posiadający broń nuklearną i sojusznik Zachodu w wojnie z terroryzmem. Ale to także kraj, gdzie powszechnie przymyka się oczy na wykorzystywanie seksualne dzieci. Szacuje się, że na skutek biedy ponad 4 miliony dzieci w Pakistanie musi od najmłodszych lat pracować. Półtora miliona z nich nie ma domu i mieszka na ulicy. Na skutek ścisłej segregacji płci, mężczyźni w Pakistanie często – choć jest to sprzeczne z zasadami islamu – rozładowują frustrację i napięcie seksualne, uprawiając seks z mieszkającymi na ulicy młodymi chłopcami. Proceder ten jest szczególnie rozpowszechniony wśród kierowców ciężarówek i autobusów. Dzieci, często uzależnione od narkotyków, sprzedają się dobrowolnie z głodu lub są brutalnie gwałcone. Film przedstawia losy kilku chłopców ulicy w jednym z pakistańskich miast – Peszawarze.

 

KIBOLE  premiera

reż. Donal Macyntyre

Anglia, 2012

poniedziałek, 6 czerwca godz. 22:50

Chuliganizm wśród kibiców piłkarskich sięga w Anglii lat 80. To w czasach rządów Margaret Thatcher angielscy kibice siali postrach w całej Europie, a fala agresji przeniosła się szybko do Niemiec, Włoszech, Europy Wschodniej i Argentyny. Dzisiaj uczestnicy tamtych zdarzeń to otoczeni szacunkiem „weterani”, którzy kształtują drugie pokolenie „walecznych kibiców.”

Problem piłkarskiego chuliganizmu i wandalizmu był rozwiązywany różnie przez różne kraje Europy. Anglia wprowadziła kamery CCTV dla monitorowania bezpieczeństwa na stadionach i w ich pobliżu. Postępująca skuteczność tego rozwiązania sprawiła, że kamery są teraz stosowane powszechnie dla celów prewencyjnych na całym świecie. Francja przydzieliła najzagorzalszym kibicom oddzielne wejścia i strefy stadionowe, do których nie ma wstępu policja. We Włoszech kibice współfinansują kampanie reklamowe klubów piłkarskich i mają silny wpływ na drużynę, łącznie z doborem taktyki gry, czy poszczególnych zawodników. Wszędzie jednak policja wypracowywała szczególne metody walki i opanowania agresywnego tłumu na starciach z chuliganami.

Zdjęcia z największych bijatyk ostatnich 30 lat w Anglii, Francji, Niemczech, Turcji, Rosji, Serbii, Argentynie, Brazylii i USA komentowane są zarówno przez samych chuliganów, jak i ekspertów piłki nożnej i policjantów. Aktualna sytuacja wielu klubów i kibiców ulega kolejnym przemianom przez postępującą komercjalizację sportu i udoskonalone metody walki policji z chuliganami. Kibice stosują więc różne, nowe sposoby wyładowywania nagromadzonej agresji, jak np. walki na polach w Polsce. Argumenty wielu stron, próby wyjaśnienia sytuacji i najprzeróżniejsze, długoletnie doświadczenia składają się na dynamiczny i przekrojowy obraz zjawiska światowego chuliganizmu, jakim jest dzisiaj.

 

W PAŚMIE „ŚWIAT BEZ FIKCJI” TVP2 POLECA:

OTWARTE SERCE  premiera 

reż. Kief Davidson

Francja, 2012

wtorek, 12 kwietnia, godz. 22:50

Historia ośmiorga ruandyjskich dzieci cierpiących na chorobę reumatyczną serca, które jadą do Chartumu, by poddać się ratującej życie operacji. Wycieczkę pilotuje doktor Emmanuel, jeden z dwóch w Ruandzie kardiologów dziecięcych. Szpital Centrum Salam to jedyna taka placówka na terenie Afryki, oferująca darmową opiekę medyczną. Prowadzi go włoska fundacja Pogotowie. Film nominowany w 2013 r. do Oskara, zdobywca nagrody IDA Award oraz Boulder Best Short Doc.

 

DROGA NA DRUGĄ STRONĘ  premiera

reż. Anca Damian

Polska/Rumunia, 2011

wtorek, 19 kwietnia, godz. 22:50

Pełnometrażowy, częściowo animowany film fabularno-dokumentalny o człowieku, który próbując zwrócić uwagę na swoją krzywdę, rozpoczyna strajk głodowy. Pozwala mu się umrzeć w areszcie mimo, że przekonywał władze polskie i rumuńskie o swojej niewinności. Teraz, gdy przebył już drogę na drugą stronę, my żyjemy w poczuciu winy, że nie posiadaliśmy wystarczająco dużo miłości i pozostaliśmy bierni wobec jego krzywdy.

Film nawiązuje do prawdziwych zdarzeń, które miały miejsce w Polsce. 11 lipca 2007 roku, pewnemu sędziemu ukradziono w sklepie portfel z kartami kredytowymi. Opisał on złodzieja jako bruneta o smagłej cerze. Policja, by zadowolić sędziego, spieszy się i aresztuje domniemanego sprawcę: Claudiu Crulica, lat 33, obywatela Rumunii. Crulic twierdzi, że w czasie, gdy popełniono przestępstwo, był w Mediolanie. Zatrzymany stara się bezskutecznie skontaktować z władzami Rumunii. W końcu w poczuciu bezradności rozpoczyna strajk głodowy.

Claudiu Crulic umiera po czterech miesiącach głodówki w polskim areszcie. W tym czasie ani lekarze, ani strażnicy, ani nawet rumuńscy dyplomaci, nie wzięli pod uwagę jego zeznań i nie sprawdzili, czy mężczyzna rzeczywiście przebywał wtedy poza krajem. Bohater filmu zmarł 18 stycznia 2008, kilka godzin po tym, jak polskie służby więzienne uwolniły głodującego, by przewieźć go do szpitala.

Przypomnienie bulwersującej historii z pierwszych stron gazet stanowiło wyłącznie punkt wyjścia do filmu. Postać rumuńskiego mężczyzny została potraktowana jako uniwersalny symbol buntu, straceńczej walki jednostki z systemem i niemożliwej do zaspokojenia woli wolności. Niezwykłość historii Crulica znalazła swoje odzwierciedlenie w nowatorstwie filmowej formy. „Droga na drugą stronę” jest połączeniem animacji, dokumentu i fikcji. Ironiczna narracja zza grobu przywołująca na myśl „Kasyno,” łączy się w nim z bezkompromisową wizją świata, charakterystyczną dla „Walca z Baszirem.”

Film był z sukcesami prezentowany podczas licznych festiwali filmowych na całym świecie i zdobył 25 międzynarodowych nagród, wśród nich: Grand Prix w Annecy, Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu w Gdyni, Nagrodę Amnesty w CPH DOX, nagrodę specjalną na Istanbul IFF i wiele innych.

MANEKINY TESTOWE. WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA premiera

reż. Ian A. Hunt

Anglia, 2013

wtorek, 26 kwietnia, godz.

Inżynier Jem Stansfield przedstawia historię powstania i udoskonalania manekina do samochodowych testów zderzeniowych.

Od ponad 60 lat manekiny testowe pomagają ulepszać systemy bezpieczeństwa w naszych autach. Mnóstwo ludzi zawdzięcza im zdrowie i życie. W filmie zobaczymy pierwsze manekiny stosowane w przemyśle lotniczym, jak również współczesne manekiny naszpikowane najnowocześniejszymi i najczulszymi urządzeniami pomiarowymi. Zapoznamy się też z najnowszymi pracami nad powstaniem wirtualnego manekina zderzeniowego. Efekty prowadzonych na manekinach prób i eksperymentów przyniosły przez lata szereg zaskakujących odkryć, które znalazły swe zastosowanie w każdym samochodzie. Badania nad bezpieczeństwem jazdy wciąż jednak dynamicznie się rozwijają.

 

GRABIEŻ EUROPY cz. 2 premiera

reż. Bonni Cohen, Richard Berge, Nicole Newnham

USA, 2006

wtorek, 10 maja, godz. opis j.w.

 

ALISA W KRAINIE WOJNY premiera

reż.  Alisa Kovalenko,Liubov Durkova

Polska/Ukraina, 2015

wtorek, 24 maja godz. 22:50

Kiedy zaczyna się rewolucja w Kijowie Alisa ma 26 lat. Jest studentką szkoły filmowej, ale przede wszystkim jest Ukrainką. Film przedstawia jej życie od czasu Euromajdanu do wojny na Wschodzie Ukrainy. Kiedy trafiła do niewoli u separatystów, którzy myśleli że jest szpiegiem ukraińskiej armii, Alisa przestała być tylko reżyserem, a stała się uczestnikiem wydarzeń.

Ten dokument to emocjonalny dziennik młodej kobiety zagubionej w niestabilnym świecie, żywy obraz jej tragicznych doświadczeń, uczuć i obaw. Jest to także film o miłości Alisy i jej francuskiego chłopaka. Czy łącząca ich więź przetrwa tę dramatyczną próbę?

Film był nominowany do nagrody Alliance of Women Film Journalists EDA, został również zakwalifikowany do pokazów konkursowych największego w świecie festiwalu dokumentalnego IDFA 2015 w Amsterdamie (wybrano tylko 15 spośród kilkuset zgłoszonych filmów).

 

KTO SIĘ BOI GMO? premiera

reż. Jeremy Seifert

USA, 2013

wtorek, 31 maja godz. 22:50

Co to jest GMO? Jak wiele osób wie, że zdecydowana większość produktów żywieniowych bazuje na produktach zmodyfikowanych genetycznie? Jaki wpływ na ludzki organizm ma długoletnie spożycie produktów GMO?

Reżyser filmu usiłuje odnaleźć odpowiedzi na te, zdawałoby się, podstawowe pytania, na które jednak do tej pory, pomimo wykorzystywania produktów GMO od ponad 15 lat, nikt nie odpowiedział. Rozmowy z farmerami stosującymi zarówno metody tradycyjne, jak i nowoczesne, przybliżają powody, dla których uprawa GMO jest tak rozpowszechniona (70%

-90% upraw w USA w zależności od gatunku rośliny). Kontakt z rolnikami na Haiti, protestującymi przeciwko wprowadzaniu tego typu upraw ukazuje odrębny punkt widzenia. Podróż po krajach europejskich zarysowuje różnego typu rozwiązania, stosowane przez poszczególne kraje (od całkowitego zakazu w Norwegii, przez częściowe ograniczenia we Francji). Wypowiedzi naukowców, podsumowujących niedawno opublikowane wyniki analiz długoterminowych przynoszą finalnie poszerzony obraz długofalowego wpływu produktów GMO na organizm.

Genetyczna modyfikacja żywych organizmów zostaje zaprezentowana z perspektywy codziennego życia i wpływu na zdrowie przeciętnego człowieka i jego rodziny.

 

ANATOMIA STARTUPU  premiera

reż. Aleksander Dembski

Polska, 2016

wtorek, 7 czerwca, godz.

Film o wschodzących gwiazdach polskiego biznesu, które mając po dwadzieścia kilka lat często w bardzo niekonwencjonalny sposób zarobiły swój pierwszy milion. Podjęły ryzyko, by spełnić marzenia, za które przeważnie płacą cenę samotności, nieudanych związków, czy też skomplikowanych relacji rodzinnych. Ci młodzi ludzie zaczynają pracować już w szkole średniej, a studiowanie jest dodatkiem do ich karier. Nie szukają pracy na etacie. Inaczej myślą, łatwiej ryzykują, szybciej adaptują się do błyskawicznie zmieniających się warunków, są kreatywni, błyskotliwi, odważni. Dostrzegają potrzeby, które chcą zaspokajać swoimi działaniami i tym samym ulepszać świat.

W filmie zostaną pokazani wybrani bohaterowie, którzy pierwsze kroki w świecie biznesu stawiali prowadząc tzw. startupy, czyli pewnego rodzaju prototypy firm. Z jednej strony przyjrzymy się ich nieprzeciętnym sukcesom zawodowym, a z drugiej poobserwujemy codzienne życie i wynikające z tego skomplikowane, słodko-gorzkie sytuacje. Jednym z istotniejszych elementów filmu będzie stworzenie portretów psychologicznych bohaterów, czyli próba odpowiedzenia na pytanie w jaki sposób należy myśleć, aby odnieść globalny sukces i jaką cenę osobistą trzeba ponieść, by znaleźć się na szczycie.

Gorączka startupowa rozpala młodych coraz mocniej. Perspektywa zdobycia dużych pieniędzy na starcie w dorosłość jest bardzo kusząca, ale równocześnie niesie za sobą zagrożenia. A może nie warto aż tak poświęcać się dla osiągnięcia sukcesu? Może jest on okupiony zbyt wysoką ceną? Czy w pewnym momencie poczucie satysfakcji i okrągła suma na koncie dają poczucie wolności rekompensującej nieprzespane noce, stresy i odkładane na później plany osobiste? Poruszane w filmie wątki mają wprowadzić, zwłaszcza młodszych widzów, w świat nieograniczonych możliwości i zdradliwych zagrożeń, czyhających na naszych bohaterów. Motto brzmi: Nie ważne ile razy upadniesz, lecz ile razy wstaniesz.

 

W PAŚMIE „RODZINNE OGLĄDANIE" TVP2 POLECA:

ZDUMIEWAJĄCE REKINY  premiera

reż. Phil Coles

Anglia, 2013

niedziela, 17 kwietnia, godz. 10:15

Naukowcy prezentują najbardziej osobliwe gatunki rekinów, spośród 400 znanych badaczom. Widzowie poznają dziwny wygląd, obyczaje, zachowania godowe i sposoby rozmnażania tych fascynujących ryb, które budzą lęk i zachwyt jednocześnie. Polują na ludzi i zwierzęta znacznie większe od siebie, wyglądają jak brodaty dziadek, zdarza im się zapadać w letarg, zjadają rodzeństwo jeszcze przed narodzinami, są starsze od dinozaurów. Jeszcze więcej niezwykłych faktów w filmie „Zdumiewające rekiny”.

 

SEKRETNE ŻYCIE DRZEW  premiera

reż.  Artur i Saturnina Homan

Polska, 2015

niedziela, 24 kwietnia godz. 10:15

Film odkrywa przed widzem nieznany i tajemniczy świat starych drzew oraz zwierząt dzięki nim żyjących. Twórcy przedstawiają szereg zależności łączących różne gatunki zwierząt, żyjących wśród alej, zadrzewień śródpolnych oraz wiekowych drzew w lasach. Film pokazuje ogromną różnorodność biologiczną towarzyszącą tym ekosystemom, począwszy od grzybów, poprzez owady tak rzadkie, jak pachnica dębowa, kozioróg dębosz, jelonek rogacz, aż po ptaki i ssaki. Wszystkie te zwierzęta korzystają z ochrony i pożywienia, które zapewniają im drzewa.

Film był realizowany na obszarach objętych programem Natura 2000, przede wszystkim w Dolinie Baryczy.

 

NIEGRZECZNE ROŚLINY, odc.1: Zabójcy i oszuści premiera

reż. Steve Nicholls

Austria, 2012

niedziela, 1 maja, godz. 10:15

Charles Darwin poświęcił osobną książkę pożerającym owady orchideom, które potrafią wydzielać woń przypominającą żeńskie zapachy pszczół i os, by zwabić owady zapylające kwiaty. Dzisiaj okazuje, że owadożernych roślin jest znacznie więcej – są wśród nich nawet zabójcze pomidory i ziemniaki. Choć mięsożerne rośliny pojawiały się w wielu filmach science-fiction, teraz wiadomo, że rzeczywistość znacznie przerasta fantazję. Po ogrodzie złych roślin oprowadza sir David Attenborough.

 

NIEGRZECZNE ROŚLINY, odc. 2: Seks i kłamstwa premiera

wtorek, 3 maja, godz. 10:15

 

WIOSNA W EUROPIE, odc. 1 premiera

Reż. Thomas Willers

Niemcy, 2014

niedziela, 8 maja, godz. 10:15

Wiosna to najbardziej ekscytująca i wyczekiwana przez wszystkich pora roku. Choć wydaje się, że dobrze ją znamy, wiosna ma wiele oblicz, które ukazuje w kolejnych rejonach rozpościerającego się przez 5000 km kontynentu. Część 1 wiosennej podróży przez Europę rozpoczyna się na hiszpańskich wyspach Atlantyku, by przejść w kierunku Morza Śródziemnego, przez francuską Prowansję, aż do Alp. Flamingi rozpoczynają właśnie swoje dziwne, taneczne rytuały, a dzikie konie pokonują rozległe, podmokłe łąki i bagniska. Kiedy Północ pokryta jest jeszcze grubą pokrywą śniegu, Południe wkrótce zamieni się w kolorowy, kwitnący ogród, na co z wytęsknieniem czekają wszystkie żyjące istoty.

 

WIOSNA W EUROPIE, odc. 2 premiera

reż. Thomas Willers

Niemcy, 2014

niedziela, 15 maja, godz. 10:15

Część 2 filmu ukazuje scenerię od wierzchołków Alp aż do Oceanu Arktycznego. W Niemczech leśne stworzenia wyprowadzają po raz pierwszy na świat swoje potomstwo, a w Polsce życie budzi się w dzikich dolinach rzek. Północne wybrzeże Atlantyku przemienia się w ogrom tundry i tajgi. Tutaj wiosenny sezon wzrostu zaczyna się później, ale przebiega w sposób równie spektakularny, jak na Południu. W każdym rejonie wiosna przejawia się inaczej, w różnym świetle prezentując swoje formy: od czasami burzliwej i kapryśnej, przez radosną i skąpaną słońcem, ale zawsze fascynującą w swoim pięknie.

 

LWY NA KRAWĘDZI premiera

reż. Johnita "Jaye" Moran

Anglia, 2014

niedziela, 22 maja, godz. 10:15

W odległym zakątku Serengeti jedna z rodzin lwów walczy z przejmującym upałem, niedostatkiem pożywienia i wody oraz groźną koalicją młodych lwów, która pojawiła się właśnie na ich terytorium. W tych bezwzględnych warunkach, lwy borykają się z trudnościami na równi z fotografami, którzy usiłują udokumentować ich życie.

Serengeti jest jednym z najbardziej nieprzyjaznych dla życia miejsc na Ziemi. Od dekad fotografowie i filmowcy usiłują zdobyć najlepsze ujęcia zwierząt tam mieszkających. Wybitny fotograf National Geographic Michael Nick Nichols i operator Nathan Williamson wykorzystują swoje wieloletnie doświadczenie oraz najnowsze technologie: roboty, drony i kamery filmujące w nocy, aby ukazać życie lwów w sposób dotychczas nieosiągalny. Efektem jest fascynująca, bliska i nieprzerwana obserwacja poszczególnych osobników, ich interakcji i wspólnych działań, pozwalająca na zapoznanie się z nowej perspektywy ze światem, w którym granica pomiędzy życiem i śmiercią jest bardzo wąska, a poszczególne rodziny lwów wypracowały swoje własne techniki przetrwania.

 

ŻYCIE PINGWINA premiera

reż.  Greg Marshall

Anglia, 2013

niedziela, 29 maja, godz. 10:15

Historia przetrwania i reprodukcji w najokrutniejszym klimacie na ziemi. Pingwiny królewskie, żyjące na Antarktyce są zmuszone do licznych poświęceń dla wychowania swojego potomstwa: rodzice na zmianę ogrzewają jaja pod swoim upierzeniem, rezygnując w tym czasie przez długie okresy z polowania, cierpiąc głód i mróz.

Przez miliony lat pingwiny zaadaptowały się do ekstremalnych warunków, panujących w wąskiej biologicznej niszy Antarktyki. Pokonują one niezmierzone dystanse, aby polować i wyżywić swoje małe. Wyrzeczenia są rekompensowane na wiosnę, kiedy lód zaczyna topnieć i małe po raz pierwszy zanurzają się w wodach morza, które od tego momentu staje się ich nowym domem.

 

NAJWIĘKSZA TAJEMNICA PRZYRODY – KORALOWY TRÓJKĄT, odc. 1/3 premiera

reż. Richard Dennison

Niemcy, 2013

niedziela, 5 czerwca, godz. 10:15

Leżący w południowo-wschodniej Azji, na styku oceanów Indyjskiego i Pacyfiku, obszar Koralowego trójkąta został odkryty ostatnio przez naukowców, jako kolebka zróżnicowania gatunkowego oceanów. To tutaj rodzi się i żyje ponad 2000 gatunków organizmów morskich, które stąd rozprzestrzeniają się po pozostałych wodach.

Powstały na podłożu wulkanicznym, z wciąż aktywnymi erupcjami, dostarczającymi budulec dla spektakularnych raf koralowych, teren obejmuje tysiące wysp i ponad 3 mln 600 tys. ludzi, z których zdecydowana większość utrzymuje się dzięki morzu. Naukowcy różnych dziedzin wyruszają na tradycyjnym, drewnianym wietnamskim statku na wyprawę badawczą, by odpowiedzieć na pytania o źródła, aktualny stan oraz przyszłość tego zróżnicowania gatunkowego, wywierającego wpływ na życie we wszystkich oceanach.

Odc. 1 serii prezentuje życie na rafach koralowych, odc. 2 w głębokim oceanie na styku oceanów Indyjskiego i Pacyfiku, natomiast w odc. 3 widzowie poznają życie ludzi w regionie – zarówno wspólnot tradycyjnych, jak i modernizujących się społeczeństw wyspiarskich. Spektakularne podwodne zdjęcia, wywiady z naukowcami i mieszkańcami najpiękniejszych rejonów Trójkąta ukazują zapierającą dech w piersiach naturę wraz z rolą, jaką pełni w ludzkim życiu.

NAJWIĘKSZA TAJEMNICA PRZYRODY – KORALOWY TRÓJKĄT, odc. 2/3 premiera

niedziela, 12 czerwca, godz. 10:15

NAJWIĘKSZA TAJEMNICA PRZYRODY – KORALOWY TRÓJKĄT, odc. 3/3 premiera

niedziela, 19 czerwca, godz. 10:15

 

Zobacz także

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.