Prasa - Ksiązka

„Gazeta Uchodźców” – 20 czerwca ukaże się specjalna „Wyborcza” przygotowana przez uchodźców

W poniedziałek, 20 czerwca br. przypada Światowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji redakcja „Gazety Wyborczej” odda swoje łamy imigrantom z różnych części świata, którzy przybyli do Polski, uciekając przed wojnami i prześladowaniami. Wyjątkowe wydanie pt. „Gazeta Uchodźców” dostępne będzie w punktach sprzedaży prasy i na Wyborcza.pl /gazetauchodzcow. 

 

 Postanowiliśmy zrobić rzecz niesłychaną i bezprecedensową. Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy oddaliśmy przygotowanie codziennego wydania „Wyborczej” uchodźcom, którzy żyją w Polsce albo którzy przez Polskę przeszli na swym szlaku migracyjnym. 20 czerwca na naszych łamach ukażą się teksty przygotowane przez przybyszy z Ukrainy i Białorusi, Afganistanu i Syrii, irackiego Kurdystanu i Tadżykistanu, Erytrei i Birmy. Autorami będą nastolatki i ludzie dojrzali, kobiety i mężczyźni, dziennikarki i dziennikarze, ale też ludzie najrozmaitszych zawodów  wyjaśnia Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej” i szef działu zagranicznego dziennika. 

W ten sposób redakcja „Wyborczej” chce zamanifestować, jak wielka zmiana dokonała się ostatnio w Polsce – uchodźcy stali się widoczną częścią naszego kraju, a słowo „uchodźca” przestaje budzić negatywne skojarzenia.

Ukazujące się 20 czerwca wydanie „Gazety Wyborczej” przygotuje grono ciekawych postaci, które opowiedzą o swoim życiu w Polsce i o tym, co dzieje się w ich rodzinnych stronach. Napiszą o blaskach i cieniach życia w naszym kraju, o tym, co działa dobrze i co należy jeszcze poprawić. Czytelnicy i czytelniczki poznają też wyniki sondażu pokazujące, jak Polacy pomagają uchodźcom w Polsce i czy się ich boją. Wszystkie treści będzie można znaleźć też na Wyborcza.pl /gazetauchodzcow. 

– Bezprecedensowa dziennikarska inicjatywa, jaką jest „Gazeta Uchodźców”, będzie wielobarwna – tak jak wielobarwna staje się Polska na naszych oczachdodaje Bartosz T. Wieliński.

Dodatkowo, w „Gazecie Uchodźców” „Wyborcza” podsumuje zbiórkę dla mieszkańców Mariupola, którą wspólnie z fundacją HumanDoc uruchomiła 2 marca. W ciągu kilku tygodni – do 16 maja br. „Wyborcza” oraz „Wysokie Obcasy” zebrały i przekazały organizacji 150 tys. zł, które wpłacili ich czytelnicy i czytelniczki. Fundacja wydała środki głównie na organizację ewakuacji ludności z Mariupola. Oprócz tego dostarcza transporty z pomocą humanitarną, jak również pomaga uciec do Polski i innych krajów tym, którzy się na to zdecydują.

20 czerwca na łamach tradycyjnego wydania i na Wyborcza.pl ukaże się wywiad z Dominiką Springer, członkinią zarządu Fundacji HumanDoc, która opowie m.in., w jaki sposób zostały i zostaną wykorzystane środki od czytelników i czytelniczek „Wyborczej” i „Wysokich Obcasów”.

Wideo-zapowiedź „Gazety Uchodźców” – wypowiedź Adama Michnika – tutaj. 

Od chwili rosyjskiego ataku na Ukrainę zespół „Wyborczej” nie tylko relacjonuje wydarzenia zza naszej wschodniej granicy, ale też podejmuje kolejne działania wspierające objęty wojną kraj oraz jego mieszkańców. W tym celu m.in. powstały specjalne wydania gazety dla Ukrainek i Ukraińców uciekających przed wojną, a Wyborcza.pl  prowadziła sprzedaż subskrypcji cyfrowych-cegiełek. W Klubie Wyborczej o wojnie w Ukrainie rozmawiali m.in. Timothy Snyder i Adam Michnik, a tytuł Człowiek Roku „Gazety Wyborczej” w 2022 r. został przyznany ukraińskiemu pisarzowi, poecie, aktywiście i wolontariuszowi Serhijowi Żadanowi. Do grona organizacji wspierających Ukrainę dołączyła też Fundacja Gazety Wyborczej, która wraz z partnerami ustanowiła Fundusz na rzecz ukraińskich mediów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *