Grupa INEA przejęta przez Macquarie European Infrastructure Fund 5 (MEIF5)

Macquarie EuropeanInfrastructure Fund 5 (MEIF5), WarburgPincus i Grupa INEA poinformowały o podpisaniu umowy zakupu, na podstawie której Macquarie EuropeanInfrastructure Fund 5 (MEIF5), zarządzany przez Macquarie Infrastructure and Real Assets (“MIRA”)nabędziewiększościowe udziały w INEA. Szczegółowe warunki inwestycji nie zostały ujawnione.

Założona w 1992 r. Grupa INEA jest obecnie największym operatorem telekomunikacyjnym w Wielkopolsce, który dociera do 500 tys. gospodarstw domowych,a swoim zasięgiem obejmuje 250 tys. klientów. Szacuje się, że do końca 2017 roku Spółka wygeneruje przychody na poziomie 342 mln PLN. Inwestycja MIRA przyczyni się do znacznej rozbudowy sieci NGA INEA, zapewniającej dostęp do nowoczesnych, szerokopasmowych usług telekomunikacyjnych.

W 2013 WarburgPincus, został mniejszościowym udziałowcem w Spółce INEA,a następnie przejął nad nią kontrolę. W ciągu 5 lat udanej współpracy z WarburgPincus, INEA zrealizowała bardzo ambitny program inwestycyjny i była najszybciej rozwijającym się operatorem telekomunikacyjnym w Polsce.W tym czasie INEA zbudowała 4500 km światłowodowej sieci szkieletowej (Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa), dzięki czemu objęła swoim zasięgiem kolejne 140 tys. gospodarstw domowych (z 360 tys. do 500 tys. HP). Podpisane zostały również umowy na budowę kolejnych 200 tys. HP. Inwestycja ta będzie współfinansowana z  funduszy UE. Dzięki wszystkim tym działaniom, mieszkańcy Wielkopolski mogą obecnie korzystać z  najlepszej i najnowocześniejszej infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce.

MIRA wesprze INEA w realizacji strategii dalszego rozwoju Spółki. Mowa tu m.in. o olbrzymiej inwestycji, jaką jest rozbudowa infrastruktury światłowodowej w ramach unijnego Programu Polski Cyfrowej 2014-2020 (program "POPC"). Operator zamierza rozszerzyć swoją działalność także poza Wielkopolskę.Transakcja z INEA, jest trzecią inwestycją MIRA w Polsce, po terminalu kontenerowym DCT Gdańsk oraz bazie paliw TanQuid w Radzionkowie.

Założyciel i Prezes Zarządu Spółki – Janusz Kosiński – pozostanie w INEA i będzie wspierałMIRAw realizacji strategii dalszego rozwoju Spółki.

Janusz Kosiński, założyciel i Prezes Zarządu INEA: To kolejny wielki dzień w historii INEA. Po inwestycji WarburgPincus, która pozwoliła Spółce ponad dwukrotnie zwiększyć swoje przychody, w atmosferze pełnego zrozumienia i zgodności, stoimy przed szansą kolejnego podwojenia naszych wyników. Wierzę, że nasze partnerstwo z MIIRA będzie równie zgodne i efektywne, jak dotychczasowa współpraca z WarburgPincus.

Adarsh Sarma, Dyrektor Zarządzający WarburgPincus: Jesteśmy dumni z transformacji jaką INEA przeszła w ciągu 5 lat naszego partnerstwa – w szczególności z rozbudowy infrastruktury NGA. Spółka jest bardzo dobrze przygotowana do dalszego rozwoju. Życzymy Januszowi oraz całemu zespołowi INEA dalszych sukcesów. Jako większościowy udziałowiec czujemy szczególną dumę, że mieliśmy szansę wspierać rozwój operatora oferującego najlepsze usługi oraz zapewniającego najnowocześniejszą infrastrukturę w Polsce.

Leigh Harrison, szef europejskiej częściMIRA: Jako jedenz największych operatorów sieci światłowodowych (FTTH) i sieci kablowych w Polsce, INEA z powodzeniem zbudowała najlepszą infrastrukturę szerokopasmową, dającą dostęp do nowoczesnych usług w sektorach B2C i B2B. Z niecierpliwością oczekujemy dalszej ekspansji Spółki poza dotychczasowy obszar jej działania. Cieszymy się też, że będziemy mogli wspierać dalszy rozwój INEA oraz współpracować z obecnym zespołem zarządzającym w celu umacniania pozycji Spółki na rynku telekomunikacyjnym.

Doradcy uczestniczący w transakcji: po stronie Sprzedającego - UBS &PwC oraz Clifford Chance; po stronie Kupującego - Rothschild i Allen &Overy.

Zobacz także

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.