Muratorplus.pl inicjuje akcję „Chcemy uczciwego budownictwa”

17 marca br. w Hotelu Bellotto w Warszawie odbyła się debata na temat różnego rodzaju nieprawidłowości na rynku budowlanym, której inicjatorem był zespół redakcyjny Muratorplus.pl z naczelnym serwisu Markiem Wielgo na czele. To pierwsza z czterech konferencji prowadzonych w ramach akcji „Chcemy uczciwego budownictwa” pomysłu Muratorplus.pl.

 

Od lat branża budowlana zmaga się z nieuczciwą konkurencją. Jej ofiarami najczęściej padają uczciwi przedsiębiorcy, ich pracownicy oraz konsumenci. Serwis Muratorplus.pl proponuje stworzenie koalicji, która upomni się o ich interes i przeciwstawi nieprawidłowemu działaniu w różnych sferach budownictwa. Głównym celem akcji „Chcemy uczciwego budownictwa” jest wywołanie publicznej dyskusji na ten temat. Podczas pierwszej konferencji, która odbyła się 17 marca br., przedstawiona została skala szarej strefy oraz nieuczciwej walki konkurencyjnej w różnych strefach budownictwa.

– Budownictwo jest jedną z tych branż, w których, ze względu na ich specyfikę, bardzo trudno jest walczyć z nieuczciwością – mówi Marek Wielgo, redaktor naczelny serwisu Muratorplus.pl. – Wierzę jednak w to, że wspólnym wysiłkiem urzędników, organizacji budowlanych, przedsiębiorców i nas dziennikarzy, możemy ten niebezpieczny trend zahamować, a może i odwrócić.

Zaproszeni przez Muratorplus.pl minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk i wiceminister Tomasz Żuchowski, a także prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał, prezes Urzędu Zamówień Publicznych Małgorzata Stręciwilk, główny inspektor nadzoru budowlanego Jacek Szer oraz zastępca głównego inspektora pracy Dariusz Mińkowski opowiadali podczas konferencji, jak administracja rządowa walczy z patologiami w budownictwie. Debacie została również poddana propozycja przywrócenia podatkowej ulgi remontowo-budowlanej – pierwszej od bardzo dawna tego typu inicjatywy branży budowlanej, zainicjowanej przez sześć organizacji branżowych (Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa, Związek Polskie Okna i Drzwi, Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, Stowarzyszenie Producentów Betonów i Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR”).

Wideo z debaty:

http://www.muratorplus.pl/biznes/wiesci-z-rynku/chcemy-uczciwego-budownictwa-relacja-wideo-z-konferencji-serwisu-muratorpluspl_85853.html

http://www.muratorplus.pl/biznes/wiesci-z-rynku/czy-przywrocenie-podatkowej-ulgi-budowlano-remontowej-dobry-pomysl-relacja-wideo-z-debaty-ktora-odby_85854.html

 

 

Zobacz także

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.