Krzysztof Fujarski z TWOJA.TV dla SATinfo24.pl

Wywiad z Panem Krzysztofem Fujarskim, twórcą innowacyjnego projektu TWOJA.TV. 

 

W jaki sposób możemy oglądać TWOJA.TV? Jest ona dostępna na satelicie, w internecie czy też w sieciach kablowych?

TWOJA.TV to moim zdaniem pierwszy w Polsce kanał telewizyjny o charakterze w pełni społecznościowym. Charakteryzuje się między innymi tym, że praktycznie każdy może opublikować w tej telewizji własny film czy inną produkcję video, o ile tylko spełni proste warunki, natomiast społeczność skupiona wokół projektu ma bezpośredni wpływ na to, co najczęściej jest emitowane w kanale głównym TV.

Jacy operatorzy mają w swojej ofercie TWOJA.TV?

Kanał nadawany jest w technologii IPTV i drogą światłowodową dociera do węzłów, skąd telewizje kablowe odbierają go do dystrybucji we własnych sieciach. Kanał nadawany jest z serwerów zlokalizowanych w katowickim węźle wymiany ruch EPIX oraz dostępny jest między innymi w CDN EVIO, CDN SGT i sieci JAMBOX, Korbank, PLIX (TViX) oraz wielu pomniejszych węzłach  operatorskich. TWOJA.TV na obecną chwilę nadawana jest na podstawie koncesji kablowej a dla operatorów dostępna jest do dystrybucji bez dodatkowych opłat. Pełna lista operatorów (ok. 300) z numeracją kanałów dostępna jest na stronie http://twoja.tv/zasieg. Łącznie w sieciach kablowych docieramy do 80 tys. mieszkań, a od czerwca br. jesteśmy także obecni na platformie Videostar, dzięki której docieramy do 470 tys. zarejestrowanych użytkowników i wielokrotnie więcej niezarejestrowanych. Dzięki temu TWOJA.TV zwiększyła zasięg OTT na smart TV i urządzeniach mobilnych. Oczywiście na portalu każdy może ją oglądać za pośrednictwem sieci internet na komputerach, smartfonach, smart TV, tabletach czy nawet konsolach  gier, co również było przedmiotem testów.

Jakie treści kanał oferuje widzom? Jakie programy znajdą oni na TWOJA.TV?

W ramówce kanału TWOJA.TV znajdują się programy i filmy społeczności skupionej  wokół  projektu. Najogólniej o tematyce lifestyle'owej. Pojawiają się filmy w kategoriach Muzyka, Gry, Podróże, Kulinaria, a nawet Fabuła. Do wiosny zgromadziliśmy w projekcie ponad 1000 produkcji, a tygodniowo przybywa od 2 do 10 premier. To spowodowało, że od czerwca br. zmieniliśmy algorytm odpowiedzialny za układanie ramówki programu. Co prawda nadal analizie poddana jest popularność poszczególnych filmów, ale w kanale głównym emitowane są one teraz wg wcześniej zaplanowanych scenariuszy. Dzięki temu ramówka programu stała się bardziej przewidywalna.

Jak jest jakość nadawanego kanału – HD czy też SD?

Kanał od samego początku nadawany jest w technologii HD (720p). Decyzja o takiej właśnie rozdzielczości została podjęta z uwagi na charakter programu. Bardziej ważny jest aspekt społecznościowy i merytoryczny przekaz niż techniczna jakość emitowanych pozycji. Uwaga - system jest tak przygotowany, że każdy udostępniając swoje filmy może to zrobić nie zważając na format czy rozdzielczość własnych produkcji wideo. Algorytm automatycznie transkoduje udostępniane pliki wideo do wymaganego przez nas formatu. Warto zaznaczyć, że u  niektórych operatorów może się zdarzyć, że program jest transkodowany za naszą zgodą do rozdzielczości SD, aby mógł być odbierany na starszych odbiornikach.

Proszę zdradzić, kto był pomysłodawcą kanału i wymyślił jego założenia?

Pomysłodawcą projektu byłem osobiście ja. Projekt odbiega nieco od początkowych założeń, ale nie ulega wątpliwości, że obecnie projekt ma ogromny potencjał. O planach rozwoju będziemy informować na bieżąco. Obecnie mogę tylko powiedzieć, że na jesień planowana jest dalsza ekspansja do  kolejnych sieci TVK oraz na platformy IPTV i OTT. Nie przewidujemy retransmisji satelitarnej w najbliższych  miesiącach, ale może to się zmienić w przyszłym roku. Jesienią TWOJA.TV będzie także sponsorem wieczoru powitalnego na jednej z konferencji operatorskich, gdzie będziemy promować kanał w tej właśnie branży. Tutaj najświeższe informacje na ten temat: http://www.epix.net.pl/wp-content/uploads/2016/07/PZP%C5%81-Propaganda-SYCAMORE-TREE-O-ZNSP-20160801151537.png

Dziękuję za rozmowę i szczegółowe odpowiedzi na pytania.

Ja również dziękuję i zachęcam kolejnych operatorów do umieszczania kanału TWOJA.TV w swoich sieciach.

Zobacz także

1 Komentarz

  1. A może nadawać również w Vectrze?