Kiedy nowe kanały TVP w telewizji naziemnej?

Telewizja Polska nadal nie włączyła żadnych nowych kanałów w ramach ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Mimo, że multipleks nadaje już od kilku miesięcy, są na nim nowe, komercyjne stacje i miejsca dla dwóch lub trzech kanałów TVP telewidzowie mogą jedynie pooglądać kolorowe pasy. O to kiedy nowe kanały TVP pojawią się w telewizji naziemnej wirtualnemedia.pl zapytały prezesa Telewizji Polskiej, Jacka Kurskiego.

 

Na uruchomieniu nowych kanałów TVP w MUX 8 zależy nie tylko telewidzom ale również nadawcom obecnych już kanałów: Metro TV, Nowa TV, WP i Zoom TV. Kolejne kanały uatrakcyjnią ofertę multipleksu ósmego, do odbioru którego w wielu przypadkach potrzebna jest dodatkowa antena na pasmo VHF. Dla wielu telewidzów, którzy muszą zmodernizować instalację dodanie ciekawego kanału może pomóc w podjęciu tej decyzji, a kolejny widz z możliwością odbioru MUX 8 to plus również dla nadawców komercyjnych. TVP mając również jedną z największych widowni może pomóc w kampanii promującej MUX-8 jeżeli sama będzie mieć tam swoje kanały.
Kiedy nowe kanały TVP w telewizji naziemnej?

Prezes TVP, Jacek Kurski w rozmowie z wirtualnemedia.pl przyznał, że Telewizja Polska w ciągu najbliższych kilku miesięcy będzie jednak musiała zdecydować jakie kanały umieścić na multipleksie ósmym.

– Moja decyzja o wstrzymaniu wejścia na MUX-8 okazała się bardzo dobra. Chciałem sprawdzić, jak sobie poradzą czterej mniejsi z podobną ofertą programów informacyjnych i publicystycznych. No i widzę, że się kanibalizują tłumaczy w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes TVP.

W Telewizji Polskiej nadal podobno zwycięża opcja, aby na MUX-8 uruchomić kanał TVP Sport w wersji HD (zajmie dwa sloty) oraz przesunąć na MUX-8 którąś ze stacji z MUX-3 np. TVP Historia, TVP Kultura lub TVP Rozrywka co zwiększy przepustowość na MUX-3 i da jeszcze większą ilość miejsca do nadawania trzech kanałów w HD – TVP 1 HD, TVP 2 HD i TVP Info HD. Być może zmiany będą jeszcze inne skoro prawie rok temu szef Telewizji Polskiej zapowiadał szybkie włączenie TVP Sport do MUX 3.

Nie ma chyba na razie co liczyć na zupełnie nowe kanały TVP w telewizji naziemnej. Biuro koordynacji programowej pracuje nad nowymi stacjami ale dla… oferty satelitarnej.

Prezes Kurski wskazuje również , że multipleks ósmy osiąga mniejszy zasięg niż ten zadeklarowany przez EmiTel przed jego uruchomieniem.

– Kryzys w obszarze MUX-8 daje Telewizji Polskiej komfort w rozpoznaniu, co wrzucić na ten multipleks. Należy też przeprowadzić rozgrywkę z EmiTelem, który nie daje rady obsługiwać MUX-azapowiada prezes Telewizji Polskiej.

Trudno powiedzieć o jaką rozgrywkę ma chodzić – na razie w styczniu br. EmiTel czyli operator techniczny multipleksu skierował do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o wydanie Telewizji Polskiej decyzji rezerwacyjnej obligującej nadawcę do uruchomienia jej kanałów na MUX-8. Obsługa techniczna multipleksu kosztuje tyle samo w przypadku gdy nadają tam cztery kanały czy siedem ale skoro TVP nic nie nadaje to nie musi płacić czyli EmiTel zarabia mniej.

Trudno zarzucać Emitelowi problemy z zasięgiem skoro do końca ubiegłego roku uruchomiono 53 nadajniki MUX 8, a dodatkowe 20, które zostanie włączone do połowy roku da liczbę 73 nadajników. MUX 8 zatem będzie mieć większą liczbę nadajników niż MUX 1 (53 nadajniki) czy MUX 2 (51 nadajników).

Zobacz także

1 Komentarz

  1. Skoro się nie nadawał na burmistrza Pcimia, to został prezesem telewizji. To zemsta Kaczyńskiego na telewizji PZPR-owskiej.