MediaPolsatZapowiedzi TV

Październik na kanałach Polsat Viasat

Wybrane propozycje programowe kanałów tematycznych Polsat Viasat na nadchodzący miesiąc październik 2020 roku.

 

 

 

Australijskie megametro

Premiera: środa, 21 października, godzina 22.00

Sydney to miasto stale zakorkowane, a tymczasem australijska metropolia powiększa się o 100 tysięcy mieszkańców rocznie! Jedynym rozwiązaniem jest supernowoczesne metro. W tej filmowanej przez pięć lat serii zobaczymy, jak przebiega realizacja najnowocześniejszego w historii Australii systemu transportu publicznego.

To w pełni zautomatyzowane metro porusza się bez maszynistów i nie ma rozkładu jazdy, a pociąg pojawia się na stacji co kilka minut. Budowa tak zaawansowanego technologicznie systemu transportu jest dla inżynierów wielkim wyzwaniem. Jednym z najtrudniejszych zadań jest konstrukcja futurystycznego centrum kontroli. Ten ogromny obiekt zasila energia słoneczna z nowej elektrowni.

Wieczór ze skarbami oceanów

W każdy poniedziałek, od 5 października, godz. 20.00

Prezentujemy nasze dwa ulubione programy z cyklu „jak to się robi na antypodach”. Zobaczymy, jak pracują ludzie na niebezpiecznych wodach na południe od Australii i u wybrzeży Nowej Zelandii.

Wypłyniemy na poszukiwanie skarbów oceanu i przekonamy się, jak ciężka i ryzykowna jest praca na morzu. Czeka nas mnóstwo niebezpieczeństw, ale także świetna zabawa. Jak skończy się ten sezon: zwycięstwem i zyskiem czy widokiem pustych sieci?

Gwiazdy wędkarstwa

Premiera: sobota, 10 października, godz. 22.00

Zapalony wędkarz i olimpijczyk Dean Macey oraz były międzynarodowy mistrz wędkarstwa Adam Rooney podróżują szlakami wodnymi w Anglii i za granicą. Wspólnie stawiają czoła trudnym wędkarskim zadaniom, a robią to z pomocą zaproszonych gości, także pasjonatów wędki. Cel tych zmagań jest jeden – wędkarze chcą zostać gwiazdami!

Wraki-składaki z Las Vegas

Premiera: piątek, 23 października, godz. 23.00

Steve Darnell to znakomity mechanik i miłośnik samochodów, który konstruuje szalone, jedyne w swoim rodzaju pojazdy z resztek i złomowanych części. To tak zwane „rat rody” — samochody celowo zbudowane tak, aby były szybkie, ale sprawiały wrażenie zniszczonych i zużytych. Steve znajduje części do swoich konstrukcji na złomowiskach, w starych garażach i na targach staroci.

W każdym odcinku programu Steve i jego ekipa budują pojazd dla wymagającego klienta w ciągu zaledwie pięciu dni — wyłącznie ze złomu i starych części. Aby dokonać czegoś takiego, trzeba mieć do dyspozycji ekipę prawdziwych fachowców!

 

 

Ocalić niedźwiadki

Premiera: dni powszednie, od poniedziałku, 12 października, godz. 19.30

Zapraszamy na spotkania z mieszkańcami jedynego w Kanadzie schroniska dla osieroconych niedźwiadków i innych zwierzaków. W tej trzeciej już serii programów do schroniska trafią nowe misie z różnego rodzaju obrażeniami i problemami. Zobaczymy też zwierzęta z zeszłego sezonu, które wkrótce wrócą na wolność.

Angelika, Peter, Tanja i ich wolontariusze jak zwykle mają mnóstwo pracy. Muszą zajmować się chorymi niedźwiadkami i cielaczkami oraz jednocześnie zapanować nad zadziornymi misiami, które wykorzystają każdą okazję, aby uciec!

Niezwykła przyroda Madagaskaru

Niedziela, 4 października, godz. 13.50

Madagaskar oddzielił się od superkontynentu Gondwany 180 milionów lat temu. Jednak dopiero 130 milionów lat temu większość madagaskarskich stworzeń, których przodkowie pochodzą z Afryki, poddała się ewolucyjnym przemianom. Wyspa jest teraz domem wielu endemicznych i przedziwnych gatunków.

W tym filmie dokumentalnym zobaczymy najbardziej tajemniczych i rzadko filmowanych mieszkańców wyspy, od drapieżnika szczytowego fossy po palczaka madagaskarskiego, który jest jednym z najdziwniejszych stworzeń na ziemi.

Inteligencja zwierząt

W każdą niedzielę, od 4 października, godz. 15.40

Czy mrówki są pierwszym superspołeczeństwem, któremu udało się zamienić wojnę w pokój i odkryć sposoby na przetrwanie poprzez tworzenie samowystarczalnych kolonii? Skąd niedźwiedzie wiedzą, że zjadły już wystarczającą ilość jedzenia, która pozwoli im bez głodu przetrwać okres hibernacji?

Skąd żółwie wiedzą, jak głębokie i szerokie nory powinny budować, aby kryjówki chroniły ich przed drapieżnikami i innymi niebezpieczeństwami? W programach wszystko o inteligencji zwierząt lądowych, wodnych i powietrznych.

Domy zwierząt: urodzeni inżynierowie

Premiera: niedziela, 4 października, godz. 15.00

W przyrodzie wiele zwierząt konstruuje domy w swoim własnym stylu, trzymając się specjalnego i zarazem ściśle tajnego planu budowy, który ewolucja zapamiętała w instynktach budowniczych. Tak powstają różnych kształtów i rozmiarów nory, gniazda i legowiska.

W tej trzyczęściowej serii programów ekolog Chris Morgan pokaże nam najbardziej wyszukane i misterne konstrukcje oraz przedstawi garść zaskakujących faktów i odkryć na temat tych wspaniałych zwierzęcych domów.

Attenborough i mrówcza góra

Niedziela, 4 października, godz. 16.15

Łańcuch górski Jura po szwajcarskiej stronie jest miejscem, gdzie rozgrywać się będzie ta epicka opowieść o dwóch miastach. Na pierwszy rzut oka te dwie metropolie wyglądają prawie identycznie. Każde z tych miast ma swoją strukturę społeczną i infrastrukturę transportową, która zapewnia przepływ informacji i karmi mieszkańców. Ale nie mówimy tu o naszych miejskich dżunglach.

Te dwa miasta są zbudowane i zarządzane przez mrówki! Naszym przewodnikiem po tajemniczym królestwie mrówek jest David Attenborough, który przedstawi nam królowe i robotnice, zwiadowców i żołnierzy z tego mrówczego miasta.

Wielka Rafa Koralowa: żywy skarb

Premiera: środa, 7 października, godz. 21.00

Wielka Rafa Koralowa to jedna z najsłynniejszych atrakcji turystycznych świata i miejsce o największej bioróżnorodności na ziemi.

W tej czteroodcinkowej serii nakręconej przez nagrodzonego Emmy filmowca Richarda Fitzpatricka zajrzymy do położonych na różnych głębokościach zakątków rafy. Odwiedzimy przeróżne gatunki dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Poznamy przedstawicieli tego ogromnego wodnego ekosystemu.

Geniusz morskich myśliwych

Premiera: niedziela, 11 października, godz. 16.20

Wciąż nie do końca rozumiemy, jak polują morskie ssaki. Wiemy, że stosują niezwykle wyrafinowane metody, które z każdym nowym odkryciem wprawiają naukowców w osłupienie. Jak zwierzęta tego samego gatunku potrafią wymyślać unikalne metody tropienia i zbijania swych ofiar?

Wykorzystując najnowsze techniki filmowania i supernowoczesny sprzęt, taki jak drony, podwodne i szybkoobrotowe kamery, naukowcy próbują poznać i wyjaśnić bogactwo sztuczek i taktyk stosowanych przez morskie stworzenia.

 

 

Ostatnia podróż wikingów

Premiera: dni powszednie, od poniedziałku, 5 października, godz. 22.00

Jak wyglądało życie wikingów w czasach wielkich zmian społecznych i środowiskowych? Jak zmusiły one to wojownicze plemię do opuszczenia Skandynawii i zaprowadziły aż do Francji? W jaki sposób odegrali oni wielką rolę w tworzeniu nowoczesnej Europy?

Ta ciekawa seria przenosi nas na sam początek epoki wikingów. Prześledzimy, jak ci waleczni Skandynawowie stali się Normanami, którzy w końcu dotarli do Anglii, aby przejąć królewski tron. Uważnie przyjrzymy się wydarzeniu, które często opisywane jest jako koniec epoki wikingów – bitwie pod Hastings w 1066 roku.

Królewski wrak pełen złota

Niedziela, 4 października, godz. 19.40

Podczas ostatniego etapu 60-dniowego rejsu z Melbourne do Liverpoolu, 26 października 1859 roku, kliper Royal Charter padł ofiarą jednego z najsilniejszych sztormów w historii Wielkiej Brytanii. Utonęło wówczas 497 osób.

Straty w ludziach były ogromne, wielką okazała się także strata złota o wartości 130 milionów dolarów. Cenny kruszec, który znaleziono w Australii, zaginął na morzu i część tego skarbu spoczywa tam do dziś. Światowej sławy poszukiwacz złota Vince Thurkettle ma zamiar wydobyć zatopione złoto i ustalić, kto może być jego właścicielem.

Odkodowane tajemnice

Premiera: dni powszednie, od poniedziałku, 5 października, godz. 19.40

Ta seria programów dokumentalnych w bardzo szczegółowy sposób analizuje największe, ale wciąż nierozwiązane tajemnice z historii Stanów Zjednoczonych. W oparciu o najnowsze dowody i z pomocą nowatorskich technologii poszukamy prawdy w legendarnych już dziś opowieściach o Strefie 51 czy procesach czarownic z Salem.

Śledztwa prowadzi była żołnierka US Navy, a obecnie prywatny detektyw Jennifer Marshall. Razem z towarzyszącymi jej ekspertami podejmuje próbę ostatecznego rozwiązania tych historycznych zagadek.

Operacja „Gorączka złota”

Premiera: niedziela, 11 października, godz. 21.00

Dan Snow wraz ze swoim zespołem wyrusza śladami XIX-wiecznych poszukiwaczy złota, którzy pokonywali szlaki – z wybrzeża Alaski na oddalone o prawie 970 kilometrów złotonośne tereny Klondike. W wyprawach Snowowi towarzyszy polarniczka Felicity Aston i lekarz Kevin Fong.

Cała trójka podąża szlakami przetartymi w czasie ostatniej, wielkiej gorączki złota. To wydarzenie o ogólnoświatowym zasięgu stało się nie tylko źródłem opowieści o niezwykłych przygodach, bohaterstwie i niebezpieczeństwie, ale także inspiracją do tworzenia gier.

Tajemnice Trzeciej Rzeszy

Dni powszednie, od poniedziałku, 19 października, godz. 21.00

Mniej znane aspekty z historii nazistowskich Niemiec. Po raz pierwszy mamy okazję obejrzeć prywatne filmy wideo nakręcone przez tych, którzy żyli w cieniu flag z hitlerowską swastyką.

Jak nauka była wykorzystywana, a raczej sprzeniewierzana dla celów III Rzeszy? Jak szefowi od tajnej broni Hitlera udało się uniknąć skazania za zbrodnie wojenne?

Zapomniane taśmy wideo z nazistowskich Niemiec

Premiera: poniedziałek, 19 października, godz. 21.00

Na tysiącach strychów w Niemczech leżą zapomniane, pokryte liczącym dekady kurzem niezliczone ilości prywatnych nagrań wideo. Ukryte na tych starych rolkach filmy przedstawiają zupełnie inną historię hitlerowskiej III Rzeszy. To prywatne spojrzenie na najbardziej intymne kulisy życia w nazistowskich Niemczech, od domowych pieleszy po linie frontu podczas wojennych podbojów Hitlera.

W tej dwuczęściowej serii obejrzymy prywatne filmy, które dopiero niedawno ujrzały światło dzienne. Po raz pierwszy zobaczymy, jak zwykli Niemcy, wojskowi i cywile, postrzegali i oceniali pierwsze lata imperium, które w zamierzeniu miało trwać tysiąc lat.

Szef tajnej broni Hitlera

Środa, 21 października, godz. 21.00

Hans Kammler, twórca tajnej broni Hitlera, rzekomo popełnił samobójstwo 9 maja 1945 roku. Ten generał SS dostarczał więźniów obozów koncentracyjnych do pracy w niemieckich fabrykach zbrojeniowych i dlatego był odpowiedzialny za śmierć dziesiątek tysięcy ludzi.

Z najnowszych dowodów wynika, że po wojnie Kammler został potajemnie przewieziony do USA. Amerykanie chcieli wykorzystać jego wiedzę i nie postawili go przed sądem jako zbrodniarza wojennego.

Supersamochody Hitlera

Czwartek, 22 października, godz. 21.00

W okresie rozkwitu III Rzeszy dwóch niemieckich producentów samochodów otrzymało zadanie budowy aut o najwyższych na świecie parametrach silnika. Zaciekła rywalizacja zaowocowała serią zwycięstw podczas wyścigów Grand Prix i dominacją, która była wynikiem nazistowskiej propagandy.

Kierowcy, ryzykując życie, zdobywali światową sławę i bili rekordy prędkości, których nikt nie zdołał poprawić przez kolejne 79 lat. A wszystko działo się na bezpośredni rozkaz Hitlera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *