Premiera: „Będzie bolało”, czyli do bólu prawdziwy serial o życiu młodych lekarzy

Boleśnie szczery, a równocześnie niezwykle zabawny pamiętnik młodego ginekologa. Premiera nowego brytyjskiego serialu medycznego z Benem Whishawem w roli głównej już 27.05 tylko w serwisie CANAL+ online oraz w CANAL+ PREMIUM.

 

Wielogodzinny intensywny dyżur. Główny bohater nie zdążył jeszcze wrócić do domu, a już wjeżdża z powrotem na oddział, na jednym wózku z rodzącą pacjentką. Tak, bez zbędnej subtelności, zaczyna się serial BĘDZIE BOLAŁO, wrzucając widza w sam środek wydarzeń. Oparty na bestsellerowym pamiętniku doktora Adama Kaya serial wyprodukowany dla BBC One, opowiada historię młodego ginekologa, pracującego w jednym z londyńskich szpitali.

Główny bohater, tak jak pozostali pracownicy oddziału, mierzy się z problemami brytyjskiej (choć śmiało powiedzieć można, że każdej) służby zdrowia. Niekończące się nadgodziny z destrukcyjnym wpływem na prywatne życie, niedofinansowanie, przeciążony personel, który stara się walczyć o zdrowie pacjentów z należnym profesjonalizmem i empatią, mimo pogłębiającej się frustracji. Ten boleśnie szczery obraz przedstawiony został w bardzo wyważony i jednocześnie zabawny sposób, zachowując idealny balans między komedią a dramatem.

Akcja serialu rozgrywa się po roku 2000 – swoją medyczną karierę rozpoczynał wówczas również pierwowzór głównego bohatera „Będzie bolało”, Adam Kay. Jest on autorem książki o tym samym tytule; w Polsce ukazała się ona nakładem Wydawnictwa Insignis. Adam Kay, który po latach zrezygnował z pracy w brytyjskiej służbie zdrowia, bez ogródek opisał trudne realia, w jakich funkcjonują młodzi lekarze – obarczeni ogromną odpowiedzialnością, przepracowani, nie mogą liczyć chociażby na godziwe wynagrodzenie. Po sukcesie książki, która trafiła na listę bestsellerów (w Polsce sprzedała się w ponad 100 tysiącach egzemplarzy i została okrzyknięta Najlepszą autobiografią roku 2018 przez użytkowników Lubimyczytac.pl), autor przeniósł swoją historię na karty scenariusza. Serial wyreżyserowali Lucy Forbes („The End of the F***ing World”) i Tom Kingsley.

 

 

W główną rolę wcielił się fantastyczny Ben Whishaw, mający na swoim koncie Złotego Globa, Emmy i statuetkę BAFTA za rolę w pierwszym sezonie serialu „Skandal w angielskim stylu”. Aktor ma na swoim koncie również wiele ról kinowych, m. in. Q w serii filmów o przygodach Jamesa Bonda (SKYFALL, SPECTRE, NIE CZAS UMIERAĆ) czy obrazie „Pachnidło: Historia mordercy”. W pozostałych rolach m.in: Michele Austin („Sekrety i kłamstwa”, „Kolejny rok”, serial „Trafny wybór”) i Alex Jennings („Królowa”, seriale „The Crown”, „Skandal w angielskim stylu”) oraz Ambika Mod, dla której jest to pierwsza poważna rola.

Premierowe odcinki BĘDZIE BOLAŁO od 27.05 w piątki o godz. 21:00 w CANAL+ PREMIUM oraz tego samego dnia w serwisie CANAL+ online. Serialowe wydanie książki ukaże się na rynku 15.06 nakładem Wydawnictwa Insignis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *