Premiera filmu dokumentalnego „Uchodi – Naród Niepotrzebnych” (wideo)

7 kwietnia br. odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Uchodi – Naród Niepotrzebnych”. Jego tłem są wydarzenia z 9 sierpnia 2020 roku, kiedy Aleksander Łukaszenka po raz kolejny ogłosił się prezydentem Białorusi i późniejsze masowe protesty obywateli w całym kraju. Autorzy przedstawiają w nim historie młodych Białorusinów, którzy zmuszeni zostali do opuszczenia ojczyzny oraz represji, jakie zostały zastosowane przez reżim Łukaszenki wobec demonstrantów. Dokument będzie można obejrzeć na stronie głównej Radiozet.pl, profilu stacji na FB oraz na radiowym kanale YouTube o godz. 20:00.

 

„Uchodi” to historia tych, którzy musieli uciekać. 20-letniego Romana, który zamiast iść na studia, trafił za kraty. Wielokrotnie torturowanego w areszcie Maksa czy Denisa, który z dnia na dzień musiał zostawić całe swoje życie. Historia tych, których jedyną winą było to, że wyszli zaprotestować przeciwko brutalnej i nielegalnej władzy.mówią autorzy dokumentu Miłosz Gocłowski i Tomasz Chaciński.

 

 

Według oficjalnych wyników wyborów prezydenckich 9 sierpnia 2020 r. Aleksander Łukaszenka zdobył poparcie ponad 80 procent głosujących. Tego samego dnia, w proteście przeciwko wyborczym fałszerstwom, na ulice wyszły setki tysięcy Białorusinów. Hasłem protestów stało się słowo – „Uchodi”, czyli „odejdź”. Aleksander Łukaszenka nie zamierzał jednak oddać władzy i przeciwko swoim rodakom wyprowadził na ulice policję, OMON i wojsko. Rozpoczęła się brutalna pacyfikacja protestów. Ludzie byli aresztowani i bici do nieprzytomności. Ci, którzy pragnęli wolności mieli tylko jeden wybór – uciekać albo trafić do kolonii karnych.

W godzinnym dokumencie opowieści bohaterów przeplatają się z niepublikowanymi, amatorskimi, często drastycznymi obrazami, ukazującymi bestialstwo białoruskich służb bezpieczeństwa. Film będzie dostępny również w białoruskiej i angielskiej wersji językowej.

Miłosz Gocłowski i Tomasz Chaciński to dziennikarze radiowi z wieloletnim doświadczeniem. Miłosz jest szczecińskim korespondentem Radia ZET, natomiast Tomasz – byłym redaktorem naczelnym Radia Szczecin oraz dziennikarzem TVP Szczecin i TVN24. Obaj odpowiadają za scenariusz i reżyserię. Zdjęcia i montaż zrealizowali Łukasz Nyks i Tomasz Chaciński. Muzykę do filmu napisał Krzysztof Baranowski, a producentem jest Social Distancing Miłosz Gocłowski.

Radio ZET jest mecenasem dokumentu „Uchodi – Naród Niepotrzebnych”.

Na uwagę zasługuję też plakat, który do filmu stworzyła Rufina Bazlowa – białoruska artystka, mieszkająca od kilku lat na uchodźstwie w Czechach. Zasłynęła serią biało-czerwonych haftowanych obrazów, nawiązujących do sierpniowych protestów i symboli narodowych. Sceny utrwala tradycyjną białoruską metodą haftu krzyżykowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *