Radio Merkury zmienia nazwę na Radio Poznań

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało zgodę na zmianę nazwy Polskiego Radia Regionalnej Rozgłośni w Poznaniu Radia Merkury S.A. na Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu Radio Poznań S.A.

 

Decyzja zapadła 19 kwietnia na Walnym Zgromadzeniu w Warszawie.

Procedura uzyskania zgody na zmianę nazwy trwała kilka miesięcy i wymagała wielu opinii i zgód. Na ostateczną zgodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyły się przede wszystkim pozytywne opinie Rady Mediów Narodowych i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz zarządzenie Prezydenta Miasta Poznania, który z kolei wyraził zgodę na używanie nazwy Poznań w znaku towarowym "Radio Poznań". Pozytywną opinię wydała wcześniej także Rada Nadzorcza rozgłośni.

Pomysłodawcą zmian jest prezes Zarządu Radia - Filip Michał Rdesiński. - Uzasadnieniem naszych decyzji jest powrót do historycznej i cenionej nazwy jednoznacznie wskazującej, że Poznańskie Radio należy do sieci rozgłośni wykonujących misję i cel radia publicznego - wyjaśnia Filip Michał Rdesiński. - Argumentem za zmianą jest też odbudowa wizerunku radia, dotychczas często kojarzonego z radiem komercyjnym. Zmiana nazwy jest też uzasadniona w kontekście spójności nazewnictwa publicznych i misyjnych rozgłośni regionalnych. Znamy Radio Kraków, Radio Wrocław, Radio Szczecin, czy Radio Gdańsk. Zdaniem Prezesa Zarządu powrót do najstarszej nazwy „Radio Poznań” przywróci radiu należną rangę i precyzyjnie określi profil jednej z najstarszych publicznych rozgłośni w kraju.

- Wracamy do korzeni, do początków radiofonii w zachodniej Polsce, kiedy to Wielkopolanie sami ufundowali Radjo Poznańskie. Bardzo się cieszę, że ta niezwykle ważna dla nas decyzja zapada w roku jubileuszowym, w którym świętujemy 90-lecie istnienia - mówi Filip Rdesiński, prezes Radia Merkury.

Przez rok radio będzie używało dwóch nazw: Radio Merkury i Radio Poznań. Definitywne wygaszanie nazwy, która funkcjonowała przez ostatnie lata, rozpocznie się w kwietniu 2018 roku.

Zobacz także

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.