MediaPlatforma Canal+/ Canal+ PolskaZapowiedzi TV

Serialowa ofensywa oryginalnych produkcji Canal+ Polska i premiery lata w Canal+

MINUTA CISZY, THE OFFICE PL 2, KRUK 3 oraz zapowiadane po raz pierwszy serialowe produkcje własne CANAL+ POLSKA: BELFER 3, STRANGE ANGELS i SORTOWNIA to pozycje, które kolejno trafią na CANAL+ do końca 2023 r. Oprócz nich w bibliotece pojawią się dwie światowe superprodukcje CANAL+ GROUP — dramat historyczny MARIA ANTONINA i serialowy western DJANGO. Oferta serwisu poszerzyła się ostatnio też o portfolio BBC Playera, a letnie miesiące wypełni kilkadziesiąt premierowych tytułów seriali, filmów i dokumentów.

 

Wśród kolejnych serialowych produkcji CANAL+ POLSKA znajdą się kryminały, dramaty obyczajowe i społeczne, komedie, jak i thrillery z wątkiem supernatural. Ten miks gatunków wypełnia strategię programową serwisu, jaką jest różnorodność tematyczna portfolio.

Polski widz i CANAL+ Polska kochają polskie seriale. Inwestycja we własne, oryginalne projekty to jeden z filarów naszej strategii, obok produkcji i koprodukcji filmów kinowych, które niedługo po kinowej premierze trafiają do widzów naszego serwisumówi Małgorzata Seck, wiceprezes ds. programowych w CANAL+ Polska.

STRANGE ANGELS

Wystartowały zdjęcia do STRANGE ANGELS – serialu, który łączy w sobie elementy kryminału i thrillera z wątkiem supernatural. To historia, w której zjawiska nadprzyrodzone i motywy historyczne wspólnie budują wielopiętrową zagadkę.

Główna bohaterka, geolożka Lena, wraca do swojego rodzinnego Wałbrzycha, aby odnaleźć zaginioną córkę, z którą Lena wiele lat temu straciła kontakt i która jest podejrzana o uprowadzenie kilkorga dzieci.

STRANGE ANGELS jest pełen pełnokrwistych postaci. Wałbrzych, który jest równolegle ważnym bohaterem serialu, jest tu pełnym życia, wielokulturowym przylądkiem — z romskimi, czeskimi i polskimi mieszkańcami, żyjącymi w intrygującym tyglu kulturowym.

Niezwykły klimat produkcji buduje również jej wizualna, scenograficzna warstwa i unikalne lokacje tajemniczych, podziemnych wałbrzyskich tuneli i szybów. Miejsc, które jakby zastygły w czasie i wciąż są pełne nieodkrytych historii z czasów II wojny światowej.

Za reżyserię odpowiada Mariusz Palej („Detektyw Bruno”, „Czarny młyn”), a za scenariusz Agnieszka Szpila (nominowana do tegorocznej Nike za powieść „Heksy”), Dominika Prejdova, Marcin Ciastoń („Hiacynt”, „WYRWA”) i Katarzyna Tybinka („Wataha”). Kierownikiem literackim projektu jest Michał Oleszczyk („Wszystkie nasze strachy”). W głównych rolach wystąpią Karolina Kominek („Karuzela”, „Anatomia”), Dawid Ogrodnik („Wszystkie nasze strachy”), Edyta Olszówka („Lejdis”) i Alicja Wieniawa-Narkiewicz. Autorem zdjęć będzie Wojciech Węgrzyn („Detekyw Bruno”, „Proceder”). Scenografia jest autorstwa Katarzyny Sikory („Król”), za kostiumy odpowiada Hanna Podraza („THE OFFICE PL”, „Otwórz oczy”), a za niezwykłą oprawę graficzną Kamil Polak (wielokrotnie nagradzana „Świteź”). Produkcją zajmuje się Magdalena Kamińska i Agata Szymańska z Balapolis. Premiera serialu w 2023 r.

BELFER 3

Na przyszły rok zapowiadana jest również premiera trzeciego sezonu kultowego BELFRA.

Pierwszy sezon kultowego już serialu o charyzmatycznym poloniście (w tej roli Maciej Stuhr jako Paweł Zawadzki), który na własną rękę prowadził śledztwo w sprawie śmierci uczennicy miejscowej szkoły, zadebiutował w 2016 r. Produkcja spotkała się ze świetnym przyjęciem widzów, a Zawadzki w wykonaniu Stuhra stał się wzorem nauczyciela, jakiego każdy z nas chciałby w życiu mieć. Fora dyskusyjne i rosnące rzesze fanów szeroko komentowały premiery kolejnych odcinków, prześcigając się w domysłach zakończenia zagadki sezonu. Pierwszy sezon został nagrodzony m.in: Orłem w 2017 r. za najlepszy filmowy serial fabularny, Specjalną Telekamerą 2017 oraz statuetką Bestsellerów Empiku jako Wydarzenie Roku 2016.

W kolejnej serii Belfer z prowincjonalnych Dobrowic przeniósł się do Wrocławia. W liceum, w którym się zatrudnił, już w pierwszych dniach jego pracy doszło do tragedii, podczas której zakładnikami stali się nastoletni podopieczni Belfra.

W najnowszej odsłonie Paweł Zawadzki wraca do swych rodzinnych stron, do nadmorskiego Małomorza, gdzie nadal mieszka jego ojciec. Belfer podejmie pracę w lokalnym liceum.

Prace nad scenariuszem trwają od wielu miesięcy. Poprzeczka zawieszona została bardzo wysoko, bo Belfer stał się kultową produkcją, którą ceni wielu widzów. W nowym sezonie akcja toczy się w rodzinnych stronach Belfra, poznamy jego lęki i marzenia oraz zderzymy z problemami licealnej młodzieży. Mnie ciekawi w tej historii nie tylko wątek kryminalny, ale też galeria fascynujących postaci, z którymi Belfer się skonfrontuje komentuje Łukasz Grzegorzek, reżyser.

Producentem wykonawczym jest Opus TV („KLANGOR”, „KRUK”). Reżyserem został Łukasz Grzegorzek (“Moje wspaniałe życie”), zdobywca nagrody za najlepszą reżyserię na FPFF w Gdyni oraz nominowany do tegorocznych Orłów za najlepszy film. Nad scenariuszem pracują współautorka poprzednich sezonów, Monika Powalisz i Przemysław Nowakowski („Bez tajemnic”, „Pakt”). Premiera już w przyszłym roku. W rolę Belfra wcieli się ponownie fenomenalny Maciej Stuhr, który otrzymał w tym roku Orła w kategorii najlepsza główna rola męska za kreację w „Powrocie do tamtych dni”. Premiera serialu w 2023 r.

SORTOWNIA

Już tej jesieni widzowie CANAL+ mogą spodziewać się premier dwóch kolejnych oryginalnych produkcji serialowych – drugiego sezonu THE OFFICE PL 2 (październik), na planie którego padnie za kilka dni ostatni klaps oraz trzeciego sezonu KRUKA – w tym przypadku właśnie ruszyły zdjęcia.

MIĘDZYNARODOWE KOPRODUKCJE CANAL+ POLSKA W RAMACH PROJEKTÓW CANAL+ GROUP

CANAL+ Polska jest również koproducentem dwóch największych światowych superprodukcji w ramach projektów CANAL+ Group. Właśnie zakończyły się zdjęcia do seriali MARIA ANTONINA i DJANGO.

MARIA ANTONINA, 8-odcinkowy wysokobudżetowy dramat historyczny o ostatniej królowej Francji. Oprócz wcielającej się w główną rolę Emilia Schüle w obsadzie pojawią się również Jack Archer, Jasmine Blackborow, Crystal Sheperd, James Purefoy, Marthe Keller, Louis Cunningham, Gaia Weiss oraz polski aktor Philippe Tłokiński, znany z roli w „BELFRZE”. Za kamerą stanęli Pete Travis („Dredd”) oraz Geoffrey Enthoven („W pół drogi”). Autorką scenariusza jest Deborah Davis, nominowana do Oscara za „Faworytę”.

Maria Antonina uważana jest za jedną z najbardziej kontrowersyjnych władczyń w historii Europy. I nie ma co się dziwić, bo była kobietą, która potrafiła nieźle namieszać. Tworzyła trendy, kochała modę, była prawdziwą ikoną stylu i królową skandalu. Uzależniona od hazardu i luksusu, uznawana za skrajnie nieodpowiedzialną buntowniczkę dawała masę pretekstów do plotek i domysłów, również o jej biseksualności. Ile z tego jest prawdą, a ile mitem? Do dziś nie wiadomo. Z pewnością jednak filmowa historia o postaci tak barwnej i kontrowersyjnej gwarantuje rozrywkę na najwyższym poziomie z szybkimi zwrotami akcji.

Premiera jest planowana na styczeń 2023 r.

Kolejną międzynarodową produkcją, która pojawi się na początku przyszłego roku w CANAL+ jest DJANGO, anglojęzyczna wersja filmowego klasyka spaghetti westernu Sergia Corbucciego z 1966 roku, filmu na tyle kultowego, że zainspirował jego fanów do stworzenia aż 30 nieoficjalnych sequeli. Do wielbicieli oryginału zalicza się również Quentin Tarantino, który zainspirował się tym tytułem, tworząc jeden ze swoich najpopularniejszych filmów, „Django”.

Akcja serialu dziejącego się na Dzikim Zachodzie w latach 60. i 70 XIX w. opowiada o tytułowym rewolwerowcu szukającego swojej córki, chociaż od mordu dokonanego na jego rodzinie minęło 8 lat. W głównych rolach Matthias Schoenaerts („Z dala od zgiełku”, „Dziewczyna z portretu”), Noomi Rapace (trylogia „Millenium”, „Prometeusz”), Nicholas Pinnock („Fortitude”, „Captain America: Pierwsze starcie) i Lisa Vicari („Dark”). Za reżyserię i scenariusz 10-odcinkowego serialu odpowiadają twórcy seriali „Gomorra” i „ZeroZeroZero” – Francesca Comencini, Leonardo Fasoli, Maddalena Ravagli, Francesco Cenni, Michele Pellegrini oraz Max Hurwitz.


Premiera planowana jest na pierwszy kwartał 2023 r.

BBC PLAYER W SERWISIE CANAL+ ONLINE

Od 1 czerwca w ramach tej usługi subskrybenci przez najbliższy rok mają do obejrzenia około tysiąc godzin treści z bogatych bibliotek BBC.

Wśród tytułów czerwca na uwagę zasługują takie pozycje jak „Putin: Historia rosyjskiego szpiega”, „David Attenborough i cuda natury”, „Morze Śródziemne: przyroda w potrzasku”, „Trump podbija świat”, „Narodziny nazizmu”, nowy sezon najpopularniejszego programu motoryzacyjnego „Top Gear” czy legendarny serial „Allo ’Allo!”. W bibliotece BBC Playera sukcesywnie będą się pojawiać kolejne produkcje jak „Stłamszeni” – wciągający irlandzki serial będący thrillerem śledczym z intrygującą wiwisekcją rodzinnych tajemnic czy „Incydent w Kettering” – kryminał z Australii, który nie boi się podejmować również tematyki… UFO.

Dostęp do biblioteki BBC Player otrzymali w dniu premiery wszyscy nowi i obecni subskrybenci serwisu CANAL+ online, którzy korzystają z paczki zawierającej kanały CANAL+. Dotychczasowi abonenci oferty satelitarnej CANAL+, którzy posiadają dekodery podłączone do Internetu, mają możliwość korzystania z biblioteki serwisu BBC Player bez dodatkowych opłat w ramach odkodowanego dostępu od 1 czerwca do 31 sierpnia 2022.

PUTIN: HISTORIA ROSYJSKIEGO SZPIEGA DATA PREMIERY: JUŻ DOSTĘPNE

– Serial dokumentalny przedstawiający drogę Władimira Putina od czasów agenta KGB, po przejęcie władzy w Rosji – którą rządzi w twardy i brutalny sposób.

– Produkcja w reżyserii Nicka Greena odkrywa między innymi, w jaki sposób doświadczenie zdobyte w KGB pomogło Putinowi w zdobyciu najwyższego stanowiska Kremla.

– W dokumencie znajdziemy wypowiedzi ludzi, którzy niegdyś blisko współpracowali z Putinem, a także rosyjskich dziennikarzy, analityków czy córki Borysa Jelcyna – Tatyany Yumashevej.

Serial podzielony został na trzy części, w których widzowie poznają początki bezwzględnego rosyjskiego przywódcy, jego drogę do przejęcia władzy i wpływ na kształt światowej polityki. Twórcy dokumentu zwrócili również uwagę na to, jak rządzący żelazną ręką od ponad 20 lat prezydent, przenosił swoje ambicje oraz osobiste, kształtujące go doświadczenia, na sposób zarządzania państwem.

DAVID ATTENBOROUGH I CUDA NATURYDATA PREMIERY: JUŻ DOSTĘPNE

– Serial dokumentalny prowadzony przez brytyjski skarb narodowy – uznanego biologa, podróżnika, autora książek i programów telewizyjnych Davida Attenborougha.

– Skarbnica fascynującej wiedzy na temat królestwa zwierząt. Widzowie poznają między innymi żabę, która zamarza, aby przetrwać zimę, oraz warany z Komodo, których samice potrafią się rozmnażać bez kontaktu z samcem.

– Słyszeliście o niedźwiedziach pizzly? To skrzyżowanie niedźwiedzia polarnego i grizzly, które powstało w wyniku globalnego ocieplenia. To tylko jedna z wielu ciekawostek, które można poznać oglądając ten serial.

Sir David Attenborough przygląda się stworzeniom, które zdumiewają go od lat. Od osobliwych wzorów noszonych przez zebry, po ewolucyjny wybryk, jakim jest dziobak składający jaja, każdy odcinek bada historie kryjące się za ciekawostkami przyrodniczymi, które są ze sobą powiązane w niezwykły sposób. Sir David ujawnia, jak narwal zainspirował artystów i stworzenie mitycznego jednorożca; odpowiada też dlaczego jedne zwierzęta mają wyjątkowo długą szyję, a inne naprawdę pomarszczoną skórę. Łącząc błyskotliwą narrację sir Davida i jego pasję do natury, każda z czterech serii tego intrygującego programu ujawnia tajemnice najciekawszych cudów natury.

NARODZINY NAZIZMUDATA PREMIERY: JUŻ DOSTĘPNE

– Historia krwawego dyktatora opowiedziana przez ludzi, którzy od początku widzieli zagrożenie, jakie niesienie ze sobą ideologia nazistowska.

– Dokument Juliana Jonesa opowiada, jaką drogę przebył Hitler w dążeniu do władzy oraz co sprawiło, że się przy niej utrzymał.

– Twórcy dokumentu zwracają również uwagę na to, jak bardzo historia lubi się powtarzać – widzowie zobaczą mechanizmy i sygnały ostrzegawcze, które powinny alarmować już na wczesnym etapie.

W 1933 roku Adolf Hitler nie może być pewien utrzymania swojej władzy jako kanclerza Niemiec. Koalicja, której częścią jest NSDAP, chwieje się w posagach – w odpowiedzi na niestabilną sytuację, Hitler zaczyna wprowadzać rozwiązania mające zdemontować demokrację od środka. W tym momencie Niemcy zaczynają kroczyć ku nazizmowi. Dokument wyjaśnia czym jest ta ideologia i dlaczego narodziła się akurat w Niemczech – widzowie poznają tło historyczne tej przemiany oraz drogę Adolfa Hitlera do stanowiska dyktatora.

STŁAMSZENIDATA PREMIERY: 9.08

– Wciągający irlandzki serial będący z jednej strony thrillerem śledczym, a tak naprawdę wiwisekcją tajemnic rodzinnych.

– W obsadzie świetni aktorzy z Irlandii – Dervla Kirwan („Ondine”, „The Stranger”), Gemma Leah-Devereux („Dynastia Tudorów”, „Judy”) czy Stuart Graham („Głód”, „Upadek”).

– Zdobywca aż 11 nominacji do prestiżowych Irish Film and Television Awards, z czego jedną (za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą dla Kirwan) zamienił na statuetkę.

Po zakończeniu imprezy rodzinnej, Val Ahern znajduje ciało swojego męża u stóp klifu na brzegu County Clare. Żona zaczyna wywlekać na jaw brudy rodzinne, aby dowiedzieć się kto jest odpowiedzialny za śmierć ojca rodziny, a widzowie dowiadują się, że nieboszczyk był daleki od ideału.

INCYDENT W KETTERINGDATA PREMIERY: 15.07

– Tajemniczy kryminał z Australii, który nie boi się podejmować również tematyki… UFO.

– W obsadzie tak świetni aktorzy jak Elizabeth Debicki („Wielki Gatsby”, „Nocny recepcjonista”), Matthew Le Nevez („Wdowa”, „Absentia”) czy Henry Nixon („Pacyfik”, „Happy Feet”).

– Duża część zdjęć została nakręcona na Bruny w Tasmanii. Kraj ten jest uważany za jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez UFO z powodu licznych zgłoszeń o światłach i obiektach na niebie oraz tajemniczych zniknięć osób.

– Zdjęcia do serialu były nominowane do prestiżowej polskiej nagrody Camerimage w 2016 r.

Anna Macy wyjechała w dzieciństwie z Kettering, wkrótce po tym jak w tajemniczy sposób zniknęła jej najlepsza przyjaciółka. Dziewczynki bawiły się w starym lesie na skraju miasteczka, gdy zobaczyły dziwne światła, którym towarzyszyły niepokojące dźwięki. Kilka godzin później Annę znaleziono już samą. Bohaterka po kilkunastu latach wraca do rodzinnej wiadomości po to, by dowiedzieć się, że zniknęła kolejna dziewczyna. Z każdą chwilą Anna coraz bardziej chce dowiedzieć się, co naprawdę wydarzyło się tej nocy, gdy zniknęła jej przyjaciółka i co łączy obie zaginione nastolatki. Śledztwo doprowadzi ją do odkrycia tajemnic, ukrytych głęboko w sercu Kettering i jego mieszkańców.

Hity na lato w CANAL+ i CANAL+ online

ŚWIATOWE SERIALE – WYBÓR

YELLOWJACKETSDATA PREMIERY: 29.06

– Jedna z najgłośniejszych telewizyjnych premier ostatnich miesięcy. Fascynujący dramat psychologiczny i jednocześnie horror, pełen tajemnic i grozy.

– W roli głównej Melanie Lynskey znana z serialu „Dwóch i pół”, a także filmów „Niebiańskie istoty”, „Nie patrz w górę”, „W chmurach”. W stałej obsadzie również Christina Ricci („Rodzina Addamsów”, „Monster”) i Juliette Lewis („Urodzeni mordercy”, „Od zmierzchu do świtu”).

– Serial autorstwa Barta Nickersona i Ashley Lyne, scenarzystów seriali „Narcos” i „The Originals”.

– Serial wybrany najlepszym horrorem sezonu w ramach Critics Choice Super Awards. W tegorocznej edycji nagród Gildii Amerykańskich Scenarzystów zdobył nominacje w kategoriach Najlepszy Nowy Serial i Najlepszy Serial Dramatyczny.

W 1996 r. samolot ze szkolną żeńską drużyną piłki nożnej z New Jersey podczas lotu do Seattle rozbija się w kanadyjskiej głuszy. Mija ponad półtora roku, zanim ocalałe dziewczęta zostaną uratowane. W tym czasie niektóre z nich mocno balansują na granicy człowieczeństwa, a może nawet ją przekraczają. Oto ich przygody po katastrofie, a także opowieść o tym, kim są i jak żyją dziś, ćwierć wieku później.

BĘDZIE BOLAŁODATA PREMIERY: JUŻ DOSTĘPNE

– Najnowszy brytyjski serial medyczny łączący w odpowiednich proporcjach dramat i komedię.

– W roli głównej znany jako Q z filmów o Bondzie Ben Whishaw, laureat Złotego Globu i Emmy za serial „Skandal w angielskim stylu”.

– Ekranizacja „Będzie bolało”, wspomnień brytyjskiego komika Adama Kaya z czasów, gdy zaczynał pracować jako lekarz. „Książka roku 2018” w kategorii biografia i autobiografia w plebiscycie portalu Lubimy Czytać.

– Wyśmienite recenzje w brytyjskich mediach opisywały ten serial jako pełen emocji — równocześnie zabawny, smutny i gniewny.

– W obsadzie również Michele Austin („Sekrety i kłamstwa”, „Trafny wybór”) i Alex Jennings („Królowa”, „The Crown”).

– Adam Kay, główny bohater serialu grany przez Ben Whishawa, często łamie tu czwartą ścianę i zwraca się wprost do widza. Nie tylko zresztą on.

Opowieść o grupce młodych lekarzy, która zdobywa zawodowe doświadczenie, pracując w szpitalu. Historia oparta na wspomnieniach lekarza, który z czasem wybrał życie komika i pisarza aż iskrzy od humoru, a przy tym wiernie oddaje realia i cały wachlarz emocji, dzięki którym tak popularne są seriale medyczne.

WSZYSTKO, CZEGO NIE ZDĄŻYLIŚMY POWIEDZIEĆDATA PREMIERY: 12.08

– Adaptacja nowej książki Marca Levy’ego, jednego z bardziej rozpoznawalnych francuskich pisarzy, który sprzedał ponad 40 milionów egzemplarzy swoich powieści na świecie.

– Francuska słodko-gorzka komedia oraz czuła opowieść o pierwszych miłościach i drugich szansach… z androidem na pierwszym planie!

– Autorzy inspirowali się tak lubianymi tytułami jak „Fleabag”, „This is Us” czy „Mała miss”.

– W jednej z głównych ról Jean Reno, kultowy aktor, znany z tak popularnych filmów jak „Leon zawodowiec”, „Wielki błękit” czy „Kod Da Vinci”.

Główna bohaterka, Julia Saurel, nigdy nie miała dobrych relacji ze swoim ojcem. Tak jak się mogła spodziewać, trzy dni przed swoim weselem otrzymuje wiadomość, że nie pojawi się on na jej weselu. Tym razem jednak ma dobrą wymówkę: właśnie umarł. Z oczywistych względów jej plany ślubne zamieniają się w pogrzebowe. Jednakże dzień po pochówku Julia otrzymuje pocztą wielką skrzynię, w której znajduje się… android z wgraną pamięcią jej ojca. Robot informuje ją, że będzie jednak działać tylko przez tydzień – po siedmiu dniach rozładują się baterie. W ten sposób Julia i jej robo-ojciec wyjeżdżają w podróż, podczas której będą próbować nadrobić stracony czas.

UPADEK KRÓLESTWA SEZ. 5DATA PREMIERY: 3.08

– Jedna z najlepszych produkcji o wikingach, będąca adaptacją bestsellerowej serii „Wojny Wikingów” Bernarda Cornwella.

– Twórcy zapowiadają, że sezon 5 jest wyjątkowo krwawy, pełen szokujących momentów, zwrotów akcji, przygód i miłości.

– Obecnie w Budapeszcie trwają zdjęcia do filmowego spin-offu zatytułowanego „Seven Kings Must Die”, który ma być zwieńczeniem serii.

Minęły lata od burzliwych wydarzeń z 4 sezonu. Król Edward wciąż stara się spełnić marzenie swego zmarłego ojca i zjednoczyć królestwa saskie. Uthred z Babbenbergu otrzymuje zadanie ochrony i wyszkolenia następcy tronu — Aethelstana, na wojownika. Przeciwko pierworodnemu króla knuje zdradziecki lord Aethelm, który pragnie, by władcą został jego wnuk, drugi syn Edwarda – Aelfweard. Ponadto Uthred stanie przed jeszcze trudniejszym wyzwaniem. Będzie musiał stawić czoła największym wrogom oraz ponieść ogromną stratę, by wypełnić swoje przeznaczenie, które – jak przypadkowo odkrywa – może być związane z dążeniem do zjednoczenia Anglii.

Światowe i polskie produkcje filmowe – wybór

AIDADATA PREMIERY: 26.06

– Wstrząsający dramat wojenny o masakrze w Srebrenicy autorstwa reżyserki Jasmili Žbanić, w której filmografii odbija się trauma doświadczenia wojny w Bośni i Hercegowinie.

– Historia kobiety, która zrobi wszystko, co w jej mocy, by zapewnić najbliższym minimum bezpieczeństwa w niespokojnych czasach.

– W głównej roli Jasna Djuricic, której fenomenalna kreacja została nagrodzona Europejską Nagrodą Filmową oraz nominacją do tegorocznych Orłów.

– Film wywołał poruszenie widzów i krytyków na całym świecie, zdobywając takie nagrody jak cztery statuetki tegorocznych Orłów (w tym za najlepszy film i reżyserię), trzy statuetki Europejskiej Nagrody Filmowej (w tym za najlepszy europejski film roku), nagrodę specjalną na festiwalu w Wenecji czy nominację do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Na początku 1995 r. do Srebrenicy wkraczają serbskie oddziały, mimo tego, że miasto posiada oficjalny status „strefy bezpieczeństwa”. Ochronę dla bośniackiej enklawy miały stanowić rozlokowane w pobliżu siły pokojowe ONZ. Wchodzące do miasta wojska pogłębiają poczucie beznadziei wśród muzułmańskich mieszkańców. Pracująca w bazie ONZ Aida próbuje wybłagać możliwość przetransportowania jej rodziny do schronu, dzięki któremu mogłaby uratować ich życia.

WSZYSTKIE NASZE STRACHYDATA PREMIERY: 25.06, KOPRODUKCJA CANAL+

– Oparta na faktach opowieść o wychowanym na wsi artyście walczącym z uprzedzeniami. Poruszający dramat pełen rozważań, który ciekawie ociera się o metafizykę.

– Świetnie przyjęta przez krytyków fabuła idąca w poprzek współczesnych polskich podziałów.

– W głównej roli Daniela Rychalskiego dwukrotny laureat Orłów i wielu nagród na festiwalu w Gdyni – Dawid Ogrodnik.

– Laureat Złotych Lwów i kilku innych nagród na ostatnim festiwalu w Gdyni.

– Siedem nominacji do tegorocznych Orłów, z czego ta za „odkrycie roku” zamieniła się w statuetkę dla reżysera, Łukasza Gutta.

Oparta na faktach historia Daniela Rychalskiego — artysty, który próbuje w swym życiu i tworzonej przez siebie sztuce połączyć motywy katolickie ze swą seksualnością. Mieszkając na wsi i wchodząc w relację z sąsiadami, musi mierzyć się z niezrozumieniem i homofobią, która w tak małych, zamkniętych środowiskach łatwo może doprowadzić do tragedii.

TEŚCIOWIEDATA PREMIERY: 23.07

– Komedia o rodzinnych kłótniach, klasowych uprzedzeniach i naszej narodowej specjalności, czyli pielęgnowania w sobie zawiści do innych.

– W głównych rolach uwielbiani polscy aktorzy – Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński, Izabela Kuna i Adam Woronowicz.

– Produkcja pełna fantastycznych zdjęć Michała Englerta, który buduje historię opierając się głównie na imponujących mastershotach.

– Laureat Off Camery za rolę Woronowicza oraz zdobywca dwóch nominacji do Orłów.

Czy robienie wesela po odwołanej ceremonii ślubnej ma sens? Jak najbardziej! Rodziny państwa młodych dzieli wszystko – pochodzenie, ilość pieniędzy na koncie, gust. Początkowo po szokującej decyzji niedoszłych małżonków próbują się nawzajem pocieszać i być dla siebie mili. Jednakże z każdym kolejnym kieliszkiem wódki zaczynają wychodzić na jaw wzajemne pretensje, żale, a całość zamienia się w publiczne pranie brudów. Co nie przeszkadza gościom weselnym bawić się w najlepsze.

MARZEC ’68DATA PREMIERY: 16.07

– Działająca na wielu płaszczyznach opowieść o tym jak idealizm młodych dorosłych jest niszczony przez podziały tworzone przez polityków.

– Film dobrze pokazuje to jak działają nagonki polityczne, propaganda oraz dzielenie społeczeństwa.

– Za scenariusz odpowiada Andrzej Gołda, nominowany dwukrotnie do Orłów za „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” i „Pana T.”.

– W obsadzie świetni aktorzy: Ignacy Liss („Otwórz oczy”), Vanessa Aleksander („THE OFFICE PL”), Ireneusz Czop („Jack Strong”) i Edyta Olszówka („Lejdis”).

Warszawa, rok 1968. Studenci sprzeciwiają się przeciwko bezprawnemu relegowaniu kolegów z uczelni oraz zdjęciu z afisza „Dziadów”, w reżyserii Kazimierza Dejmka, wystawianych w Teatrze Narodowym. Jednymi z protestujących są młodzi zakochani, Hania i Janek, których rodziny znajdują się po przeciwnych stronach barykady. Czy ich uczucie zdoła oprzeć się podziałom tworzonym przez polityków?

LOKATORKADATA PREMIERY: 30.07

– Najnowsze dzieło Michała Otłowskiego, scenarzysty, reżysera, a także producenta, nominowanego do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za najlepszy filmowy serial fabularny – „Diagnoza”.

– Trzymający w napięciu dramat sensacyjny rozgrywający się na warszawskim Mokotowie. Rzekomy właściciel kamienicy pragnie pozbyć się wszystkich lokatorów. Gdy jeden z nich tajemniczo znika, do akcji wkracza policja.

– Inspiracją do stworzenia produkcji była niewyjaśniona do tej pory sprawa śmierci warszawskiej aktywistki – Jolanty Brzeskiej, która była również działaczką Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Brała udział w demonstracjach organizowanych przez środowiska lokatorskie i udzielała porad lokatorom znajdującym się w podobnej do niej sytuacji. Zamieszkiwała kamienicę znajdującą się przy ul. Nabielaka na warszawskim Mokotowie, którą przejęli tzw. czyściciele kamienic. Budynek dostał się w ręce Marka M., który wykupił prawo do roszczeń od spadkobierców przedwojennych właścicieli. Nowy właściciel podnosił czynsze i uprzykrzał życie mieszkańcom.

– Film zdobył Złotego Lwa za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą.

Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie przerywa pojawienie się rzekomego, prawnego właściciela budynku. Mężczyzna, stosując bezwzględne metody, zaczyna zmuszać lokatorów do opuszczenia mieszkań. Najbardziej zdeterminowana w walce jest Janina Markowska. Kobieta nie zamierza opuścić domu, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat. Policja rozpoczyna dochodzenie, kiedy Janina znika w tajemniczych okolicznościach. Prowadzi je stojąca na czele oficer – Anna Szerucka. Poszlaki naprowadzają funkcjonariuszkę na trop intrygi, w którą zamieszani są politycy, agenci dawnych służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry. Rozpoczyna się nierówna walka z układem, której stawką jest życie oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców.

KURIER FRANCUSKI Z LIBERTY, KANSAS EVENING SUNDATA PREMIERY: SIERPIEŃ

– Niezwykły wizualnie i przezabawny hołd dla New Yorkera i umierającej prasy.

– Najnowszy film mistrza symetrycznych ujęć, pastelowych kolorów i gustownych wnętrz – Wesa Andersona, twórcy tak uwielbianych przez widzów filmów jak „Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom”, „Fantastycznego pana Lisa” czy „Grand Budapest Hotel”.

– Fantastyczna obsada, która ledwo mieści się na plakacie filmowym – Bill Murray, Frances McDormand, Timothée Chalamet, Tilda Swinton, Adrien Brody, Benicio Del Toro, Owen Wilson itd.

– Nominowany m.in. do Złotego Globu oraz nagród BAFTA.

Umiera ceniony redaktor popularnego amerykańskiego magazynu „Kurier Francuski” z siedzibą we Francji, a zespół redakcyjny zbiera się do napisania nekrologu. Wspomnienia dziennikarzy składają się na cztery nowele, w których nie brak historii opisujących podejrzane dzielnice francuskiego miasta, biografii niepoczytalnego malarza czy pełnej miłości opowieści o studenckim buncie.

OSTATNI POJEDYNEKDATA PREMIERY: 2.07

– Pełen wizualnego rozmachu dramat historyczny rozgrywający się w średniowiecznej Francji. Fabuła oparta na faktach — okolicznościach jednego z ostatnich rycerskich pojedynków w historii Francji.

– Zeszłoroczny film czterokrotnie nominowanego do Oscara Ridleya Scotta, reżysera „Gladiatora”, „Łowcy androidów”, „Marsjanina” i „Domu Gucci”.

– Powrót duetu scenariuszowego Matt Damon i Ben Affleck, który ćwierć wieku temu dostał Oscara za „Buntownika z wyboru”. Oczywiście obaj zagrali też wtedy i teraz.

– Wschodząca gwiazda Adam Driver (cykl „Gwiezdne wojny”, „Historia małżeńska”, „Dom Gucci”) w jednej ze swych najbardziej charyzmatycznych ról.

Każdą historię da się opowiedzieć z kilku punktów widzenia. I każda będzie inną opowieścią. Oto jak doszło do tego, że dwóch rycerzy, dwóch przyjaciół stanęło naprzeciw siebie w pojedynku. Zanim zobaczymy to dramatyczne starcie, przekonajmy się, jak wygląda wersja jednego z nich, potem drugiego, a potem tej, o którą przyszło im się pojedynkować.

OLD DATA PREMIERY: JUŻ DOSTĘPNE

– Nowy film mistrza horrorów i thrillerów, M. Night Shyamalana, twórcy takich kultowych dzieł jak „Szósty zmysł”, „Osada”, „Znaki” czy „Split”.

– Thriller, który sprawia, że widzowie na początku czują się tak samo jak bohaterowie filmu – uwięzieni, niewiedzący co się dzieje i jakie są reguły tego miejsca.

– W obsadzie uznani aktorzy z różnych stron świata – m.in. Gael García Bernal („Złe wychowanie”, „Babel”, „I twoją matkę też”), Vicky Krieps („Nić widmo”), Rufus Sewell („Człowiek z wysokiego zamku”, „Wiktoria”) i Thomasin McKenzie („Jojo Rabbit”, „Ostatniej nocy w Soho”).

– Adaptacja komiksu „Sandcastle” autorstwa Pierre-Oscara Lévy’ego i Frederika Peetersa. Reżyser zainteresował się tą historią, gdyż pomogła mu przepracować lęki związane ze śmiercią i starzeniem się jego rodziców.

Opowieść o grupie bogatych turystów, którzy zostają uwięzieni na sekretnej plaży na tajemniczej wyspie. Bohaterowie nie dość, że nie mogą się z niej wydostać, to dodatkowo zaczynają się starzeć w niewiarygodnie szybkim tempie. Dzieci w ciągu jednego dnia zmieniają się w dorosłych, a ich rodzice w starców. Szybko zaczynają zdawać sobie sprawę, że jeśli nie rozwikłają zagadki plaży, to została im maksymalnie doba życia.

OSTATNIEJ NOCY W SOHODATA PREMIERY: SIERPIEŃ

– Horror pokazujący jak wyglądało życie w epoce swingującego Londynu, pełnego upiorów rodem ze „Wstrętu” Polańskiego. Jednocześnie film też jest interesującym komentarzem dotyczącym ruchu #metoo, polemizującym z nadmierną nostalgią „za lepszymi czasami”.

– Film Edgara Wrighta, reżysera tak kultowych filmów jak „Wysyp żywych trupów”, „Hot Fuzz – Ostre psy” czy „Baby Driver”.

– W głównych rolach jedne z najgorętszych młodych nazwisk w Hollywood – grająca zakochaną w latach 60. główną bohaterkę Thomasin McKenzie („Jojo Rabbit”, „Old”) oraz Anya Taylor-Joy („Gambit królowej”, „Wiking”) w roli zagadkowej tragicznej piękności.

– Wizualny majstersztyk, pełen lustrzanych odbić i kolorowych neonów londyńskiego Soho.

– Fani vintage’owej muzyki dostaną ekstazy, gdy zobaczą, że w soundtracku pojawiają się Siouxsie and the Banshees, Dusty Springfield czy The Kinks.

Rozkochana w latach 60. młoda dziewczyna dostaje się na wymarzone studia w szkole dla projektantów ubrań. Niestety ze względu na swój introwertyczny charakter nie dogaduje się z koleżankami z akademika i szybko wynajmuje pokój w londyńskim Soho. Bohaterka w tajemniczy sposób przedostaje się do ukochanej przez siebie epoki, gdzie spotyka początkującą piosenkarkę, Sandie. Jednakże wszechobecny glamour okazuje się być pułapką, a za wystawnymi wnętrzami kryją się upiory.

STILLWATERDATA PREMIERY: 9.07

– Wstrząsająca historia inspirowana procesem oskarżającym Amandę Knox o zabójstwo – wydarzeniem, które było jednym z największych wydarzeń medialnych we Włoszech i zainspirowało takie filmy jak „Oskarżona Amanda Knox” czy „Twarz anioła”.

– Gatunkowa chimera, mająca w sobie również elementy westernu, będąca dekonstrukcją wartości uznawanych przez Amerykanów za święte.

– W głównej roli uwielbiany przez publiczność Matt Damon, który za tę rolę dostał 5-minutową owację na stojąco podczas zeszłorocznego festiwalu w Cannes.

– Za kamerą Tom McCarthy, reżyser obsypanego Oscarami filmu „Spotlight”.

Bill, chcąc naprawić swoje naznaczone alkoholem i narkotykami błędy z przeszłości, rusza do Marsylii. Pragnie pomóc swojej córce Allison, która odsiaduje tam dziewięcioletni wyrok za zabójstwo swojej dziewczyny, Leny. Córka cały czas twierdzi, że jest niewinna.

DOM NOCNYDATA PREMIERY: 24.06

– Horror będący tak naprawdę opowieścią o radzeniu sobie z żałobą i traumą spowodowaną odejściem bliskiej osoby.

– Za kamerą David Bruckner, znany fanom horrorów z takich produkcji jak „Rytuał” czy „Southbound”.

– W obsadzie tak cenione aktorki jak Rebecca Hall („Vicky Cristina Barcelona”, „Prestiż”), Sarah Goldberg („Barry”) czy Stacy Martin („Nimfomanka – cz. I i II”).

– Zdobywca nominacji do prestiżowych nagród, takich jak do Critics Choice Award za najlepszy horror.

Beth przeżywa żałobę po tym jak jej mąż popełnił samobójstwo, strzelając sobie w usta. Niestety nie jest to dopiero początek koszmaru, gdyż bohaterka dowiaduje się, że jej kochający mąż zwodził ją przez całe życie, prowadząc podwójne życie. Beth robi wszystko, żeby zachować spokój, ale dręczące ją coraz bardziej realistyczne koszmary skutecznie to uniemożliwiają.

RODZINKA RZĄDZIDATA PREMIERY: SIERPIEŃ

– Najnowsze dzieło Toma McGrath’a, amerykańskiego aktora głosowego, animatora, scenarzysty oraz reżysera filmowego. Tom znany jest między innymi z reżyserowanego filmu animowanego Dreamworks „Madagaskar”.

– Animowana komedia familijna z 2021 roku, luźno oparta na książce „The Boss Baby” z 2010 roku i jej sequelu „The Bossier Baby” z 2016 roku autorstwa Marli Frazee.

– Produkcja McGrath’a została nominowana do Kryształowej Statuetki w kategorii – Ulubiony film rodzinny.

Tim i jego żona Carol mieszkają na przedmieściach wraz ze swoją ponad przeciętnie inteligentną 7-letnią córką Tabithą i uroczą, małą Tiną. Tabitha ubóstwia swojego wuja Teda i pragnie w przyszłości stać się taką jak on. Mała Tina wyjawia, że jest tajną agentką BabyCorp z misją odkrycia mrocznych sekretów szkoły Tabithy i jej tajemniczego założyciela, dr Erwina Armstronga. Dzięki niej bracia Templeton zjednoczą się w nieoczekiwany sposób i odkryją, co w życiu naprawdę jest istotne.

RON USTERKADATA PREMIERY: 10.07

– Produkcja familijna wytwórni 20th Century Studios i Locksmith Animation z 2021 roku w reżyserii Jean-Philippe Vine i Sarah Smith.

– Autorzy ekranizacji zgrabnie wplatają poważne tematy w komediową formę, dzięki czemu historia o dorastaniu w zdominowanym przez technologię świecie, wzrusza i rozśmiesza jednocześnie.

– Głosu bohaterom użyczyła znakomita obsada: m.in. Jack Dylan Grazer, Zach Galifianakis, Ed Helms i Olivia Colman.

– Dzieło animowane dwóch wspaniałych reżyserów zostało dwukrotnie nominowane do nagrody Annie 2022, w tym za najlepszy pełnometrażowy film animowany.

RON USTERKA to historia Barneya, społecznie wycofanego ucznia szkoły gimnazjalnej i Rona, jego nowego, chodzącego i mówiącego przyjaciela – robota. Historia o dorastaniu w czasach internetu i samotności wśród współczesnej młodzieży. Chłopiec zyskuje przyjaciela w dniu swoich urodzin, ale wadliwego. Przezabawne awarie Rona, rozgrywające się na tle ery mediów społecznościowych, wprowadzają chłopców w pełną akcji podróż, podczas której odkryją, czym jest prawdziwa przyjaźń.

W DRODZE. FILM O ANTHONYM BOURDAINIEDATA PREMIERY: 4.07

– Reżyser Morgan Neville (Oscar za film dokumentalny „O krok od sławy”) w opowieści o jednym z najsłynniejszych telewizyjnych kucharzy i podróżników ostatnich lat.

– Poruszający portret Anthony’ego Bourdaina – szefa kuchni, podróżnika, autora książek i felietonów oraz zdobywcy 8 nagród Emmy za programy podróżniczo-kulinarne.

– Film powstał 3 lata po samobójczej śmierci Bourdaina, która wstrząsnęła całym kulinarnym światem.

– Produkcja zawiera archiwalne materiały z życia Anthony’ego oraz wypowiedzi jego rodziny i przyjaciół.

Anthony Bourdain znany był z miłości do dobrego jedzenia, inteligentnego i mrocznego poczucia humoru, ciętego języka oraz niezwykłej otwartości i ciekawości świata, dzięki której zjednywał sobie ludzi we wszystkich miejscach, które odwiedzał. W jego programach jedzenie stanowiło jedynie pretekst do rozmów na temat historii, polityki i realiów życia w krajach poza utartymi szlakami. W filmie dokumentalnym „W drodze. Film o Anthonym Bourdainie” wykorzystano wywiady, których udzielił w ostatnich latach życia, materiały archiwalne oraz wypowiedzi rodziny i przyjaciół. Produkcja przybliża widzów do zrozumienia, jaki naprawdę był Bourdain – od początków kariery aż po ostatnie miesiące życia.

AMY WINEHOUSE: 10 LAT PÓŹNIEJDATA PREMIERY: 25.07

– Dokument wyprodukowany przez BBC z okazji 10 rocznicy tragicznej śmierci Amy Winehouse.

– W filmie mama artystki, Janis Winehouse, wspomina swoją ostatnią rozmowę z córką.

– Prawdę o ikonie muzyki ujawnią również inni członkowie jej rodziny oraz najbliżsi przyjaciele.

– Dzięki niepublikowanym wcześniej rodzinnym archiwom AMY WINEHOUSE: 10 LAT PÓŹNIEJ to wyjątkowo osobisty portret artystki.

Amy Winehouse, piosenkarka, kompozytorka i autorka poruszających tekstów. Jedna z najbardziej utalentowanych wokalistek swojego pokolenia, uhonorowana m. in. Grammy i Brit Awards. Zmagająca się z uzależnieniami i problemami psychicznymi artystka zmarła 23 lipca 2011 r. – niecałe dwa miesiące przed swoimi 28 urodzinami. Tym samym Winehouse dołączyła do tragicznego Klubu 27. Z okazji 10 rocznicy jej śmierci stacja BBC zrealizowała niezwykle wnikliwy i poruszający dokument zawierający niepublikowane wcześniej nagrania z domowego archiwum, rodzinne zdjęcia oraz wspomnienia członków rodziny i bliskich przyjaciół. Ważną postacią w filmie jest mama wokalistki. Janis Winehouse opowiedziała o swojej ostatniej rozmowie z córką oraz pierwszy raz odpowiedziała na zarzuty wobec ojca Amy, obarczanego przez opinię publiczną winą za jej śmierć.

FREDDIE MERCURY – OSTATNI ROZDZIAŁ DATA PREMIERY: 18.07

– Poruszający film dokumentalny o ostatnich latach życia Freddiego Mercury’ego i kulisach największego koncertu w historii zespołu Queen, upamiętniającego zmarłego wokalistę.

– W dokumencie oprócz archiwalnym materiałów znalazły się również wypowiedzi członków zespołu Queen i przyjaciół Freddiego.

Film koncentruje się na ostatnich latach życia legendy rocka, jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów w historii, który w wieku zaledwie 45 lat zmarł na AIDS. Dokument przedstawia szczegóły dotyczące najtrudniejszych lat jego życia oraz kulisy spektakularnego koncertu pamięci Freddiego, który zespół Queen zorganizował na Wembley. Wydarzenie, w którym wzięli udział m.in. George Michael i Elton John, stało się ważnym głosem w dyskusji o uprzedzeniach i stygmatyzowaniu osób chorych na AIDS. W filmie znalazły się unikalne, niepublikowane wcześniej materiały archiwalne z życia wokalisty oraz wywiady z osobami, które towarzyszyły Freddiemu do końca jego dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *