Technologia 4K przyszłością telewizji

W dniach 26-28 stycznia odbyło się w Genewie, zorganizowane przez Europejską Unię Nadawców (EBU), coroczne seminarium poświęcone technologii produkcji (Production Technology Seminar), w którym przedstawiciele nadawców z całego świata, w tym Telewizji Polskiej, dzielili się doświadczeniami i wiedzą na temat techniki produkcji radiowej i telewizyjnej. TVP jest członkiem specjalistycznych grup EBU, wyznaczających standardy technologiczne dla nadawców.

Podczas seminarium rozmawiano m.in. o zarządzaniu zasobami medialnymi, zastosowaniu technik IP do wymiany materiałów na etapie produkcji oraz organizacji pracy studyjnej, zaawansowaniu metody archiwizacji i zarządzaniu materiałami audiowizualnymi, nowych formatach rejestracji i przechowywania plików multimedialnych.

Zagadnieniem cieszącym się szczególnym zainteresowaniem nadawców podczas tegorocznej edycji seminarium była produkcja materiałów wideo ultra wysokiej rozdzielczości (UHDTV). Należy podkreślić, że TVP już od pewnego czasu jest liderem w tej dziedzinie, gdyż jako jedyny nadawca do tej pory przeprowadził eksperymentalne emisje w rozdzielczości 4K. Testowe materiały 4K są również cały czas dostępne w serwisie telewizji hybrydowej TVP.

Obecnie TVP kontynuuje prace związane z wdrażaniem ultra wysokich rozdzielczości w ramach projektu „Pilotażowej instalacji rejestrowania, przetwarzania i dystrybucji treści audiowizualnych w technologii 4, 8 i 16K”. Uzyskał on dofinansowanie w ramach Funduszu Europejskiego Inteligentny Rozwój w wysokości 9,4 mln zł.

Źródło: Centrum Informacji TVP

Zobacz także

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.