„Wołyń” już dostępny na vod.tvp.pl

Jedną z największych produkcji polskiej kinematografii ostatnich lat można już oglądać w vod.tvp.pl. Nominowany do Orłów 2017 w aż 14 kategoriach i nagrodzony na festiwalu w Gdyni film Wojciecha Smarzowskiego trafił do oferty VOD Telewizji Polskiej w ciągu zaledwie 4 miesięcy od premiery kinowej.

 

„Wołyń” to pierwszy film poruszający dotychczas przemilczany w polskim kinie temat tragicznych wydarzeń na Kresach Wschodnich. Akcja filmu obejmuje okres od wiosny 1939 roku do lata 1945 roku, a główna jej część toczy się w wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, w południowo-zachodniej części województwa wołyńskiego. Zosia Głowacka (w tej roli Michalina Łabacz) ma 17 lat i zakochuje się w ukraińskim chłopcu – Petrze (Wasyl Wasylik). Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę (Arkadiusz Jakubik), wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR…

Reżyser Wojciech Smarzowski – autor m.in. „Wesela”, „Domu złego”, „Drogówki” i „Róży” – zrealizował „Wołyń” z ogromnym rozmachem, podejmując się ambitnej próby odtworzenia nieistniejącego już świata polskich Kresów Wschodnich, jego obyczajowości, języka oraz kultury materialnej. Prócz uczczenia pamięci ofiar ludobójstwa na Kresach, reżyser postawił sobie również zadanie skonfrontowania widzów ze skutkami, jakie niesie za sobą nienawiść na tle narodowościowym, religijnym czy rasowym.

Film „Wołyń” można obejrzeć pod adresem www.wolyn.tvp.pl

Zobacz także

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.