Prasa - Ksiązka

5 stycznia br. „Dniem solidarności z Narodem Białoruskim” w „Gazecie Wyborczej”

Z okazji nadchodzących prawosławnych świąt Bożego Narodzenia obchodzonych na Białorusi we wtorek, 5 stycznia 2021 r. „Gazeta Wyborcza” zadedykuje wydanie dziennika mieszkańcom kraju, w którym po sfałszowanych wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 r. wciąż trwają protesty. Na łamach dziennika oraz na Wyborcza.pl ukażą się materiały poświęcone sytuacji za naszą wschodnią granicą wraz z noworoczną odezwą do Polaków liderki białoruskiego ruchu oporu Swiatłany Cichanouskiej. W ramach akcji w papierowym oraz cyfrowym wydaniu „Gazety Wyborczej” logo dziennika zastąpi biało-czerwono-biała flaga – symbol białoruskich protestów.

 

Białorusini od wielu miesięcy wychodzą na ulice miast i miasteczek, by protestować przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki po sfałszowanych wyborach prezydenckich zorganizowanych w sierpniu 2020 r. Od tego czasu na łamach „Gazety Wyborczej” i w serwisie Wyborcza.pl publikowane są najświeższe informacje na ten temat – w formie relacji, analiz, wywiadów czy fotoreportaży. W geście solidarności z Białorusinami w zeszłym roku dziennik zmienił też swoje logo, zastępując je biało-czerwono-białą flagą – najbardziej powszechnym symbolem trwających protestów (więcej informacji – tutaj).

Znak ten pojawi się na pierwszej stronie papierowej i cyfrowej wersji „Gazety Wyborczej” również jutro, 5 stycznia 2021 r. – w przeddzień prawosławnej Wigilii. By okazać wsparcie i solidarność Białorusinom, tego dnia redakcja „Gazety Wyborczej” właśnie im zadedykuje wydanie dziennika – zarówno na tradycyjnych, jak i internetowych łamach „Gazety Wyborczej” znajdą się m.in. teksty o opozycjonistkach i opozycjonistach, którzy idą na czele białoruskiego ruchu społecznego, relacje korespondentów Wiktorii Bieliaszyn, Wacława Radziwinowicza i Andrzeja Poczobuta o ich doświadczeniach z relacjonowania protestów czy przejmujące zdjęcia Jędrzeja Nowickiego pokazujące pokojową walkę o wolność i sprawiedliwość oraz okrutne represje ze strony reżimu wymierzone w protestujących obywateli. W wydaniu znajdzie się również wyjątkowa odezwa noworoczna do Polaków od liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej. W serwisie Wyborcza.pl prócz tekstów dodatkowo znajdą się materiały audiowizualne – m.in. głosy wsparcia dla społeczeństwa białoruskiego (w tym od marszałka Tomasza Grodzkiego i Sławomira Sierakowskiego), wideo prezentujące protesty na Białorusi i poparcie dla Białorusinów w Polsce, czy rozmowa z białoruską działaczką opozycji w podcaście „Wysokich Obcasów”.

Do akcji solidarności z Białorusią włączyła się też redakcja „Wysokich Obcasów”. Na łamach najbliższego numeru magazynu 9 stycznia br. ukaże się historia koszykarki Jeleny Leuczanko, a w serwisie Wysokieobcasy.pl opowieści o innych niezwykłych Białorusinkach: docentce Natalii Dulinie oraz aktywistce Ninie Bagińskiej.

– „Gazeta Wyborcza” jest od trzydziestu jeden lat dziennikiem, który stworzyli i redagowali ludzie demokratycznej opozycji, których przedtem bito pałkami, zamykano w więzieniach i traktowano tak, jak dziś traktowani są białoruscy demokraci. Niech to będzie dla Was znak nadziei. „Gazeta Wyborcza” popiera w całej rozciągłości każdy ruch na rzecz wolności i godności ludzkiej, a zwłaszcza ten, który dobiega do nas zza naszej wschodniej granicy z Białorusią (…).pisze redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik w tekście otwierającym wydanie dziennika z 5 stycznia.

„Gazeta Wyborcza” jest największym opiniotwórczym dziennikiem w Polsce. To codzienny wybór czytelników, którzy szukają informacji, opinii, analiz i komentarzy, chcą poszerzać swoją wiedzę o świecie, a także poszukują atrakcyjnej rozrywki i praktycznych porad. Treści dziennika dostępne są zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej – w serwisach internetowych Wyborcza.pl, w aplikacji mobilnej oraz w wersji na czytniki. „Gazeta Wyborcza” jest liderem procesu transformacji cyfrowej prasy w Polsce. Na koniec września 2020 r. społeczność prenumeratorów cyfrowego wydania „Gazety Wyborczej” przekroczyła 240 tys.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *