Technologia - Promocje

5G zmieni sposób w jaki Polacy spędzają wakacje

Szukanie zasięgu, bezpłatne rozmowy do 3 sekund oraz SMS-owe „PozdrowieniaZJuraty” bez spacji jako sposób na niższe rachunki. Coraz mniej osób pamięta, ale tak wyglądały wakacje 20 lat temu, gdy działała sieć 2G, a z telefonu GSM korzystało 18% Polaków. Obecnie smartfon z dostępem do sieci posiada niemal każdy, a transmisja danych oraz ilość urządzeń połączonych z internetem rośnie lawinowo. Jak zatem może wyglądać urlop w przyszłości, gdy każdy będzie miał dostęp do sieci 5G, a liczba urządzeń z dostępem do internetu jakie zabieramy na wakacje będzie większa?

 

Koniec gubienia okularów na plaży

Ubrania wyposażone w czujniki połączone z siecią 5G mogą służyć do monitorowania pracy organizmu lub informować o potrzebie ich wyprania. Jednak wykorzystanie stałej łączności z siecią pomogłoby wielu osobom lepiej zadbać o swój dobytek i nie zgubić klapek czy kąpielówek w drodze do domu. Problem wydaje się marginalny? Niekoniecznie, wystarczy spacer popularnymi ścieżkami prowadzącymi na nadmorskie plaże lub plażą po gorącym weekendzie, aby zobaczyć, że jest inaczej.

„Miniaturyzacja czujników i spadające koszty ich produkcji otwierają nowe perspektywy wykorzystania internetu rzeczy w branży modowej. Żadna wcześniejsza generacja sieci mobilnej nie miała takiej przepustowości, żeby poradzić sobie z transmisją danych z tysięcy mikrourządzeń IoT. Dlatego wprowadzenie technologii 5G jest traktowane jako przełom w rozwoju nowych usług mobilnych” podkreśla Michał Majcherczak, ekspert firmy Ericsson.

Gry wideo w przerwie od upałów

Gaming dla wielu osób jest najważniejszą formą rozrywki, której nie odmówią sobie nawet na urlopie. Wysoki ping w grach sieciowych, który jest zmorą graczy, po wprowadzeniu technologii 5G zniknie. Nie tylko skończy się narzekanie na lagi, ale otworzą się nowe możliwości wykorzystania mocy obliczeniowej. Żeby na wakacjach zagrać w najnowszy RPG czy zaawansowany symulator nie będziemy musieli zabierać komputera najnowszej generacji, bo moc obliczeniowa będzie udostępniana w sieci 5G.

„Dzięki technologii piątej generacji i minimalnym opóźnieniom w transmisji, będziemy w stanie korzystać z olbrzymich mocy obliczeniowych w chmurze, w taki sam sposób jakby ta gigantyczna moc znajdowała się na naszej lokalnej maszynie. Zamiast zabierać drogi komputer na pole kampingowe, wystarczy wziąć starszy sprzęt z modemem 5G, połączyć się z siecią 5G, „wypożyczyć” moc obliczeniową i grać w chmurze bez opóźnień”podkreśla Michał Majcherczak, autor bloga o technologii 5G.

Uwaga na sinice!

5G umożliwi podłączenie do sieci i dobrą łączność miliardów nowych urządzeń przenośnych, które określane są mianem internetu rzeczy (IoT). Analitycy szacują, że w kolejnych latach nakłady na rozwój IoT w Europie będą sukcesywnie rosnąć. Zakres zastosowania tych urządzeń znacznie wykracza poza rozrywkę i obejmuje m.in. przemysł i naukę.

Komunikacja w czasie rzeczywistym z tysiącami urządzeń IoT umieszczonych w pasie najbliżej linii brzegowej pozwoliłaby monitorować na przykład wahania jakości wody. Mobilne stacje kontrolne za pośrednictwem sieci 5G mogłyby ostrzegać przed obecnością sinic lub fosforu i iperytu, które mogły wydostać z bojowych środków chemicznych jakie leżą na dnie Bałtyku od czasów II wojny światowej.

Maraton filmowy za parawanem

Wideo to najcięższy rodzaj danych jakie odbieramy przez sieci mobilne. Według najnowszego raportu mobilności firmy Ericsson, około 63% światowego ruchu w sieci to ruch wideo, a za 5 lat będzie to aż 76%. Transmisja wideo jeszcze bardziej wzrosła w czasach pandemii Covid-19, co spowodowało konieczność czasowego ograniczenia jakości strumienia przez platformy streamingowe takie jak Netflix. Oglądanie serialu w jakości HD na plaży jednocześnie przez kilka tysięcy osób połączonych z jednym masztem telefonii komórkowej nie jest obecnie możliwe przez ograniczenia w zakresie przepustowości łącza.

„Dlaczego wprowadzenie technologii 5G to zmieni? Odpowiedź jest prosta – sieć piątej generacji umożliwia łączenie z internetem nawet 100 urządzeń mobilnych na każdy metr kwadratowy. To oznacza szeroki dostęp do platform streamingowych podczas plażowania, nawet jeżeli każdy parawan miałby zamienić się w salę kinową pod chmurką, a transmisja odbywałaby się w jakości HD” – dodaje ekspert Ericsson.

Bezpieczna podróż na wakacje

Według raportu mobilności firmy Ericsson, do końca 2020 roku liczba użytkowników sieci 5G na świecie osiągnie 190 milionów. Dalszy rozwój sieci piątej generacji oraz wykorzystanie analizy danych i sztucznej inteligencji również zmieni motoryzację, a w konsekwencji nasze samochody staną się jeszcze bardziej bezpieczne.

Łączność w czasie rzeczywistym i przepustowość sieci w technologii 5G umożliwią komunikację pomiędzy samochodami, ale również z infrastrukturą drogową. Czujniki w samochodach, drodze i w znakach pozwolą uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji, a jeżeli rozwój pojazdów autonomicznych zakończy się sukcesem pozwolą całkowicie oddać prowadzenie pojazdu w ręce nowoczesnych technologii.

Polska u progu technologii 5G

Ericsson posiada obecnie 99 komercyjnych umów i kontraktów 5G z operatorami, z czego 57 to publicznie ogłoszone umowy. 55 sieci na pięciu kontynentach już funkcjonuje. Ericsson jest również liderem w standaryzacji 5G, z większością udziałów dla 4G i 5G.

Biorąc pod uwagę deklaracje zgłoszone do Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych (ETSI), stosując filtr niezbędności, Ericsson jest na szczycie wyścigu patentowego 5G. Według analizy firmy prawnej Bird & Bird, Ericsson posiada największą liczbę znaczących patentów SEP(standard-essential patent) związanych z 5G na świecie (15,8%).

W Polsce technologia 5G jest już dostępna, ale konieczne jest przydzielenie odpowiednich pasm i częstotliwości. Sprzęt firmy Ericsson jest gotowy do pracy w sieci 5G już od 2015 roku. Jest to możliwe  dzięki aktualizacji do 5G za pomocą zdalnej instalacji oprogramowania. Do tej pory do operatorów na całym świecie wysłanych zostało ponad 5 milionów anten 5G.

Komisja Europejska oczekuje, że do 2025 r. kraje członkowskie będą posiadać szerokie pokrycie siecią 5G. W lutym 2020 r. Ericsson ogłosił uruchomienie komercyjnej sieci 5G z operatorem Polkomtel oraz badawczej sieci na Politechnice Łódzkiej. Ericsson prowadzi testy 5G z innymi operatorami i podmiotami w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *