79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w TVP
W związku z obchodami 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Telewizja Polska przygotowała na wtorek, 1 sierpnia specjalną ramówkę. Jej kulminacyjnym momentem będzie transmitowany od godz. 20.30 w Jedynce i TVP Polonia koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.
Jak co roku, 1 sierpnia mieszkańcy stolicy zbiorą się na Placu Piłsudskiego, by śpiewać powstańcze piosenki i w ten sposób uczcić pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego. Za sprawą transmisji, prowadzonej na antenach TVP, widzowie będą mogli zaśpiewać wraz z chórem i orkiestrą pod kierownictwem Jana Stokłosy takie utwory, jak m.in.: „Warszawskie dzieci”, „O chłopakach z AK”, „Hej chłopcy bagnet na broń”, „Warszawianka”.
W tym roku tematem przewodnim koncertu będą pierwsze dni Powstania Warszawskiego oraz historia odbudowywanego Pałacu Saskiego. Uczestnicy wydarzeń sprzed 79 lat opowiedzą, gdzie zastał ich wybuch powstania, jakie były ich pierwsze reakcje, decyzje, odczucia.
Organizatorem koncertu jest Muzeum Powstania Warszawskiego, a jego gospodarzem będzie Tomasz Wolny. Transmisja 1 sierpnia o godz. 20:30 w TVP1.
Po zakończeniu koncertu, o godz. 22.05 w Jedynce zostanie wyemitowany film Jana Komasy – „Powstanie Warszawskie”, a o 23:40 premiera „Kurierki” – w reżyserii Marka Luzara. Obraz opiera się na prawdziwej historii Władysławy Krystyny Rzepeckiej, córki żołnierza AK Andrzeja Harata, która była kurierką Okręgu Śląskiego AK i mimo młodego wieku ryzykowała swe życie dla ojczyzny. W dramatycznych okolicznościach, jadąc przez 8 godzin w jednym przedziale z oficerem SS z kancelarii Hitlera, przewiozła do Warszawy walizkę wypełnioną dokumentami z Auschwitz, w celu przekazania ich kurierowi Polskiego Państwa Podziemnego, Janowi Karskiemu. Po przewiezieniu dokumentów do Warszawy, bohaterska kurierka została aresztowana przez gestapo i na 8 miesięcy osadzona w obozie w Mysłowicach, filii KL Auschwitz.
Z kolei pięć minut po północy, TVP2 pokaże kultowy „Kanał” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Ten, wyróżniony Nagrodą Specjalną Jury na Festiwalu w Cannes, film przedstawia ostatnie chwile powstania, kiedy to grupka żołnierzy AK schodzi do kanałów, aby tą drogą przedrzeć się do miejsc, gdzie jeszcze bronią się powstańcy. Jednak u każdego włazu czuwają uzbrojeni Niemcy. TVP Kultura o godz. 20:00 zaprasza na film Władysława Pasikowskiego, „Kurier”, opowiadający historię legendarnego kuriera Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W TVP Historia o godz. 19:00 będzie można obejrzeć dokument „Umrzeć za Warszawę”, a w TVP Dokument o godz. 18:20 „Powstanie zwykłych ludzi” i o 20:30 archiwalną montażówkę – „Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego”.
foto: TVP