Nowe maratony „Skarby do odkrycia” na kanale National Geographic
Początek jesieni i październikowe chłody nam nie straszne. Wraz z kanałem National Geographic ruszamy bowiem w podróż, która rozbudzi wyobraźnię i rozgrzeje emocje. Będziemy szukać tego, co dotychczas okryte było wielką tajemnicą – mitycznej Atlantydy i grobu Heroda. W Turcji odwiedzimy najstarsze miejsce kultu stworzone przez człowieka. Poznamy też sekrety, które skrywają mumie w Chinach oraz… w Papui-Nowej Gwinei.
Maratony „Skarby do odkrycia” – emisja w soboty 20 i 27 października od godz. 21:00 na kanale National Geographic
Świat archeologii jest naprawdę fascynujący i pozwala w nieskończoność rozwiązywać zagadki i odkrywać kolejne elementy starożytnych układanek. Czasem badacze są już pewni, że doskonale poznali jakiś temat, gdy nagle ktoś natrafia na niespodziewane znalezisko, które przewraca całą dotychczasową wiedzę o 180 stopni. Październikowe maratony „Skarby do odkrycia” kanału National Geographic wielokrotnie sprawią, że otworzymy szerzej oczy i zweryfikujemy swoje dotychczasowe przekonania na temat wielu kultur. Poznamy metody badania mumii, zajrzymy, co kryje się pod antycznymi budowlami, które znamy z wakacyjnych wojaży, poznamy nowe teorie na temat Atlantydy, Stonehenge i grobu Heroda, a także przekonamy się, że często nie docenialiśmy umiejętności naszych przodków. Tej lekcji historii na pewno nie zapomnicie!
Maraton „Skarby do odkrycia I” – emisja w sobotę 20 października od godz. 21:00 na kanale National Geographic
Prawda o grobie Heroda – emisja w sobotę 20 października o godz. 21:00
Król Herod Wielki jest jednym z czarnych charakterów Starego Testamentu, znany jako ten, który rozkazał zabić wszystkich chłopców poniżej drugiego roku życia na terenie całego Betlejem. Mimo że naukowcy nie wierzą w tę historię, zła reputacja Heroda przyćmiła jego wielkie zasługi dla rozwoju architektury. Wybudowane za jego panowania fortyfikacje, świątynie i całe miasta wprawiają w zachwyt współczesnych architektów i inżynierów. Tylko jedna budowla z czasów Heroda owiana jest tajemnicą – jego grobowiec. Izraelski archeolog Ehud Necer razem ze swoim zespołem poszukiwał tego grobowca przez trzy dekady, przekopując tony piasku. W roku 2006 świat obiegła sensacyjna wiadomość, że archeolog natrafił na grób Heroda Wielkiego. Znalezisko zostało uznane za jedno z największych odkryć archeologicznych w Izraelu. Późniejsze wykopaliska rzuciły jednak nowe światło na tę sprawę i wielu specjalistów zmieniło zdanie. Czy to oznacza, że miejsce spoczynku okrytego niesławą władcy wciąż czeka na odnalezienie?
Architekci antycznego świata – premiera w sobotę 20 października o godz. 22:00
Od zarania dziejów architekci na całym świecie dokładali starań, by ich budowle były wyrazem chwały i potęgi ich cywilizacji. Pod imponującymi fasadami kryło się jednak wiele sekretów. Czasem całe miasto oplecione było siecią niewidocznych labiryntów. Twórcy programu starają się zrozumieć, dlaczego starożytni inżynierowie umieszczali w swoich projektach tajne przejścia i skrytki. Współcześni naukowcy opowiadają o tym, jak uczą się odkrywać sekrety sprzed wieków.
Atlantyda: naukowe śledztwo – emisja w sobotę 20 października o godz. 23:00
Czy Atlantyda istniała naprawdę? Wyprodukowany przez Jamesa Camerona film dokumentuje pełną niespodzianek wyprawę, której celem było odnalezienie mitycznej wyspy. Biorący w niej udział badacze posiłkują się znaleziskami archeologicznymi, fotografiami satelitarnymi, przeoczonymi manuskryptami i technologią umożliwiającą podwodne poszukiwania. Naukowcy nie bagatelizują żadnej wskazówki, bo może właśnie ona zawiera rozwiązanie tajemnicy zaginionego lądu.
Maraton „Skarby do odkrycia II” – emisja w sobotę 27 października od godz. 21:00 na kanale National Geographic
Mumie na rajskiej wyspie – emisja w sobotę 27 października o godz. 21:00
Na klifach ponad doliną zamieszkaną przez jedno z plemion Papui-Nowej Gwinei wznosi się galeria przodków. To zmumifikowane szczątki, zachowane, aby żywi mogli je odwiedzać i składać im hołd. Od lat 50. XX wieku, kiedy zawitali tu europejscy misjonarze, zakazano rytuału mumifikowania zwłok. Jeden z członków plemiennej starszyzny, Gemtasu, pragnął jednak powrotu do dawnych tradycji. Nakazał bliskim, by po śmierci go zmumifikowali. Rodzina uszanowała jego wolę. Lud Anga to prawdopodobnie ostatnie plemię, w którym żyje jeszcze pamięć dotycząca mumifikacji zwłok. Badacze poszukują ostatniej mumii, która może dostarczyć informacji o tym, jak Anga zabezpieczali ludzkie ciała po śmierci. Ta wiedza może pomóc w ocaleniu niszczejących mumii sprzed wieków.
Historia zapisana w szczątkach – premiera w sobotę 27 października o godz. 22:00
Odkrycie dokonane na stepach Chin podważa dotychczasowe teorie na temat pochodzenia mieszkańców Państwa Środka. Na torfowiskach w północnej Europie odnaleziono setki dobrze zachowanych mumii, które noszą ślady nietypowych obrażeń. Do naszych czasów zachowały się też szczątki dzieci, złożonych w ofierze inkaskim bogom. W tropikach zmarłych wieszano w jaskiniach, gdzie odwiedzali ich żyjący krewni. Każda z tych wyjątkowych historii ukazuje kres ludzkiej podróży i przypomina o naszej cielesności.
Tajemnice Stonehenge – emisja w sobotę 27 października o godz. 23:00
W “Tajemnicach Stonehenge” sprawdzamy przełomową teorię brytyjskiego archeologa Mike’a Parkera, według której ta olbrzymia starożytna konstrukcja znajdowała się w centrum jednego z największych w czasach prehistorycznych kompleksów religijnych na świecie. Ekipie archeologów udaje się znaleźć nowe, przekonujące dowody, które potwierdzają zupełnie nowe spojrzenie na Stonehenge i ludzi, którzy wznieśli tę kamienną konstrukcję. Przełomowe odkrycia, znakomite wizualizacje komputerowe, staranne rekonstrukcje historyczne – dzięki nim widzowie będą mogli przenieść się w świat z czasów Stonehenge i poznają fascynujące nowe odkrycia na temat jednej z największych zagadek archeologicznych świata.
W kolebce bogów – emisja sobotę 27 października o godz. 00:00
Okrycie Göbekli Tepe, pozostałości prehistorycznego sanktuarium w południowo-wschodniej Turcji, zrewolucjonizowało współczesną wiedzę o neolicie w Eurazji. To najstarsze znane miejsce kultu stworzone przez człowieka – jego powstanie datowane jest na 10 tys. p.n.e. Do niedawna sądzono, że w tamtym czasie ludzkość była pozbawiona możliwości wykonania tak skomplikowanego dzieła.