MediaZapowiedzi TV

“Megawieżowce” na kanale National Geographic

W ciągu ostatnich 5 lat podwoiła się liczba wieżowców wysokich na ponad 300 metrów. Eksperci szacują, że ogromnych budynków będzie coraz więcej, bo do 2050 roku miasta staną się tak przeludnione, że podniebne konstrukcje mogą okazać się jedynym rozwiązaniem na znalezienie odpowiedniego lokum. W serii „Megawieżowce” na kanale National Geographic będziecie mieli szanse zobaczyć najwyższe i najbardziej imponujące budowle na świecie, a także poznać sekrety ich konstrukcji.

 

Najwyższe konstrukcje jednych zachwycają, innych fascynują, jeszcze innych przerażają. Jedno jest pewne – widoki z najwyższych pięter zapierają dech w piersiach. A wszystko to dostępne… nawet w 30 sekund, bo tyle czasu zajmuje podróż windą na przykład na 45. piętro.

Podczas ten niezwykłej podróży po „dachach współczesnego świata” zobaczymy budowle, które w ostatnich latach rozbudzały wyobraźnię nie tylko ich twórców oraz architektów z całego świata. W trakcie tej wyprawy w poszukiwaniu najwyższych budynków, przemierzymy świat wzdłuż i wszerz. Będziemy w Europie, Stanach Zjednoczonych, ale nie zapomnimy też o Bliskim Wschodzie, gdzie do nieba pnie się rekordzista – słynny budynek Burj Khalifa w Dubaju.

Ta konstrukcja to szczyt najnowszych rozwiązań technologicznych. W budynku znajduje się 25 tysięcy okien, a do jego konstrukcji wykorzystano 120 tys. metrów kwadratowych szkła. Pnie się w górę na wysokość trzech Wież Eiffla lub dwóch nowojorskich budynków Empire State. A wnętrze? To 30 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej i 200 tys. metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej. Po pięt(r)ach depcze mu już jednak imponujący następca – Kingdom Tower w mieście Dżudda w Arabii Saudyjskiej. Jego budowa trwa od 2013 roku i ma zostać zakończona w 2020. Ten kolos ma mieć 1000 metrów wysokości, czyli przewyższyć Burj Khalifę o niemal 200 metrów. Najwyżej położone apartamenty będą znajdować się na… 156. piętrze.

To na razie wciąż jeszcze przyszłość. Podczas tej podróży cofniemy się jednak w czasie, by przyjrzeć się z bliska architektonicznym dokonaniom poprzednich lat. Prześwietlimy londyńskiego Sharda i 20 Fenchurch Street – zwanego Walkie Talkie. Obejrzymy z każdej strony również Petronas Towers w Kuala Lumpur, Lotte World Tower w Seulu, Empire State i budynki World Trade Center w Nowym Jorku. Znajdziemy się też na Tajwanie, gdzie podziwiać będziemy wieżowiec Taipei 101.

Zobaczymy, jakie narzędzia pomagają współczesnym architektom projektować budynki, sprawdzimy czy nowoczesne technologie i rozwiązania będą w stanie sprostać żywiołom natury, które nie oszczędzają w szczególności nietypowych konstrukcji.

Megawieżowce – premiera w sobotę 3 listopada o godz. 21:00 i 22:00 na kanale National Geographic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *