Zapowiedzi TV

„Czas mroku” i „Donbas” w cyklu „Wolność zagrożona” w Canal+

W listopadzie CANAL+ zaprasza widzów do refleksji nad tym, w jaki sposób człowiek odnajduje się w sytuacji destabilizacji i zagrożenia wolności.

[AdSense-A]

Zaprezentowane na antenie filmy dokumentalne i fabularne ukażą przypadki z historii XX wieku i tej najnowszej, gdy ludzie musieli walczyć o zachowanie swej niezależności w najmniej sprzyjających okolicznościach. W ramach cyklu wyemitowany zostanie film o staraniach Reagana, aby zapobiec nuklearnej katastrofie („The Reagan Show”), dokument poświęcony pierwszym damom PRL („Pierwsze damy PRLu”), zapis śledztwa dziennikarza rozpracowującego środowiska ultraprawicowe („Alt Right – cała prawda o skrajnej prawicy”) i dokument odsłaniający kulisy powstawania fake newsów („Fabryka trolli”). Ponadto, po raz pierwszy w telewizji uhonorowane prestiżowymi nagrodami, prosto z kina „Czas mroku” i „Donbas”.

 

 

Cykl otwiera premierowa emisja dokumentu „The Reagan Show”. To historia o tym, jak – przynajmniej dotychczas – ludzkość uniknęła nuklearnego Armagedonu. W swoim montażowym majstersztyku autorzy dokumentu, Pacho Valez i Sierra Pattengill, sportretowali Ronalda Reagana w niespotykany dotąd sposób.

Z telewizyjnych archiwaliów i materiałów wideo realizowanych przez prezydencką administrację, zawierających duble, próby i ścinki, wyłania się Reagan zaciekły, ironiczny, lecz także niepozbawiony poczucia humoru. Film opowiada o legendarnym medialnym pojedynku prezydenta Stanów Zjednoczonych z Gorbaczowem oraz o charakterystycznym dla Reagana stylu prowadzenia polityki. Jego obecność w mediach, zwłaszcza w telewizji, okazała się zwiastunem nowych czasów.

PREMIERA: CANAL+, poniedziałek, 5 listopada, godz. 21:00

Fanów kina kostiumowego opowiadającego prawdziwe historie CANAL+ zaprasza na obsypany nagrodami „Czas mroku” („Darkest Hour”). Gary Oldman za główną rolę w filmie otrzymał Oscara® w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. Na nagrodę Akademii zasłużyła także charakteryzacja i kostiumy.

[AdSense-B]

W pierwszych dniach II wojny światowej, gdy Francja chyli się ku upadkowi, nad Wielką Brytanią unosi się widmo nieuniknionego najazdu wojsk niemieckich. Gdy armia nazistów wydaje się niepowstrzymana, a na plażach Dunkierki stacjonują zablokowane wojska alianckie, przyszłość Europy Wschodniej zależy od nowo wybranego premiera Wielkiej Brytanii – Winstona Churchilla (Gary Oldman). Próbując odeprzeć ataki politycznych oponentów, musi dokonać brzemiennej w skutkach decyzji: negocjować z Hitlerem i ocalić naród brytyjski przed przerażającymi skutkami wojny albo wezwać lud do walki, narażając ich na niespotykane dotąd niebezpieczeństwo.

PREMIERA: CANAL+, sobota, 10 listopada, godz. 21:00 

Kolejna propozycja to dokument „Alt Right – cała prawda o skrajnej prawicy”, czyli filmowe podsumowanie śledztwa prowadzonego przez dziennikarza Patrika Hermanssona. Przez ostatnie cztery lata autor filmu podawał się za szwedzkiego studenta, Erika Hellberga, aby inwigilować środowisko ultraprawicowe.

Udało mu się dotrzeć do najbardziej zaangażowanych i radykalnych członków ruchu, mieszkających w Wielkiej Brytanii, a także w USA. Śledził ich poczynania, które znalazły kulminację w zamieszkach w Charlottesville w 2017 roku. Jego film jest zapisem prywatnego dochodzenia i obnaża niebezpieczne praktyki skrajnej prawicy.

PREMIERA: CANAL+, poniedziałek, 12 listopada, godz. 21:00 

Film „Fabryka trolli” („Factory of Lies”) porusza jeden z najpoważniejszych problemów współczesnego świata – masowe rozpowszechnianie fake newsów. Wywołują one społeczne niepokoje i dezinformują tych, którzy dzierżą w demokracjach realną władzę – zwykłych obywateli.

Amerykański żołnierz strzelający do Koranu, domy publiczne reklamujące zoofilskie stosunki w Danii, Szwedzi skazani za jedzenie bekonu przed muzułmańską kobietą, żołnierze ISIS w obozie szkoleniowym na Ukrainie – to wszystko historie, które zostały wyprodukowane w Rosji i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Jakimi motywacjami kierowali się ich autorzy i jak poważne szkody wyrządzili? Twórcy filmu próbują odpowiedzieć na to pytanie.

PREMIERA: CANAL+, poniedziałek, 19 listopada, 21:00 

Cykl filmowy zamknie obraz „Donbas” („Donbass”). Reżyser Siergiej Łoźnica w pełnym groteski stylu zabiera widza w podróż przez kolejne kręgi piekła wojny hybrydowej we wschodniej Ukrainie. Noworosja – państwo wirtualne, istniejące jedynie w wyobraźni jego założycieli, rządzone przez watażków, całkowicie uzależnione od potężnej, mitycznej matki – Rosji. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. „Donbas” to opowieść o współczesnym człowieczeństwie i cywilizacji w dobie post-prawdy i fake-newsów.

PREMIERA: CANAL+, niedziela, 26 listopada, 21:00 

Ponadto w cyklu dokument „Pierwsze damy PRLu” przybliżający sylwetki małżonek najbardziej prominentnych działaczy partyjnych PZPR.

Pierwsze damy PRLu –  żony I sekretarzy, premierów, ministrów… Te znane i te pozostające w cieniu swoich mężów. Jak naprawdę wyglądało ich życie na peerelowskich salonach i w zaciszu domowego ogniska? Jakim naciskom poddawane były te kobiety, jakie czerpały ze swojego statusu korzyści? Jak i gdzie się ubierały oraz najważniejsze – jaki był ich wpływ na decyzje polityczne mężów? Odpowiedzi na te pytania udzielą m.in. Monika Jaruzelska, Maria Teresa Kiszczak, Barbara Gierek czy Ignacy Gogolewski.

PREMIERA: CANAL+, piątek, 9 listopada o godz. 20:05. 

Wszystkie filmy można zobaczyć również w player+ na dowolnym urządzeniu oraz za pośrednictwem dekodera player+ BOX.

Ponadto, w listopadzie w CANAL+ weekend z Andrzejem Chyrą, w ramach którego wyemitowane dostaną dwa premierowe filmy „Pomiędzy słowami” (piątek, 2 listopada o godz. 21:00) oraz „Ach śpij kochanie” (sobota, 3 listopada o godz. 21:00).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *