Co w kosmosie piszczy? Odpowiedź w listopadzie na kanale National Geographic
Już od 13 listopada na antenę National Geographic powraca hitowy serial „Mars”. W związku z tą gorącą premierą, w tym miesiącu przygotowaliśmy prawdziwą ucztę dla miłośników kosmicznych tematów. Wśród listopadowych propozycji znajdą się niezwykle ciekawe dokumenty o lotach na Marsa, wyprawie na Słońce, a także o wahadłowcach, które zrewolucjonizowały świat pozaziemskich podróży.
KOSMICZNY WYŚCIG: WAHADŁOWCE
Space Shuttle: Triumph And Tragedy
Premiera we wtorek 6 listopada o godz. 21:00 i 22:00
(2×60 min)
Dwuczęściowy film dokumentalny opowiada niezwykłą historię kosmicznych wahadłowców – pierwszych na świecie statków kosmicznych, które mogły być wykorzystywane wielokrotnie. To one 50 lat temu były uznawane za nowy, bezpieczny i ekonomiczny sposób na podróże w kosmos. Latały z prędkością 7800 m/s – 13 razy większą niż Concorde – a ich żaroodporna powłoka mogła wytrzymać temperaturę dwa razy wyższą niż osiągana przez lawę. Wahadłowce zdecydowanie popchnęły kosmiczne technologie naprzód. Ale amerykański program wahadłowców od początku trafiał na rozmaite przeszkody – techniczne i finansowe. W programie o przezwyciężaniu trudności i zaskakujących wyzwaniach opowiadają m.in. astronauci, który odbyli loty w kosmos. Przyjrzymy się bliżej katastrofie Challengera, która postawiła pod znakiem zapytania przyszłość promów kosmicznych.Autorzy programu zdradzają też szczegóły kosmicznej rywalizacji między USA a ZSRR – od powstania radzieckiego wahadłowca Buran po symboliczny uścisk dłoni amerykańskiego i rosyjskiego dowódcy na stacji Mir już po rozpadzie Związku Radzieckiego. Zobaczymy też, jak powstała Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i dlaczego doszło do katastrofy promu Columbia.
SPACEX BEZ TAJEMNIC
Mars: Inside SpaceX
Emisja we wtorek 13 listopada o godz. 23:00
(1×60 min)
Po lądowaniu na Księżycu eksperci szacowali, że na Marsie pierwszy człowiek stanie w latach 80. XX wieku. Okazało się jednak, że nie jest to wcale takie proste. Jak mówi Elon Musk, „w technologii rakietowej można zauważyć tendencję spadkową. Chciałbym odwrócić ten trend i osiągnąć ogromny przeskok technologiczny”.Program „SpaceX bez tajemnic” jest kompilacją materiałów dotyczących przygotowań założonej przez Elona Muska firmy SpaceX do pierwszego załogowego lotu na Marsa. Zobaczymy, jakie cele już udało się zrealizować, a które elementy projektu wciąż są dopracowywane. Nowością w programie będą materiały dotyczące rakiety nośnej Falcon Heavy. Wraz z całą ekipą SpaceX przeżyjemy pierwszy start rakiety, która wzniosła się w powietrze z Kennedy Space Center z nietypowym ładunkiem na pokładzie – samochodem Tesla. Zobaczymy, jak od kulis wyglądał start, który z zapartym tchem obserwował cały świat.
WYPRAWA NA SŁOŃCE
Mission To The Sun
Premiera w sobotę 17 listopada o godz. 21:00
(1×60 min)
Dziewięćdziesiąt milionów mil od Ziemi, szybciej niż cokolwiek, co kiedykolwiek powstało, maleńki statek kosmiczny mknie ku Słońcu. Pojazd nie większy niż samochód staje przed gwiazdą milion razy większą od naszej planety. Ta misja wydawała się nierealna, ale w końcu znaleźliśmy się tak blisko Słońca, jak jeszcze nigdy nie byliśmy.W sierpniu 2018 r. została wyniesiona na orbitę pierwsza sonda kosmiczna, która ma dolecieć aż do korony słonecznej i tam zbierać dane. Parker Solar Probe, która osiąga prędkość ponad 700 tys. km na godzinę, to najszybszy obiekt skonstruowany przez człowieka. Przesłane przez sondę informacje prawdopodobnie zrewolucjonizują nasze myślenie o wielkiej gwieździe. Nowe dane pomogą szybciej przewidywać wybuchy elektromagnetyczne na Słońcu, co jest bardzo istotne, biorąc pod uwagę, że burze słoneczne mogą powodować utratę zasilania w wielu częściach świata. Misja kosztuje ponad 1,5 miliarda dolarów, a jej planowanie zajęło… 60 lat. Kanał National Geographic pokaże, jak wyglądał wyczekiwany start Parker Solar Probe i prześledzi dalsze losy bezprecedensowej misji.
ŁAZIKI NA MARSIE
Curiosity: Life Of A Mars Rover
Premiera we wtorek 20 listopada o godz. 23:00
(1×60 min)
Nowe wywiady, grafiki i animacje odświeżą naszą wiedzę na temat łazików, które od wielu lat pomagają nam lepiej poznać Marsa. Spirit był przygotowany na trzymiesięczną misję, a działał 6 lat. Opportunity również miał pracować do pół roku, a po Czerwonej Planecie jeździ nieprzerwanie od 2004 r. Na Marsie od 2012 r. operuje też łazik Curiosity. Wszystkie pokonały góry, kratery, przetrwały promieniowanie, burze piaskowe i liczne usterki. Mimo ogromnej ekscytacji, jaka od lat towarzyszy wizji lotów załogowych na Marsa, na razie wciąż mamy na Czerwonej Planecie jedynie tych wysłanników. Ich odkrycia i pobudzające wyobraźnię obrazy, które wysyłają na Ziemię, stanowią ciągłe źródło inspiracji i powód, dla którego coraz bardziej chcemy tam polecieć. Co do tej pory udało się odkryć na Marsie? Czego jeszcze możemy dowiedzieć się dzięki łazikom?
Maraton „Kosmos”
W sobotę 17 listopada od godz. 21:00
-
Wyprawa na Słońce – premiera w sobotę 17 listopada o godz. 21:00
-
SpaceX bez tajemnic – emisja w sobotę 17 listopada o godz. 22:00
-
Kosmiczny wyścig: wahadłowce – emisja w sobotę 17 listopada o godz. 23:00 i 24:00