Poniedziałkowe wieczory w iTVN Extra
Poniedziałkowe wieczory w iTVN Extra należeć będą do dokumentów. W tym miesiącu iTVN Extra przygotował dla widzów ciekawostki ze świata Majów, przyjrzymy się językowi ciała, zdradzimy sekretną recepturę Coc-Coli i pokażemy sylwetkę Bernarda Madoffa. iTVN Extra zaprasza przed telewizory w każdy poniedziałek grudnia o 19.10 (CET – Berlin, Paryż), 19.10 (CST – Chicago), 20.10 (EST – Nowy Jork).
W grudniu będziemy kontynuować nasze dokumentalne poniedziałki. 3 grudnia o godzinie 19.10 (CET – Berlin, Paryż) zapraszamy do ITVN Extra na „Proroctwa Majów: Baktun bez tajemnic”. Narratorka i producentka filmu, Elisabeth Thieriot, urodziła się w Poznaniu. Pracowała w polskich wytwórniach filmowych. Po latach wyjechała z kraju i rozpoczęła karierę na Zachodzie jako dziennikarka i producentka filmowa. W dokumencie „Mayan Revelations” wyrusza w fascynującą podróż do świata dawnych cywilizacji. Według Kalendarza Majów koniec świata miał nastąpić 21 grudnia 2012 roku. Tego dnia nie stało się jednak nic szczególnego. Czy może to oznaczać, że kalendarz ten został źle odczytany? Autorka filmu podejmuje niezwykle interesujące i wielowątkowe śledztwo w tej sprawie. Dzięki niemu dowiemy się wielu rzeczy na temat dawnych kultur oraz funkcjonowania świata, w którym żyjemy. Po nim, o godzinie 20.10 (CET – Berlin, Paryż) pokażemy dokument „Biegacz doskonały”, w którym antropolog Niobe Thompson wraca do czasów ewolucji człowieka i poznaje fenomen ludzkiego ciała. Rozmawia z czołowymi biologami, a także obserwuje świat ultramaratonu. Wyrusza do wyżyn Etiopii, odległych miejsc Syberii, gdzie przetrwanie w dalszym ciągu zależy od wytrzymałości. Sprawdza również, w jakich społecznościach tradycja biegu przetrwała. Dokument łączy nowoczesną naukę z porywającą przygodą. Pozwala na nowo zrozumieć ewolucję ludzkiego gatunku.
Tydzień później 10 grudnia o godzinie 19.10 (CET – Berlin, Paryż) przyjrzymy się bliżej komarom. Bzyczenie komarów każdego lata wywołuje w nas frustrację i zdenerwowanie. Stosujemy różnego rodzaju środki, by pozbyć się tych niechcianych owadów. Nasza bitwa z komarami trwa już od wielu lat i niewiele wskazuje, by kiedykolwiek zakończyła się zwycięstwem. Dlaczego nie możemy pozbyć się tych uciążliwych stworzeń? Dokument „O czym bzyczą komary” to spojrzenie na komary z bardzo bliskiej perspektywy. Żartobliwa narracja filmu ułatwia przyswojenie wielu ciekawych informacji na temat tych zwierząt. Wiele z nich potrafi przenosić wirusy i ciężkie choroby, takie jak malaria. Dlatego dobrze wiedzieć o nich jak najwięcej. Czy dowiemy się także, jaka broń przeciwko nim jest najlepsza? Zachęcamy , że pozostać tego wieczora przed telewizorem, żeby nie przegapić „Mowy ciała bez tajemnic”. Dokument ten opowiada wszystko, co chcemy wiedzieć o języku ciała i tajemniczym świecie komunikacji niewerbalnej. Nie w pełni zdajemy sobie sprawę z tego co mówimy, jak reagujemy, co pokazujemy. Nie wiemy również jak odczytać sygnały, świadome i nieświadome gesty, które inni nam bezwiednie wysyłają. Nauka języka ciała służy nie tylko komunikacji, znajduje także praktyczne zastosowanie: w romansie, egzekwowaniu prawa, wyłapywaniu zagrożeń terrorystycznych, handlu, bezpieczeństwie narodowym i przy innych okazjach.
W kolejny poniedziałek miesiąca wyświetlimy film „Coca-cola, sekretna receptura”. Odkąd pod koniec XIX wieku została sprzedana pierwsza butelka tego napoju, nikomu nie udało się odkryć jej pełnego składu. Czy to oznacza, że do jej produkcji używane są niebezpieczne dla naszego zdrowia składniki? Odpowiedzi na to pytanie próbują dostarczyć także lekarze, którzy badają, jak picie coli wpływa na nasz organizm. Poszukiwanie prawdy na temat zawartości Coca-Coli jest punktem wyjścia do opowiedzenia niezwykłej historii tej marki. Można ją przecież kupić pod każdą szerokością geograficzną, a jej logo znane jest prawdopodobnie wszystkim mieszkańcom planety. Jakie zabiegi marketingowe stoją za jej wielkim sukcesem i popularnością? Z kolei o godzinie 20.10 (CET – Berlin, Paryż) zapraszamy na „Uroda na zamówienie”. Żyjemy w świecie, w którym obraz własny stał się ogólnospołeczną obsesją której nie powinniśmy dłużej ignorować. Na naszych oczach odgrywa się niekończące się poszukiwanie piękna i młodości. Poprzez świadectwa chirurgów plastycznych i wywiady z ekspertami z pokrewnych dziedzin, dokument bada coraz bardziej popularne i fascynujące zjawisko zaawansowanych zabiegów kosmetycznych i operacji plastycznych. W dynamicznie rozwijającym się przemyśle chirurgia plastyczna jest jedynie kolejnym łatwo dostępnym produktem, który w nadchodzących latach będzie stale ewoluował.
A w ostatni poniedziałek roku nie można przegapić dokumentu, prezentującego sylwetkę Bernarda Madoffa, bankiera, który stworzył jedną z największych piramid finansowych. 11 grudnia 2008 roku był dla wielu ludzi jednym z najgorszych dni w ich życiu. Właśnie wtedy dowiedzieli się, że stracili pieniądze, zainwestowane w fundusz, stworzony przez Bernarda Madoffa. Łączna suma zdefraudowanych majątków wyceniana była na ponad sześćdziesiąt miliardów dolarów. Twórcy filmu próbują odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób oszustwo to przez wiele lat mogło pozostać niezauważone przez służby i instytucje finansowe. Analizują także sposób, który pozwolił Madoffowi na defraudację tak wielkiej kwoty. Wraz z autorami dokumentu odszukamy także ofiary jego piramidy finansowej. Na „Madoff, dzień w którym stracili wszystko” zapraszamy o godzinie 19.10 (CET – Berlin, Paryż).