Sony ogłasza ważne ulepszenia aparatu α9 wprowadzane poprzez aktualizację oprogramowania
Firma Sony poinformowała o aktualizacji oprogramowania, która wprowadzi znaczące udoskonalenie w aparatach bezlusterkowych α9.
Instalacja nowego oprogramowania zapewni kilka ważnych ulepszeń w działaniu systemu AF rewolucyjnego modelu α9. Poprawi również jakość obrazu i doda nowe funkcje, usprawniające pracę zawodowych fotografów. Firma wyda również aktualizacje oprogramowania modeli α7R III i α7 III. Pozwolą one na użycie funkcji „Real-time Eye Autofocus”, służącej do ustawiania ostrości na oko w czasie rzeczywistym, oraz trybu zapisu interwałowego.
Oprogramowanie aparatu α9: wersje 5.0 i 6.0
W wersji 5.0 pojawi się opracowany przez Sony tryb śledzenia obiektów w czasie rzeczywistym: Real-time Tracking. Podstawą jego działania jest najnowszy algorytm Sony, rozpoznający obiekty z użyciem sztucznej inteligencji i przetwarzający kolor, odległość od obiektu (głębię) i wzór (jasność) jako informacje przestrzenne, by umożliwić maksymalnie dokładne uchwycenie wszystkich elementów sceny. Dodatkowo, przy fotografowaniu i filmowaniu osób i zwierząt[i], technologia sztucznej inteligencji ustala położenie oczu i twarzy, dzięki czemu oczy obiektu śledzone są w czasie rzeczywistym z wyjątkową dokładnością. Oprócz tego, przy włączonej funkcji śledzenia łatwiej jest uaktywnić tryb „Real-time Tracking”: wystarczy w tym celu nacisnąć przycisk z przypisaną odpowiednią funkcją[ii]. Równie szybko, bo przez dotknięcie ekranu dotykowego, włącza się funkcję „Touch Tracking”, śledzącą dotknięty fragmentii.
W nowym oprogramowaniu aparatu dodany zostanie także tryb „Real-time Eye Autofocus”: najnowsza, zaawansowana wersja cenionej technologii Sony Eye AF. Jest ona oparta na sztucznej inteligencji, która rozpoznaje obiekty w celu wykrywania oczu i analizy ich położenia w czasie rzeczywistym. Rezultat to większa wydajność, szybkość i dokładność działania funkcji Eye AF. We wszystkich trybach AF przycisk spustu migawki można skonfigurować tak, by wciśnięcie go do połowy włączało funkcję Eye AF i automatyczne wykrywanie oczu. W trybie AF-C aparat śledzi oczy przez cały czas. Dzięki nowemu oprogramowaniu fotograf ma ponadto możliwość wskazania preferowanego oka (lewego lub prawego), na które ma być ustawiana ostrość.
W wersji 5.0 pojawią się także inne funkcje ustawania ostrości: panel dotykowy, Touch Tracking (śledzenie po dotknięciu), rozszerzony z F11 do F16 zakres ustawień przysłony dozwolonych w trybie AF z detekcją fazy oraz system Fast Hybrid AF, zapewniający płynne, automatyczne ustawianie ostrości przy filmowaniu.
Wprowadzone ulepszenia zaowocują też wyższą jakością obrazu, zwłaszcza kolorystyki. Aparat zyska bowiem możliwość dokładniejszego reagowania na nieznaczne zmiany oświetlenia, co pozwoli w bardziej płynny i naturalny sposób odwzorowywać przejścia tonalne na niebie itp. Zmodyfikowano także algorytm AWB: obecnie zapewnia on spójniejszą kolorystykę zdjęć seryjnych. Nowości objęły także menu, w którym dodano opcje My Dial (ustawienia funkcji pokrętła) i Dual Slot (dwa gniazda na nośniki danych). Ulepszono ponadto funkcje oceniania i ochrony.
Wersja 5.0 zapewnia zgodność z nową aplikacją Sony „Imaging Edge Mobile”[iii]— następcą „PlayMemories Mobile™”. Pojawi się w niej kilka nowych możliwości — między innymi współpraca z aplikacją mobilną „Transfer & Tagging add-on”[iv]. Dzięki niej zawodowi fotografowie, którzy korzystają z trybu zdjęć seryjnych[v], zyskają możliwość równoczesnego przesyłania obrazów z aparatu do smartfona. Obrazy takie będzie można ponadto uzupełniać metadanymi IPTC[vi]. Funkcja ta była wyczekiwana przez wielu użytkowników modelu α9, który po niedawnej aktualizacji do wersji 4.0 oferuje znacznie większe możliwości przesyłania danych z użyciem protokołu FTP.
Po wydaniu wersji 6.0 wewnętrznego oprogramowania technologia Eye AF w aparacie α9 zapewni rozpoznawanie także oczu zwierząt, co wydatnie ułatwi pracę fotografom dzikiej przyrody. Dodana zostanie także funkcja fotografowania interwałowego, służąca do tworzenia filmów poklatkowych.
Wydanie aktualizacji oprogramowania systemowego do wersji 5.0 planowane jest na marzec 2019 r., a do wersji 6.0 — na lato 2019 r.
Wersja 3.0 oprogramowania aparatów α7R III i α7 III
Nowa wersja 3.0 pozwoli korzystać z ulepszonej funkcji „Real-time Eye Autofocus” także użytkownikom popularnych aparatów pełnoklatkowych Sony α7R IIIi α7 III. Będzie ją można włączać w trybie AF-C, wciskając do połowy przycisk spustu migawki. W trybie „Real-Time Eye Autofocus” pojawi się ponadto możliwość rozpoznawania oczu zwierzątv.
W obu aparatach wprowadzona zostanie funkcja zapisu interwałowego, znakomicie ułatwiająca tworzenie animacji poklatkowych[vii]. Użytkownik będzie mógł ustawić interwał z zakresu od 1 do 60 sekund i wykonać od 1 do 9999 zdjęć. Do wyboru będą ponadto trzy czułości śledzenia AE: duża, średnia i mała. Pozwolą one ograniczyć zmiany ekspozycji między poszczególnymi zdjęciami.
Wydanie oprogramowania systemowego w nowej wersji 3.0 planowane jest na kwiecień 2019 r.
Artykuły, filmy i nowe zdjęcia wykonane najnowszymi aparatami i innymi produktami Sony α można też znaleźć w serwisie https://www.sony.pl/alphauniverse. Ten europejski portal fotograficzny Sony ma 22 wersje językowe i zawiera informacje o produktach i konkursach oraz aktualne listy krajowych wydarzeń związanych z produktami Sony.
[i] Nie gwarantuje się dokładnego ustawiania ostrości na pewne obiekty w pewnych sytuacjach
[ii] Wymagane jest uprzednie przypisanie funkcji przy użyciu menu aparatu
[iii] Następca PlayMemories Mobile. Użytkownicy PlayMemories Mobile mogą zacząć używać nowej aplikacji poprzez aktualizację aplikacji PlayMemories Mobile
[iv] Dostępność w następujących krajach: USA, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Hongkong, Chiny, Australia, Japonia. Z aplikacji mogą korzystać tylko zarejestrowani użytkownicy. Zgodność z aparatami ILCE-9, ILCE-7RM3 i ILCE-7M3.
[v] Zgodność z aparatem ILCE-9 z oprogramowaniem w wersji 5.0 lub nowszej.
[vi] Metadane IPTC do obrazów cyfrowych to standard opracowany przez organizację IPTC (International Press Telecommunications Council)
[vii] Wymagana jest najnowsza wersja modułu „Viewer” z pakietu „Imaging Edge” oraz programów komputerowych PlayMemories Home