Prasa - Ksiązka

Wyjątkowe wydanie „Gazety Wyborczej” z okazji 30. urodzin dziennika

8 maja br. „Gazeta Wyborcza” skończy 30 lat. W dniu swoich okrągłych urodzin redakcja dołączy do wydania pierwszy numer „Gazety Wyborczej”, który ukazał się w 1989 roku. Obchodom jubileuszu towarzyszyć będzie specjalne logo, w którym w czerwonym prostokącie znanym z tradycyjnej wersji znaku znalazło się „30 lat”.

 

Pierwszy numer „Gazety Wyborczej”, powstałej w związku z pierwszymi wolnymi wyborami do parlamentu, ukazał się 8 maja 1989 roku w nakładzie 150 tys. egzemplarzy i liczył 8 stron. Czytelnicy jutrzejszego wydania dziennika będą mieli wyjątkową okazję, aby móc ponownie zobaczyć, jak wyglądał ten historyczny numer oraz poznać jego treść. W reprincie znajdą się m.in. symboliczna odezwa do narodu Lecha Wałęsy oraz lista kandydatów do Sejmu i Senatu rekomendowanych przez powołany przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Komitet Obywatelski.

 

 

W urodzinowym wydaniu „Gazety Wyborczej” przeczytać będzie można ponadto m.in. tekst redaktora naczelnego Adama Michnika o dzienniku i Polsce, artykuł Justyny Sucheckiej o dniu z życia redakcji. Redakcja oddaje również głos swoim czytelnikom, którzy w listach pisali, czego oczekują od dziennika na następne 30 lat.

Obchodom jubileuszu towarzyszyć będzie specjalne logo, w którym w czerwonym prostokącie znanym z tradycyjnej wersji znaku znalazło się „30 lat”. Odmieniony logotyp, zaprojektowany przez dział graficzny dziennika, znajdzie się na pierwszej stronie urodzinowego numeru.

Z okazji 30-lecia „Gazety Wyborczej” organizowana jest również wyjątkowa edycja plebiscytu Ludzie Roku Czytelników „Gazety Wyborczej”. Redakcja po raz 20. wręczy też tytuł Człowieka Roku. Jego laureatem zostanie Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej i były premier Polski, który odbierze wyróżnienie w czasie gali w warszawskiej siedzibie Agory 10 maja br.

Dodatkowo w ramach świętowania urodzin dziennika, jutro – 8 maja br. na rynku wydawniczym ukaże się niezwykła biografia Zdzisława Jeziorańskiego, legendarnego kuriera z Warszawy – „Jan Nowak-Jeziorański. Kurier wolności” autorstwa Jarosława Kurskiego, pierwszego zastępcy redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Zaś tydzień później – 15 maja br. wznowione zostanie wydanie książki Adama Michnika, redaktora naczelnego dziennika – „Z dziejów honoru w Polsce”, które zawiera wybór dzieł publicystów, filozofów i pisarzy XX w. piszących o tym, jak się odnaleźć w nowym, niewspaniałym świecie. Wydawcą obu tytułów jest Wydawnictwo Agora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *