National Geographic Documentary Films przedstawi biografię Jacquesa Cousteau
Odkrywca, filmowiec i ekolog – to z nim poznawaliśmy podmorski świat i on pierwszy głośno mówił o konieczności chronienia tego cennego ekosystemu. W nowym filmie dokumentalnym zobaczymy niepublikowane wcześniej nagrania legendarnego badacza mórz i oceanów Jacquesa Cousteau użyczone przez Archiwum Towarzystwa Cousteau, a także poznamy jego nieznane oblicze.
Przez większość swojej historii człowiek musiał walczyć z przyrodą, aby przetrwać. Dzisiaj zaczyna wreszcie zdawać sobie sprawę, że, aby przetrwać, musi ją chronić – Jacques Cousteau
Po sukcesie dokumentu „Free Solo: ekstremalna wspinaczka”, a także po ogłoszeniu prac nad projektem „Thai Cave Rescue” (tytuł roboczy) o dramatycznej akcji ratunkowej w zalanej jaskini, National Geographic Documentary Films ogłasza rozpoczęcie prac nad kolejnym filmem dokumentalnym, pod roboczym tytułem „Cousteau”.
Pełnometrażowa biografia Jacquesa Cousteau, najsłynniejszego na świecie badacza mórz i oceanów, zostanie wyreżyserowana przez dwukrotnie nominowaną do Oscara i wyróżnioną dwoma nagrodami Emmy reżyserkę Liz Garbus („The Farm, Angola USA”, „What Happened, Miss Simone?”). Obowiązki producenta pełnić będą laureaci Oscara, Dan Cogan („Ikar”), a z ramienia spółki ACE Content – Evan Hayes („Free Solo: ekstremalna wspinaczka”).
Cousteau był wynalazcą, zdobywcą, ekologiem i filmowcem, który nie tylko sprawił, że zaczęliśmy lepiej rozumieć środowisko naturalne, ale dał także człowiekowi sprzęt potrzebny do prowadzenia badań oceanów. Wynaleziony przez niego akwalung był pierwszym przenośnym aparatem tlenowym z obiegiem zamkniętym, który umożliwił swobodne przebywanie pod wodą. Będąc aktywnym ekologiem, Cousteau często zwracał uwagę opinii publicznej na konsekwencje zanieczyszczenia wód i był wieloletnim współpracownikiem Towarzystwa National Geographic. W późniejszym okresie swojego życia założył Towarzystwo Cousteau, organizację non-profit, która zajmuje się produkcją emitowanych we wszystkich krajach świata filmów i seriali telewizyjnych. Cousteau przedstawiał w nich kulisy swoich kolejnych ekspedycji, podczas których schodził z kamerą do morskich głębin, aby uczyć nas, w jaki sposób patrzeć na przyrodę oraz dlaczego musimy chronić środowisko naturalne. W 1973 roku przekazał prawa do używania jego nazwiska, wizerunku i prac Towarzystwu Cousteau, które realizuje obecnie jego misję we wszystkich krajach świata.
W filmie „Cousteau” zobaczymy niepokazywane wcześniej materiały z archiwum Towarzystwa Cousteau, które przedstawiają nieznane oblicze człowieka, który wniósł gigantyczny wkład w ochronę morskich ekosystemów na świecie. Produkcja dokumentu rozpocznie się wiosną tego roku. Jest to pierwszy wspólny projekt realizowany przez National Geographic i Towarzystwo Cousteau.
Jacques Cousteau był pionierem ekologii. Jego działania na rzecz ochrony oceanów doskonale wpisują się w główne wartości National Geographic. Jesteśmy zaszczyceni, że Towarzystwo Cousteau zdecydowało się udostępnić nam swoje bogate archiwa, w których znajdują się prywatne materiały filmowe. Mamy nadzieję, że wspólnie z Liz Garbus, Danem Coganem i Evanem Haysem uda się nam stworzyć dokument, który będzie hołdem dla dziedzictwa, jakie pozostawił po sobie Cousteau, jego pracy oraz ogromnego wkładu w rozwój oceanografii – dodała. Carolyn Bernstein, wiceprezes ds. opracowania i produkcji programów fabularnych National Geographic
Kiedy byłam dzieckiem, w każdą niedzielę z zapartym tchem oglądałam programy Jacquesa Cousteau. Był pierwszą osobą, która pokazała w obiektywie nieznany nam wcześniej, dziwny, dziki i piękny podmorski świat. Chcę, żeby pokolenie moich dzieci poznało tę wspaniałą postać i podobnie jak Cousteau nie bało się marzyć, kochało i walczyło o ochronę środowiska naturalnego” Liz Garbus
Bardzo cieszymy się, że będziemy mogli współpracować z National Geographic, Liz Garbus i fantastyczną ekipą filmową. Chcemy pomóc ludziom zrozumieć i docenić kruchość życia na naszej planecie, której większą część pokrywają oceany. Ten film jest nie tylko hołdem złożonym dorobkowi Jacquesa, ale przede wszystkim naszym apelem o ochronę środowiska – Francine Cousteau, prezes Towarzystwa Cousteau
W bardzo krótkim czasie wytwórnia National Geographic Documentary Films osiągnęła ogromny sukces. Głośny dokument „Free Solo: ekstremalna wspinaczka” zdobył niedawno nagrody Akademii Filmowej i BAFTA dla najlepszego dokumentu, został wyróżniony przez Amerykańską Gildię Reżyserów Filmowych, Gildię Dźwiękowców, Stowarzyszenie Montażystów Dźwięku, amerykańskich krytyków filmowych i otrzymał nagrodę Cinema Eye. W 2017 roku miały premierę dwa inne filmy tej wytwórni – „JANE” i „LA 92”, które zdobyły nominacje do Oscara dla najlepszego dokumentu i zostały wyróżnione nagrodami Emmy. Produkcja „LA 92” zdobyła także nagrodę za wybitne osiągnięcia, a dokument “JANE” został wyróżniony za najlepszą reżyserię i zdjęcia.