Grand Prix XIX Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2019″ dla spektaklu Teatru Telewizji „Wesele”
„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego zostało uhonorowane Grand Prix dla najlepszego spektaklu na XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2019”. Wielką Nagrodę Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej przyznano Halinie Łabonarskiej i Janowi Englertowi w uznaniu za mistrzowskie kreacje na polskiej scenie radiowej i telewizyjnej.
Nagrodę za oryginalny współczesny polski tekst dramatyczny lub adaptację teatralną w Teatrze Telewizji, ufundowaną przez Telewizję Polską, otrzymał Jarosław Jakubowski za dramaty „Generał” i „Znaki”. Marek Bukowski odebrał nagrodę za reżyserię spektaklu „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy” Marka Bukowskiego i Macieja Dancewicza.
Za zdjęcia do spektakli: „Jednocześnie” i „Znaki” w reżyserii Artura Tyszkiewicza oraz do „Lata” Jana Englerta nagrodę otrzymał Piotr Wojtowicz. Wojciech Żogała został uhonorowany za scenografię do spektaklu „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy”, a Katarzyna Adamczyk za kostiumy (przyznawaną po raz pierwszy) do spektaklu „Ekspedycja” w reżyserii Wojciecha Adamczyka.
Nagrodę im. Janusza Hajduna za muzykę do spektaklu „Lato” otrzymał Piotr Moss, a nagroda za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego trafiła do reżyserów Aleksandry Popławskiej i Marka Kality oraz do autora zdjęć Adama Sikory za „Generała” Jarosława Jakubowskiego. Za montaż spektaklu „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy” doceniono Marka Króla.
Dominika Kluźniak za role: Mai w „Lecie” oraz Gospodyni w „Weselu” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego oraz Marta Ścisłowicz za rolę Alicji w spektaklu „Znaki” w reżyserii Artura Tyszkiewicza zostały uhonorowane ex aequo nagrodą aktorską za rolę kobiecą.
Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności otrzymał spektakl „Matki” w reżyserii Pawła Passiniego. Nagroda za debiut autorski w TTV trafiła do Piotra Derewendy i Jakuba Pączka za dramat „Reytan. Druga strona drzwi”.
Trzy honorowe wyróżnienia aktorskie otrzymali: Paulina Gałązka za rolę Aszantki w spektaklu „Aszantka” w reżyserii Jarosława Tumidajskiego, Lidia Sadowa za rolę Zofii Soboty w spektaklu „Człowiek, który zatrzymał Rosję” w reżyserii Tomasza Drozdowicza oraz Marcin Franc za rolę Torupa w spektaklu „Lato”.
Ponadto Jury wraz z Dyrektorem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego przyznało pozaregulaminową nagrodę dla inscenizacji „Pchły Szachrajki” w reżyserii Anny Seniuk z Teatru Narodowego w Warszawie, zwracając szczególną uwagę na potrzebę spektakli dla dzieci i młodzieży w Telewizji Polskiej.
Jury młodzieżowe Teatru Telewizji Polskiej, w którym zasiedli: Sandra Wróbel, Antoni Majewski, tegoroczni maturzyści i Konrad Graczyk, student historii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, po obejrzeniu spektakli konkursowych przyznało nagrodę dla spektaklu Teatru Telewizji „Cena” Waldemara Łysiaka w adaptacji i reżyserii Jerzego Zelnika za poważne i odważne podejście do tematu wyboru mniejszego zła podczas ekstremalnego okresu II wojny światowej.
Nagrodę specjalną Związku Artystów Scen Polskich, przyznaną po raz drugi w historii Festiwalu, otrzymała Ewa Wiśniewska za rolę Pani Pouchard w spektaklu „Lato” i za rolę Nelly Sarzyńskiej w „Paradiso”. Statuetkę 100-lecia ZASPu – Nagrodę Prezesa Pawła Królikowskiego otrzymał za wkład i zaangażowanie w przywrócenie świetności Teatru Telewizji Jan Maria Tomaszewski, doradca Zarządu do spraw Teatru Telewizji Polskiej.
Publiczność XIX Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2019″ swoją nagrodę przyznała spektaklowi „Paradiso” Andrzeja Strzeleckiego.
Dyrektorem XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2019” jest Joanna Strzemieczna-Rozen, Dyrektor-Redaktor Naczelna Oddziału TVP3 Gdańsk. Dyrektorami artystyczno-programowymi Festiwalu „Dwa Teatry” są: Ewa Millies-Lacroix ze strony Telewizji Polskiej oraz Janusz Kukuła i Małgorzata Małaszko-Stasiewicz z Polskiego Radia.
Partnerzy Festiwalu: Totalizator Sportowy, właściciel marki Lotto, Radio Gdańsk, Gdyńskie Centrum Kultury. Sponsorzy Festiwalu: Grupa Lotos S.A. i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Patronat nad Festiwalem objął Wicepremier Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
Więcej informacji: www.dwateatry.tvp.pl.;
https://www.facebook.com/DwaTeatrySopot