Radio

„Festiwalowe Radio Opole” zmienia się w „Radio Opole 2 Kultura”

04.06.2019 r. KRRiT rozstrzygnęła wniosek spółki Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Opolu „Radio Opole” S.A. w sprawie zmiany nazwy programu „Festiwalowe Radio Opole” na „Radio Opole 2 Kultura”.

 

 

Radio Opole to jedyna publiczna rozgłośnia Śląska Opolskiego. Spełnia swą misję informacyjną, społeczną i kulturową na poziomie regionalnym (województwo) i lokalnym (miasta i wsie). Jest też najstarszą, bo istniejącą od 1952 roku, rozgłośnią w Opolskiem.

Głównym przedmiotem działania Radia Opole jest przede wszystkim tworzenie i bezpłatne rozpowszechnianie regionalnych programów radiowych za pomocą urządzeń do tego służących, emisja reklamy oraz budowa i eksploatacja nadawczych i przekaźnikowych stacji radiowych.

Za niemieckich czasów Opole nigdy nie doczekało się własnej radiostacji. W 1927 roku rozpoczęła natomiast działalność Rozgłośnia Polskiego Radia w Katowicach. Stworzyła ona specjalny program w języku polskim przeznaczony dla słuchaczy z terenu Śląska Opolskiego prowadzony przez Stanisława Ligonia.

Radio Opole w swojej pracy stosuje wiele najnowszych rozwiązań i technologii. Wbrew pozorom nie są to tylko technologie sprowadzające się do pracy z dźwiękiem, chociaż naturalnie tutaj jest ich najwięcej. Do wszelkiej obróbki komputerowej dźwięku stosowane są rozwiązania światowych firm takich jak DIGIGRAM, Digidesign, Steinberg, MOTU, Jutel, IBM, Cisco zarówno w zakresie stosowanego sprzętu jak i oprogramowania. Na szczególną uwagę ze względu na stosowane opatentowane rozwiązania zasługują karty dźwiękowe PCX firmy DIGIGRAM. Stosowane technologie informatyczne bazują na systemach operacyjnych firmy Microsoft. W systemach sieciowych użytkowany jest także z powodzeniem system Linux.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *