Prasa - Ksiązka

Letni „Przekrój” już dostępny

Na okładce roześmiana Pippi dźwiga na ramionach konia, a w środku nieugięta Greta Thunberg przekonuje, że możemy zatrzymać globalne ocieplenie. Przedstawiamy też innych nastolatków, którzy ratują świat. „Przekrój” staje po ich stronie, bo choć ma już 74 lata, młodzieńczego entuzjazmu mu nie brakuje. Bądźmy dobrzy dla Ziemi, a ona będzie dobra dla nas!

 

 

Żeby lepiej się naszej drogiej Ziemi przyjrzeć, zapraszamy na wycieczkę. Na początek z Filipem Springerem udamy się do Bełchatowa. Potem odwiedzimy trzy rzeki: Świder – z Renatą Senktas, Ren – z Andreasem Weberem i Nil – z Pauliną Wilk. Spędzimy też jakiś czas na Hawajach, a gdy już pojmiemy, co tak naprawdę znaczy aloha, popędzimy z Emilią Dłużewską na Tasmanię. Następnie z Rossem Andersenem odwiedzimy szpital dla ptaków w Indiach, a ze Stefanem Schlumpfem zajrzymy w Alpy, gdzie latem lodowce okrywa się plandekami. Na koniec zapukamy do wynalazców instrumentów dla Aphexa Twina i w tym celu udamy się z Kamilem Bałukiem do Olsztyna.

W podróży zajmą nas ciekawe rozmowy: z Evą Illouz o miłości w czasach kapitalizmu, z Clive’em Owenem o brexicie (i nie tylko), a także z ekspertami w wieku przedszkolnym, którzy znają się na wszystkim – o przyszłości planety. Oraz z sosną długowieczną (Pinus longaeva) – o długowieczności, oczywiście.

Nie zapomnimy o dobrych radach, których nie może zabraknąć w żadnej poczytnej gazecie. Jak się kąpać w balii na sposób japoński, podpowie Aleksandra Reszelska. Co jeść (a czego nie jeść), podszepną Marta Dymek oraz Monika Kucia, a Paramahansa Jogananda zabierze nas w podróż po kosmiczną witalność. Jak skłonić naturę, by była naszym ogrodnikiem, pokażą Gilles Clément i Łukasz Łuczaj. Wreszcie plagi egipskie wyłożą nam tajniki zdrowia i urody.

Mamy też masę plotek i anegdot – głównie ze świata zwierząt. Mikołaj Golachowski opowie, jak to się stało, że wieloryby i delfiny wróciły do wody, choć żyły już na lądzie. Z morskich stworzeń przyjrzymy się bliżej ośmiornicom, a z istot latających – pszczołom. Najnowsze doniesienia z życia lasu i jego mieszkańców zaprezentuje Michał Książek. Jeśli zaś chodzi o przyrodę nieożywioną, wsłuchamy się w pomruki wulkanów oraz wejrzymy w naturę ognia – z Łukaszem Lamżą.

W świat sztuk plastycznych zabiorą nas Zbigniew Libera, Anna Arno, Kasia Redzisz, Łukasz Chmielewski, Stach Szabłowski oraz Kazimierz Wiśniak, autor okładki. O teatrze opowie Maciej Stroiński. Komiksami oszołomią Marek Raczkowski, Jacek Świdziński, Alecos Papadatos (z Marcinem Fabjańskim), Bohdan Butenko, Zbigniew Lengren. Przysłowia i ciekawostki zmyślą niezrównani fantaści z kolektywu WBD, a poetyckie akrobacje zaprezentuje Marcin Orliński.

Prócz tego: sport. I jeszcze: krzyżówka. Oraz łamigłówki. A także, ma się rozumieć, literatura: Italo Calvino, Jerzy Szaniawski, Michel Déon, Astrid Lindgren, Joanna Rudniańska, Stefan Grabiński i Leye Adenle, autor nigeryjskiego opowiadania kryminalnego.

Jakby tego wszystkiego było mało, w numerze letnim „Przekroju” roi się od diabłów, diabełków, demonów i straszydełek. Bez obaw jednak! Nasz dyżurny filozof, Tomasz Stawiszyński, wszystkie je wyegzorcyzmował. Czy przepędził także chochlika drukarskiego? To już czytelnik sam oceni.

Letni „Przekrój” jest do czytania i słuchania na

Po 74 latach od narodzin „Przekroju” Fundacja przedstawia jego angielską wersję: „Przekrój Magazine”. Na stronie

SPOŁECZEŃSTWO / ARTYKUŁ
Co może Greta?

Kiedy miała 11 lat, zachorowała na ciężką depresję. Przestała jeść, mówić i chodzić do szkoły. Jedną z przyczyn jej zapaści był lęk o planetę. O Grecie Thunberg, która dziś jest ikoną walki z globalnym ociepleniem, pisze Paulina Wilk.

KOMENTARZ
Energia zmiany

Jesteśmy pierwszym pokoleniem naprawdę gotowym poświęcić się dla klimatu. Pisze Jan Ciemniewski.

MEDIA / AUDIO
Zapach jaśminu

Wprawdzie odmian jaśminu kwitnących pod koniec lata, jak w tym opowiadaniu, jest niewiele, ale bohaterów literackich, którzy przeżywają letnie zauroczenia – wręcz przeciwnie. Tego bohatera jednak nie sposób nie polubić. Tekst Michela Deona czyta Grzegorz Kwiecień.

SPOŁECZEŃSTWO / WYWIAD
Emocjonalne iluzje

Eva Illouz, słynna izraelska socjolożka, objaśnia, jak kultura i życie społeczne organizują… nasze życie uczuciowe. I jaką rolę odgrywa w tym wszystkim kapitalizm. A rozmawia z nią Tomasz Stawiszyński.

SPOŁECZEŃSTWO / ARTYKUŁ
Parszywa dwunastka

Uwaga, licho nie śpi! W ręce demona możemy wpaść wszędzie i o każdej porze – nawet na wakacjach. Lepiej więc się przygotować! Podręczny leksykon demonów, do wycięcia i noszenia w portfelu, proponuje Adam Węgłowski.

SPOŁECZEŃSTWO / REPORTAŻ
Dymy nad Tasmanią

Płonie dziewicza wyspa słynąca z najczystszego powietrza na świecie. Swoją podróż do raju, który stał się piekłem opisuje Emilia Dłużewska.

SPOŁECZEŃSTWO / ARTYKUŁ
Medytacje na lato

Pozwól sobie na swobodną eksplorację, lekkość i poczucie humoru. Do medytowania latem zaprasza Julia E. Wahl.

KULTURA / ARTYKUŁ
Mechaniczny perkusista

Jak to się stało, że Radiohead, Coldplay, Sigur Rós i The Chemical Brothers grają na urządzeniach małej firmy z Olsztyna? Opowiada Kamil Bałuk.

SPOŁECZEŃSTWO / ARTYKUŁ
Skóra do skóry czyli ciałokrewieństwo

W pełnej paradoksów Japonii dotyk uważa się za najważniejszy ze zmysłów. I to mimo że przestrzeń publiczna jest zdecydowanie bezdotykowa. Tekst Aleksandry Reszelskiej.

SPOŁECZEŃSTWO / RÓŻNOŚCI
Wyprawa po kosmiczne zdrowie z Paramahansą Joganandą

Jak zyskać promienne zdrowie i witalność? Radzi Swami Jogananda.

NAUKA / ARTYKUŁ
Zagłada spod ziemi

Dziś ludzkość drży przed ociepleniem klimatu o kilka stopni Celsjusza. Tymczasem wystarczy erupcja superwulkanu i średnia temperatura na Ziemi może spaść o kilkanaście stopni. Tak już się zdarzyło, ale wspomnienie o tym zginęło wraz z większością mieszkańców planety. Przypomina Andrzej Krajewski.

NAUKA / ARTYKUŁ
Najgłośniejszy dźwięk

Kiedy i gdzie rozległ się na Ziemi najgłośniejszy dźwięk? Zdarzyło się to w 1983 r. między Sumatrą a Jawą. Co go wywołało? Pisze Łukasz Kaniewski.

KULTURA / POEZJA
Makabreska – Hania

Lekcja pływania z piraniami nie skończyła się dla Hani dobrze. Rymuje Michał Rusinek.

NAUKA / WYWIAD
Jak ewolucja stworzyła umysł dwa razy

Mają niebieską krew, trzy serca i zdecentralizowany układ nerwowy. Pozdrawiają się, przybijając piątkę, ale uwaga – plują na tych, których nie lubią. Z prof. Peterem Godfreyem-Smithem, który bada, jak to jest być ośmiornicą, rozmawia Agnieszka Fiedorowicz.

SPOŁECZEŃSTWO / ARTYKUŁ
Na niebieskim ptaku

Legendarny twórca nowoczesnego surfingu, Hawajczyk Duke Kahanamoku, ponad 100 lat temu triumfował na igrzyskach olimpijskich jako pływak. Historię słynnego surfera przedstawia Michał Szadkowski.

SPOŁECZEŃSTWO / ARTYKUŁ
Złamana obietnica Renu

O rzece, która była kiedyś ostoją wolności, ale potem wraz z nią uregulowano środkowoeuropejską duszę, pisze niemiecki biolog i filozof Andreas Weber.

Joanna Grochocka

O Fundacji PRZEKRÓJ:

Fundacja jest wydawcą kwartalnika „Przekrój”, jego wersji cyfrowej, strony

Pragniemy uczestniczyć w tworzeniu świata, w którym chcielibyśmy żyć, wiedząc o tym, że wszyscy mamy siłę, żeby móc go zmieniać. Piękno każdego człowieka manifestuje się w talencie, którego może używać w tym celu. To, czego się podejmujemy, pozwala nam w szerszym stopniu uczestniczyć w życiu społecznym, tym samym wnosząc do niego takie wartości, jak zdrowie, wdzięczność, rozwój, poczucie humoru czy miłość.

Tomek Niewiadomski,
przewodniczący Rady Fundacji PRZEKRÓJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *