MediaZapowiedzi TV

Dokument „W poszukiwaniu Amelii” na kanale National Geographic

Odnalazł wrak Titanica, czy rozwiąże jedną z największych zagadek naszych czasów? Dr Robert Ballard, Odkrywca Towarzystwa National Geographic, wkrótce wróci z ekspedycji, której celem było odnalezienie samolotu Amelii Earhart i przedstawi wynikające z niej wnioski.

 

 

 

Amelia Earhart to osoba, która kojarzy się nam z przygodą, odwagą i tajemnicą. Słynna pilotka przemierzała samolotem świat i łamała społeczne konwenanse, aby odkrywać przestworza. Była pierwszą kobietą, która w 1928 roku jako pasażer przeleciała nad Atlantykiem, a w 1932 roku została pierwszą kobietą, która jako pilot uczyniła to samotnie.

Miłość do latania kosztowała ją jednak życie. Przez dziesiątki lat spekulowano, co było rzeczywistą przyczyną tragicznej śmierci Amelii Earhart i czy w ogóle do niej doszło. Rozwiania wszelkich wątpliwości podjął się dr Robert Ballard, Odkrywca Towarzystwa National Geographic, który zdobył sławę, kiedy w 1985 roku odnalazł wrak Titanica. Jego ekspedycja naukowa zakończyła się 25 sierpnia. Była współfinansowana przez spółkę National Geographic Partners i Towarzystwo National Geographic. Ballardowi i członkom jego zespołu towarzyszył Fredrik Hiebert, archeolog rezydent Towarzystwa National Geographic, który szukał śladów obecności Earhart na lądzie.

Poszukiwania w wodach oceanu były prowadzone przez załogę łodzi EV Nautilus, która należy do organizacji Ocean Exploration Trust. Szefową organizacji i kierowniczką ekspedycji jest Allison Fundis.Ballard skompletował grupę ekspertów, w skład której weszli biografowie Earhart, naukowcy i technicy. Jej członkowie wzięli udział w trwającej miesiąc wyprawie przez wyspę Samoa, po odległy atol Nikuramororo w Republice Kiribati na Oceanie Spokojnym.

Atol Nikumaroro jest częścią obszaru chronionego wysp Feniks, największego i najgłębszego obszaru oceanicznego, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ballard i członkowie jego zespołu mieli do swojej dyspozycji najnowsze zdobycze technologii i nauki. Celem ich wyprawy było zbadanie wód przybrzeżnych wokół wyspy za pomocą zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych i małych, autonomicznych jednostek pływających. Zespół archeologów badał teren, na którym Earhart mogła rozbić obóz, z pomocą psów specjalnie tresowanych do odnajdowania ludzkich kości. Na miejscu pobrane zostały próbki DNA.

– Zawsze fascynowała mnie historia Amelii Earhart, która zaskoczyła świat wyczynem uważanym za niemożliwy. Jestem nurkiem głębinowym i przez całą moją karierę próbowałem ją naśladować. Tak, jak Amelia, urodziłem się w Kansas, a więc tym bardziej powinienem rozwiązać zagadkę jej zaginięcia – podkreśla Ballard. – Udało się nam skompletować niezwykły zespół ekspertów, naukowców i odkrywców, którzy wiele pracy włożyli w przygotowanie tej ambitnej wyprawy. Mamy do swojej dyspozycji najbardziej zaawansowaną technologię i gromadzone przez dziesięciolecia materiały związane z zaginięciem Amelii Earhart, czyli wszystko, co jest nam potrzebne, aby na nowo napisać historię i rozwiązać jedną z największych zagadek naszych czasów – mówił przed wyprawą.

Dwugodzinny program specjalny kanału National Geographic – „W poszukiwaniu Amelii” – będzie filmowym zapisem wyprawy. Jego premiera zaplanowana jest na październik. Twórcy programu specjalnego przeanalizują w nim materiały zbierane od przeszło 30 lat przez Rica Gillespiego i członków Międzynarodowej Grupy Poszukiwaczy Historycznych Samolotów (TIGHAR), które zaprowadziły Ballarda na atol Nikumaroro. Film jest jednak przede wszystkim hołdem dla Amelii Earhart, która pokonała długą drogę, zanim stała się jedną z najbardziej intrygujących i inspirujących postaci w naszej historii.

Earhart była pierwszą kobietą, która otrzymała w 1932 roku prestiżowy Złoty Medal Towarzystwa National Geographic i niezwykle wpływową postacią. Jej zaginięcie było tak głośnym wydarzeniem, że wspominano o nim przez dziesięciolecia i powstało wiele teorii na temat miejsca i przyczyn jej zniknięcia.  Dokument „W poszukiwaniu Amelii” został wyprodukowany przez National Geographic. Jego producentem jest Chad Cohen. Obowiązki producenta wykonawczego pełni Christine Weber, a Geoff Daniels jest wiceprezesem ds. programów dokumentalnych.

Premiera dokumentu „W poszukiwaniu Amelii” już w październiku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *