Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w TVP Kultura
Transmisja uroczystego koncertu z Teatru Wielkiego Opery Narodowej oraz przegląd filmów fabularnych o tematyce wojennej – we wrześniu TVP Kultura przygotowała szereg pozycji antenowych dla upamiętnienia okrągłej rocznicy wybuchu II wojny światowej.
„Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie…” (1978), reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki, godz. 12:10.
Próba odtworzenia atmosfery panującej w Warszawie wobec zbliżających się wojsk niemieckich, pierwszych nalotów i coraz trudniejszej sytuacji ludności – braku wody, elektryczności, lekarstw. W filmie łączą się losy ludzi, na których barkach spoczęła organizacja obrony miasta i decyzja o kapitulacji oraz tych, którzy żyli, walczyli i umierali w nierównej walce z wrogiem. W roli prezydenta Stefana Starzyńskiego występuje Tadeusz Łomnicki.
„Wolne miasto”, (1958), reż. Stanisław Różewicz, godz. 22:20 Kronikalna, wsparta zdjęciami archiwalnymi relacja z przebiegu bohaterskiej obrony Poczty Gdańskiej w 1939 roku, poprzedzona obrazem narastania hitlerowskiego terroru wobec polskiej ludności miasta przed wybuchem wojny.
We wrześniu poniedziałkowe pasmo TVP Kultury „Panorama kina polskiego” poświęcone będzie tematyce II wojny światowej:
„Westerplatte” (1967), reż. Stanisław Różewicz, emisja 2 września, godz. 20:20
Nagrodzony Złotą Kaczką w 1967 roku za najlepszy polski film obraz Stanisława Różewicza o heroicznej walce żołnierzy garnizonu na Westerplatte, którzy pod dowództwem majora Sucharskiego (w tej roli Zygmunt Hübner) w pierwszych dniach września 1939 stawiali bohaterski opór przeważającym siłom niemieckim. Muzykę do filmu skomponował Wojciech Kilar.
Dramat wojenny na podstawie opowiadań Stanisława Srokowskiego i wspomnień świadków rzezi wołyńskiej w latach 1943–1944. Rok 1939.
„Katyń” (2007), reż. Andrzej Wajda, emisja 16 września, godz. 20:30.
Nominowany do Oscara film Andrzeja Wajdy o zbrodni katyńskiej. Po inwazji hitlerowskich Niemiec, 17 września 1939 roku na wschodnie ziemie Rzeczpospolitej wkracza radziecka armia. Stacjonujący tam polscy oficerowie trafiają do sowieckiej niewoli. Opowieść o tragedii Katynia widzianej z perspektywy kilku indywidualnych losów: żołnierzy i ich rodzin, a zwłaszcza kobiet – matek, żon i córek.
„Letnie przesilenie” (2014), reż. Michał Rogalski, emisja 23 września, godz. 20:30.
Nagrodzony za zdjęcia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film o wojnie wkradającej się w życia zwykłych, młodych ludzi. Rok 1943, polska prowincja pod niemiecką okupacją. Bohaterami są dwaj siedemnastolatkowie: Polak Romek i Niemiec Guido. Pierwszy zostaje zmuszony do ciężkiej fizycznej pracy przy parowozach. Drugi zostaje wcielony do Wehrmachtu. Opowieść o tym, że granice i bariery są wytworem polityki i historii, nie pojedynczych ludzi.
„Wyklęty” (2017), reż. Konrad Łęcki, emisja 30 września, godz. 20:30.
Film opowiada o członkach zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczącego z komunistycznym reżimem o powojenny kształt Polski. Pełnometrażowy debiut Konrada Łęckiego, reżysera i scenarzysty filmu.