MediaZapowiedzi TV

National Geographic: Wikingowie to tylko mężczyźni? Zobacz, jak wyglądały wikińskie wojowniczki

Zawsze sądzono, że w świecie wikingów wojownikami byli tylko mężczyźni, ale nowe odkrycia podważają dotychczasowe przekonania. Badaczka Ella Al-Shamahi podejmuje się misji – przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii i zdobyczy nauki zamierza udowodnić, że ponad tysiąc lat temu w gronie wikingów walczyły także kobiety. Wśród naukowców, którzy pomoga jej w poszukiwaniach znajdzie się polski badacz – Leszek Gardeła z Wydziału Języków Skandynawskich i Literatury na Uniwersytecie w Bonn.

 

 

 

 

Wikińskie wojowniczki – premiera w niedzielę 12 stycznia o godz. 12:00 na kanale National Geographic

Grobowiec sprzed wieków, pełen skarbów i broni najwyższej jakości. Naukowcy przez ponad sto lat od odkrycia miejsca pochówku w szwedzkiej miejscowości Birka nie mieli wątpliwości, że spoczywa w nim ciało ważnego wojownika, który walczył wśród wikingów. Oczywiste było dla nich również to, że mają do czynienia z grobem mężyczyzny. Dopiero niedawne badania DNA wykazały, że ten wysoko postawiony wojownik był kobietą. W świecie naukowym zawrzało, bo czy to możliwe, że społeczność wikingów, opisywana wcześniej jako patriarchalna, funkcjonowała inaczej niż sądzili badacze? Ella Al-Shamahi, archeolożka i Odkrywczyni National Geographic, postanowiła to sprawdzić i wyruszyła na poszukiwanie innych dowodów na to, że w łupieżczych wyprawach wikingów uczestniczyły również wojowniczki.

W tej misji badawczej pomoże jej m.in. Leszek Gardeła z Wydziału Języków Skandynawskich i Literatury na Uniwersytecie w Bonn, z którym Ella przyjrzała się odnalezionemu w Danii grobowi kobiety pochowanej z toporem bojowym. Ella Al-Shamahi sama dokonała innego niezwykłego odkrycia. Badając szkielet kobiety, która spoczywała w wikińskim grobowcu w Norwegii, archeolożka zauważyła ślad na czaszce, który jednoznacznie wskazuje na bardzo poważny uraz. Przy wykorzystaniu metod stosowanych w kryminalistyce, zespołowi pracującemu z badaczką udało się komputerowo zrekonstruować twarz kobiety. Wiele wskazuje na to, że została ona ranna w walce.  To może być kolejny dowód na to, że na drakkarach, które przed tysiącleciem budziły popłoch niemal wszędzie, gdzie się pojawiały, pływały również wojowniczki.

Fanów tematyki związanej z wikingami czeka 12 stycznia jeszcze jedna ciekawa premiera, prezentowana w ramach cyklu „Zapomniane cywilizacje”.

Wikingowie i potężne miecze – premiera w niedzielę 12 stycznia o godz. 13:00 na kanale National Geographic

Wikingowie słynęli z siły i odwagi. Ale tylko wybrańcy mogli dostąpić przywileju walki najwspanialszymi mieczami. Proces ich wytwarzania przez wiele wieków pozostawał tajemnicą. Stanowiły one rewolucyjną broń i były prawdziwymi arcydziełami sztuki mieczniczej. Do tej pory uważane są za jedne z najlepiej wykonanych mieczy i nadal budzą postrach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *