Startuje IX edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE
Redakcja miesięcznika „Architektura-murator” ogłasza konkurs ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, w którym po raz IX wyłonione zostaną najlepsze polskie realizacje. Pracownie, zespoły autorskie, architekci i inwestorzy mogą od dziś zgłaszać do udziału w konkursie budynki lub przestrzenie oddane do użytku w latach 2015-2019. Zgłoszenia przyjmowane będą do 2 czerwca poprzez stronę zyciewarchitekturze2020.pl
ŻYCIE W ARCHITEKTURZE to jedno z najszerzej komentowanych wydarzeń architektonicznych w Polsce. Konkurs cieszy się uznaniem środowiska architektonicznego, międzynarodowych instytucji architektonicznych oraz władz samorządowych i państwowych. Celem konkursu jest promocja największych osiągnięć w dziedzinie architektury w Polsce i pobudzanie społecznego zainteresowania problematyką związaną z rolą architektury w kreowaniu rozwoju miast. ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, także poprzez swoją nazwę, zwraca uwagę na fakt, że architektura jest środowiskiem, w którym żyje każdy współczesny człowiek, i że ma ona decydujący wpływ na jakość naszej codziennej egzystencji
W IX edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE jury przyzna nagrody w siedmiu kategoriach: Najlepszy Obiekt Użyteczności Publicznej, Najlepszy Obiekt Komercyjny, Najlepszy Budynek Wielorodzinny, Najlepszy Budynek Jednorodzinny i Najlepsza Przestrzeń Publiczna, a także Najlepszy Obiekt Projektowany dla Klimatu i Najlepszy Obiekt Odpowiedzialny Społecznie. Swojego faworyta wskażą również internauci w plebiscycie na Ulubieńca Polski.
– Idea, jaka od początku przyświecała organizacji konkursu to zwrócenie uwagi na fakt, że architektura jest integralną częścią naszego codziennego życia. Przy ocenie realizacji kwestie społeczne i jakość życia w architekturze od zawsze brane były więc pod uwagę. Współczesność stawia jednak przed architekturą coraz to nowe wyzwania. Kryteria jej oceny nie są niezmienne. Dlatego poza tradycyjnymi kategoriami, w obecnej edycji Życia w Architekturze, w wyniku konsultacji z grupą ekspertów, ustanawiamy dwie nowe: dla Najlepszego obiektu projektowanego dla klimatu i Najlepszego obiektu odpowiedzialnego społecznie. Jury będzie miało prawo przyznać także specjalną dodatkową nagrodę dla realizacji odpowiadającej na wyzwania współczesnego świata – mówi Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, a zarazem inicjatorka konkursu.
W jury konkursu zasiądą architekci: Justyna Biernacka, absolwentka WA PW, doktorantka SGH, współzałożycielka Koła Architektury Zrównoważonej OW SAPR, inicjatorka akcji #architekcidlaklimatu, Dariusz Herman, współzałożyciel pracowni HS99, od 2016 współprowadzący biuro HMS Architektura, współautor m.in. budynku CINiBA w Katowicach: zdobywcy Grand Prix – Nagrody Prezydenta RP dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce w VII edycji Życia w Architekturze, Bohdan (Biś) Lisowski, prezes SARP, absolwent WA PK, jeden z koordynatorów Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie, Krzysztof Ingarden, laureat Honorowej Nagrody SARP 2009, profesor i dziekan Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektury-murator”, pierwszy polski juror Nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe (edycja 2013), juror Europejskiej Nagrody dla Przestrzeni Publicznych (od 2010 roku). Sekretarzem organizacyjnym konkursu jest arch. Weronika Konior z redakcji „Architektury-murator”.
Zadaniem jury będzie ocena wszystkich zgłoszonych obiektów i wskazanie 21 realizacji nominowanych do nagród głównych. Autorzy nominowanych budynków omówią je przed jury na specjalnej, otwartej dla publiczności prezentacji. Na tej podstawie wyłonieni zostaną zwycięzcy w poszczególnych kategoriach.
Ogłoszenie wyników IX edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE odbędzie się podczas gali w listopadzie 2020 roku. Tradycyjnie nagrodami w konkursie są statuetki ARCHITEKTURY autorstwa rzeźbiarza Adama Myjaka. Zwycięzca plebiscytu na Ulubieńca Polski otrzyma tablicę pamiątkową do zawieszenia w nagrodzonym obiekcie.
Organizatorem Konkursu jest redakcja miesięcznika „Architektura-murator”.
Szczegóły i regulamin IX edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE dostane są na zyciewarchitekturze2020.pl