MediaZapowiedzi TV

Mapa klimatu na 2070 r – obchody Dnia Ziemi z National Geographic

National Geographic wspólnie z widzami świętuje 50. rocznicę Dnia Ziemi! Z tej okazji 22 kwietnia na antenie stacji zobaczymy trzy wyjątkowe, premierowe tytuły – „Jane Goodall: nadzieja na przyszłość”, „Okawango: rzeka marzeń” oraz „Projekt Photo Ark”. Dopełnieniem materiałów przygotowanych przez National Geographic na obchody okrągłego jubileuszu Dnia Ziemi jest również interaktywna mapa klimatyczna świata na… 2070 r.! Pokazuje, jak mogą zmienić się warunki pogodowe w naszych miastach za 50 lat. Odnajdziemy na niej m.in. Warszawę, Łódź czy Kraków.

 

 

 

Dokładnie pół wieku temu, 22 kwietnia 1970 roku, ok. 20 milionów Amerykanów przemaszerowało ulicami USA, aby zaapelować o ochronę planety, nazywanej przez nas domem. To historyczne wydarzenie zapoczątkowało globalny, proekologiczny ruch znany jako Dzień Ziemi, który obecnie urósł do rangi światowego wydarzenia i jednoczy w działaniu ponad miliard ludzi. Co roku ich apel staje się głośniejszy, gdyż z każdym okrążeniem Ziemi wokół Słońca problemy, z jakimi mierzy się nasz ekosystem, są coraz bardziej palące. Dlatego National Geographic, stając w szeregach uczestników 50. obchodów Dnia Ziemi, przygotował specjalny apel w postaci… mapy klimatycznej świata na 2070 r. Mapa została stworzona w oparciu o jeden ze scenariuszy RCP Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu i ukazuje, jak będą kształtowały się warunki atmosferyczne za kolejne 50 lat, jeśli emisja gazów cieplarnianych nadal będzie rosnąć.

Żeby łatwiej było wyobrazić sobie przewidywane skutki zmian klimatycznych pod koniec stulecia, mapa przygotowana przez National Geographic porównuje prognozy na przyszłość dla poszczególnych miast do warunków, jakie obecnie występują w innych częściach świata.

Przyglądając się mapie, może okazać się, że każdy, kto kiedykolwiek rozważał zamieszkanie „na stare lata” w Palermo, prawdopodobnie powinien przemyśleć swój plan ponownie. Bowiem za 50 lat w sycylijskim miasteczku może zastać nas pogoda, panująca obecnie w oddalonym o tysiące kilometrów Jinjing w Chinach! Włoski klimat odnaleźć będzie można natomiast w Londynie, ponieważ tam w 2070 r. mogą zapanować warunki, jakimi dziś raczy nas toskańska miejscowość Sovicille.

Z przewidywań ukazanych na mapie wynika też, że Abu Dhabi również lepiej odwiedzić zawczasu. Przy dalszym wzroście emisji gazów cieplarnianych pustynny klimat obezwładni to miasto z przyszłości – liczba dni w roku, w których temperatura wzrośnie powyżej 35˚C podskoczy z 173 do 233 dni! Co oznacza dwa dodatkowe miesiące upałów w ciągu roku.  Tymczasem w Hanoi, największym mieście i stolicy Wietnamu, klimat zmieni się tak bardzo, że… obecnie wśród miast świata nie znajdzie się odpowiednika warunków, jakie będą panować tam w przyszłości. Na mapie odnajdziemy również polskie miasta m.in. Warszawę, Wrocław, Łódź, Kraków czy Gdańsk. Choć to ostatnie może nie zmienić się w znaczny sposób, susza zagrażająca Warszawie z pewnością wpłynie na miasto i jego mieszkańców w znacznym stopniu.

Na szczęście mapa prezentowana przez National Geographic przedstawia tylko jeden ze scenariuszy przyszłości naszej planety – ten najgorszy, choć prawdopodobny. Warto pamiętać, że istnieje parę innych dróg, które możemy obrać już teraz, by nie doprowadzić do urealnienia tej katastroficznej wizji przyszłości. Jednak to wszystko zależy od nas. Od tego, czy zdążymy okazać Ziemi szacunek i miłość na czas.

Z tą wiadomością pragną dotrzeć do widzów bohaterowie trzech premierowych dokumentów emitowanych na National Geographic w środę 22 kwietnia w ramach obchodów 50. rocznicy Dnia Ziemi. O godz. 19:00 w programie „Projekt Photo Ark” towarzyszyć będziemy fotografowi National Geographic Joelowi Sartore, który wyruszy z aparatem na poszukiwanie ginących gatunków. Następnie o godz. 21:00 wyemitowany zostanie dokument ​​​​„Jane Goodall: nadzieja na przyszłość”, który przedstawi widzom kolejne etapy życiowej podróży dr Goodall i wyjaśni, w jaki sposób znana badaczka inspiruje młode pokolenie. W kończącym cykl dokumencie „Okawango: rzeka marzeń. Wyśniona podróż” o godz. 23:00 wyruszymy na ekspedycję z odkrywcami Towarzystwa National Geographic Beverly i Dereckiem Joubertami. Spojrzymy przez obiektyw aparatu fotograficznego, aby przekonać się, jak dużym wyzwaniem jest utrwalanie na kliszy dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Wszystkie premierowe tytuły w tym wyjątkowym dniu mają nieść nadzieję i zachęcić widzów do działania. Bohaterka jednego z nich, Jane Goodall – znana brytyjska badaczka, której badania dotyczące szympansów zrewolucjonizowały świat naukowy – przy tej okazji zwraca się do widzów ze szczególnym apelem:

“Mieszkając w lasach Gombe, miałam niesamowite poczucie duchowej świadomości. Zaczęłam zdawać sobie sprawę, że wszystko jest ze sobą powiązane. Od tej pory, każdego dnia staje się dla mnie oczywiste, że zmiany klimatyczne stanowią zagrożenie dla ciągłości istnienia świata przyrody. Jeśli zniszczymy ten świat, zniszczymy naszą przyszłość. Każdego dnia, każdy z nas może zmienić coś na lepsze, dokonując pozornie prozaicznych, ale przemyślanych wyborów. Kiedy miliardy ludzi zaczną podejmować słuszne decyzje, zaczniemy zmieniać świat. Nie poddawajmy się. Zawsze możemy zrobić krok do przodu.”Jane Goodall – uznana badaczka, aktywistka społeczna, podróżniczka

Od 50 lat co roku w ramach obchodów Dnia Ziemi ludzie na całym świecie wychodzą zwykle ze swoich domów, żeby sprzątać naszą planetę, sadzić drzewa i przywracać Ziemi jej naturalne piękno. Jednak w tym roku nic nie jest takie, jak było. Ten rok jest inny – bardzo inny. Kiedy większość mieszkańców świata siedzi zamknięta w czterech ścianach, kanał National Geographic stara się pozostać szeroko otwartym oknem na świat. Dołącz do wyjątkowych obchodów 50. Rocznicy dnia Ziemi i razem z National Geographic bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie!

Z okazji obchodów 50. Dnia Ziemi magazyn National Geographic przygotował specjalne wydanie, a na stronie kanału National Geographic widzowie mogą poznać explorerów National Geographic, którzy, podobnie jak Jane Goodall, swoje życie poświęcili walce o ochronę naszej planety.

 

PREMIERY NA “DZIEŃ ZIEMI”

 

PROJEKT PHOTO ARK
PHOTO ARK COMPILATION
Premiera w środę 22 kwietnia o godz. 20:00

„Projekt Photo Ark” to program dokumentalny podążający śladami fotografa i członka Towarzystwa National Geographic Joela Sartore.

Jego życiową misją jest uwiecznienie na zdjęciach ginących gatunków zwierząt, aby uchronić je przed zapomnieniem i zwrócić uwagę świata na problem ochrony środowiska. Te przyciągające uwagę portrety studyjne niemal 10 tysięcy osobników, stały się częścią projektu, nad którym Joel pracuje od ponad dekady.

JANE GOODALL: NADZIEJA NA PRZYSZŁOŚĆ
JANE GOODALL: THE HOPE
Premiera w środę 22 kwietnia o godz. 21:00

Nakręcony z rozmachem film przedstawia bogaty, czterdziestoletni dorobek dr Goodall, której praca, nowatorskie podejście i status międzynarodowej ikony całkowicie zmieniły nasze podejście do ekologii, obserwacji życia dzikich zwierząt i ochrony środowiska. Akcja tej specjalnej produkcji rozpoczyna się w momencie, w której zakończył się wielokrotnie nagradzany dokument wytwórni National Geographic Documentary Film z 2017 r. pt. „Jane”. Film jest kameralnym zapisem ewolucji sylwetki Goodall, niegdyś pochłoniętej badaniami naukowymi, a obecnie aktywistki inspirującej tłumy, działaczki na rzecz poprawy życia młodzieży i liderki holistycznej ochrony środowiska naturalnego. W dokumencie zobaczymy zdjęcia i nagrania filmowe zarejestrowane na przestrzeni 70 lat, które odzwierciedlają jej pasję i zaangażowanie w ratowanie dzikich zwierząt. To wytrwałość sprawiła, że bohaterka filmu stała się nie tylko jedną z najbardziej wpływowych rzeczniczek ochrony dzikich zwierząt, ale też osobą, która zaktywizowała młode pokolenie do podjęcia działań, mogących przynieść realną zmianę.

Twórcy filmu przedstawiają przeszłość Goodall i wyjaśniają, w jaki sposób zmieniła świat. W dokumencie zobaczymy też m.in. wypowiedzi księcia Harry’ego, który stał się orędownikiem ekologii i rzecznikiem globalnych działań na rzecz ochrony środowiska, oraz wywiad z Jamesem Bakerem, byłym sekretarzem stanu USA, który za pracę na rzecz szympansów otrzymał pierwszą nagrodę International Conservation Award Instytutu Jane Goodall.

OKAWANGO: RZEKA MARZEŃ. WYŚNIONA PODRÓŻ
OKAVANGO: RIVER OF DREAMS: DIVINE JOURNEYS
Premiera w środę 22 kwietnia o godz. 23:00

Program o dorzeczu Okawango przedstawia nieskalaną naturę w najpiękniejszym wydaniu. Delta tej rzeki obejmuje około 15 tys. kilometrów kwadratowych, a po powodziach w porze deszczowej wzrasta nawet do około 20 tys. kilometrów kwadratowych. Jest to największy podmokły teren słodkowodny w południowej Afryce i główne źródło wody dla miliona ludzi.

Delta Okawango, położona w północnej Botswanie, jest jednym z najbogatszych miejsc Afryki pod względem różnorodności biologicznej. Stanowi dom dla największej na świecie populacji słoni, jak również lwów, gepardów, dzikich psów i setek gatunków ptaków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *