Radio

„2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy – O WOLNOŚĆ czyli OPOWIEŚĆ O POWSTANIU WARSZAWSKIM” w Radiu RDC

W najbliższy piątek 2 października po godz. 18:00 w studiu emisyjnym Radia dla Ciebie odbędzie się koncert pt. „2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy – O WOLNOŚĆ czyli OPOWIEŚĆ O POWSTANIU WARSZAWSKIM”. Scenariusz i muzyka autorstwa Gośki Bańki.

 

Koncert upamiętni Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy, który przypada 2 października. Główną bohaterką, a zarazem narratorką jest Pani Wanda Traczyk – Stawska, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy. Pomiędzy Jej opowieściami o własnych przeżyciach z Powstania Warszawskiego Gośka Bańka wykona utwory, które skomponowała do słów poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

 

 

Wybór daty Dnia Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej nie był przypadkowy. Jako, że 1 sierpnia czcimy w sposób szczególny ofiarę powstańców, naturalnym było, by dzień zakończenia powstania – 2 października – poświęcić równie bohaterskiej ludności cywilnej. Warto przypomnieć, że z bronią w ręku o stolicę walczyło w powstaniu ok. 50 tys. żołnierzy. Zginęło 18 tys. z nich, a 25 tys. zostało rannych. Jednak to straty wśród ludności cywilnej były najbardziej dotkliwe. To ok. 180 tys. zabitych, ale też ponad pół miliona osób przesiedlonych, które trafiały na przymusowe roboty lub do obozów koncentracyjnych. Mocno ucierpiała także sama Warszawa, która została niemal całkowicie zniszczona.

Ta ludność to nasi ojcowie, nasze matki, to nasze babcie, nasi młodsi bracia i siostrzyczki. Oni z nami trwali i do końca, kiedyśmy wychodzili jako pobite wojsko, oni potrafili stać i żegnać nas łzamimówiła Wanda Traczyk-Stawska.

Dla Powstańców Warszawskich podniesienie rangi dnia 2 października, to symboliczne dopełnienie historii oraz wyraz pamięci należnej warszawiakom z okresu powstania.

– Przez wiele lat obchodzono uroczyście dzień 1 sierpnia i mówiło się tylko o wojsku. Jestem żołnierzem, byłam podczas powstania łączniczką, strzelcem, ale zawsze miała kontakty z ludnością cywilną, ponieważ moje serce zawsze należało do dzieci. Wszędzie widziałam te dzieciaki w tej straszliwej wojnie i zachowanie Niemców wobec ludności cywilnejpowiedziała Wanda Traczyk-Stawska.

Jak podkreśliła to, że Warszawa potrafiła się bronić tak długo jest sporą zasługą ludności cywilnej, która znosiła największe męki i upokorzenia, po to, by pomagać walczącym powstańcom. Bo to było ich wojsko.

– Dla mnie sprawa ludności cywilnej od początku była równie ważna jak rozkaz dowódcy, by odnaleźć kolegów i zadbać o to, by leżeli w miejscu godnym ich śmierci i walki, i żeby mieli nazwiska dodała.

Jak przypomniała na Cmentarzu Powstańców Warszawy leży ponad 80 tys. ludności cywilnej i dla powstańców ci ludzie są tak samo ważni jak towarzysze broni.

2 października, godz. 18.00 zapraszamy do słuchania!

Radia dla Ciebie możecie słuchać w Warszawie na 101 FM oraz pasmach lokalnych albo online na: www.rdcpl/rdcplayer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *