Canal+ prezentuje postacie superprodukcji „Król” (część VII, wideo)
Adam Bobik jako lider Falangi – Bronisław Żwirski, Adam Ferency jako premier Składkowski i Bartłomiej Topa jako jego sekretarz Litwińczuk, Krzysztof Pieczyński jako sprzyjający marszałkowi pułkownik Adam Koc oraz Andrzej Szeremeta jako Marszałek Rydz-Śmigły w nowym serialu CANAL+ „KRÓL”.
W dwudziestoleciu międzywojennym wydarzenia na polskiej scenie politycznej toczyły się niczym w dreszczowcu Alfreda Hitchcocka. Zaczęło się trzęsieniem ziemi, a potem napięcie rosło. Odzyskanie niepodległości, powstania i wojny terytorialne z sąsiadami, wojna z bolszewikami, zamordowanie prezydenta Narutowicza, zamach stanu i rządy autorytarne, światowy kryzys gospodarczy, wreszcie śmierć decydującego o wszystkim Józefa Piłsudskiego. Do tego wiszące nad Polską zagrożenie sowieckie i niemieckie, zamachy terrorystyczne, walki uliczne, pogromy antyżydowskie, pacyfikacje ludności ukraińskiej i buntów chłopskich, wreszcie niekończące się polityczne represje. Niewątpliwie czasy „KRÓLA” to walka o władzę i o to, jak powinna wyglądać Polska w przyszłości.
BRONISŁAW ŻWIRSKI
„Polska będzie katolicka, narodowa i wolna od Żydów. I dlatego będzie wielka. Chwała wielkiej Polsce”.
Polityk, lider ONR-Falanga. Postać wzorowana na Bolesławie Piaseckim.
Kim jest Bronisław Żwirski i jak Adam Bobik odnalazł się w roli radykalnego polityka Falangi? Jakie to wyzwanie dla aktora, stanąć na planie superprodukcji osadzonej w czasach historycznych napięć? I jak pracowało się na planie „KRÓLA”?
PREMIER FELICJAN SŁAWOJ SKŁADKOWSKI
„Kiedy nasz wielki marszałek Józef Piłsudski żył, wszystko było proste. A kiedy go zabrakło, zostaliśmy jak dzieci. Dzieci we mgle”.
Postać historyczna. Premier II RP, generał dywizji Wojska Polskiego.
LITWIŃCZUK
„Proszę państwa, sensem życia urzędnika państwowego jest służba ojczyźnie”.
Sekretarz premiera, klasyczny urzędnik, karierowicz, przywiązany do hierarchii i przepisów. Pamiętliwy. Państwowiec, gotów podjąć nielegalne działania dla pojmowanego na swój sposób interesu publicznego. Miłośnik szachów.
ADAM KOC
„Wy jeszcze tego nie wiecie, ale Polska potrzebuje wodza. Wodza na miarę naszych czasów. I to marszałek Śmigły jest”.
Postać historyczna. Pułkownik. Przywódca Obozu Zjednoczenia Narodowego i zwolennik sojuszu z nacjonalistami.
MARSZAŁEK RYDZ-ŚMIGŁY
„Polska potrzebuje wodza. Wodza na miarę naszych czasów. I to ja jestem tym wodzem”.
Postać historyczna. Marszałek Polski, generalny inspektor Sił Zbrojnych.
„KRÓL” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego to ośmioodcinkowa serialowa superprodukcja CANAL+, ekranizacja powieści Szczepana Twardocha o tym samym tytule. Zadebiutuje już 6 listopada na kanale CANAL+ PREMIUM oraz w nowej usłudze CANAL+ telewizja przez internet
O „KRÓLU”
Akcja serialu dzieje się w Warszawie w 1937 roku. Nad Europą wisi widmo faszyzmu. Miastem trzęsie żydowski gang pod wodzą polskiego socjalisty, Kuma Kaplicy. Prym wiedzie w nim bokser, Jakub Szapiro – obiekt uwielbienia warszawskich kobiet oraz źródło zazdrości i powód strachu wielu mężczyzn. Jakub skrycie marzy o tym, żeby kiedyś zastąpić Kuma i zostać królem Warszawy. Pewnego dnia przejmuje opiekę nad młodym chłopakiem, Moszem Bernsztajnem, w którym widzi swojego następcę. Tymczasem spisek na szczytach władzy może zmienić oblicze Warszawy i całego kraju, wpływając na gangsterskie imperium Kuma, a także na przyszłość samego Szapiry. Uwikłany w skomplikowane relacje z trzema kobietami Jakub stanie wkrótce do decydującej walki o władzę na ulicach miasta.
W serialu występują: Michał Żurawski, Kacper Olszewski, Arkadiusz Jakubik, Borys Szyc, Magdalena Boczarska, Adam Bobik, Adam Ferency, Lena Góra, Barbara Jonak, Andrzej Kłak, Aleksandra Konieczna, Mikołaj Kubacki, Piotr Pacek, Marcin Pempuś, Krzysztof Pieczyński, Aleksandra Pisula, Andrzej Seweryn, Andrzej Szeremeta, Bartłomiej Topa, Masza Wągrocka, Paweł Wolak oraz Piotr Żurawski.
Reżyserem „KRÓLA” jest Jan P. Matuszyński. Twórcami koncepcji serialu są: Łukasz M. Maciejewski, Szczepan Twardoch, Jan P. Matuszyński i Leszek Bodzak. Za scenariusze poszczególnych odcinków odpowiadają natomiast Łukasz M. Maciejewski (główny scenarzysta), Dana Łukasińska oraz Szczepan Twardoch, który jest również autorem dialogów postaci i pełni funkcję konsultanta produkcji. Za zdjęcia odpowiada Kacper Fertacz, montaż – Przemysław Chruścielewski, a za dźwięk – Jarosław Bajdowski, Marcin Kasiński oraz Kacper Habisiak. Scenografię przygotował duet Grzegorz Piątkowski i Katarzyna Sikora, kostiumy – Emilia Czartoryska, a charakteryzacja to dzieło Poli Guźlińskiej. Reżyserem castingu jest Piotr Bartuszek, kierowniczką produkcji – Dagmara Bończyk, a muzykę do serialu skomponował Atanas Valkov. Producentem wykonawczym serialu na zlecenie CANAL+ jest Aurum Film – Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham.
Po dwóch sezonach Belfra i serialach KRUK. Szepty słychać po zmroku, Nielegalni, Żmijowisko oraz Mały Zgon to kolejna oryginalna produkcja CANAL+ kręcona w technologii 4K.