Wiosna w TVP Kultura
Talk show, jakiego do tej pory nie było w polskiej telewizji. Znakomici goście, najważniejsze wydarzenia kulturalne, kontrowersyjne tematy i co tydzień występy gwiazd.
PUBLICYSTYKA
Tego się nie wytnie emisja od 4 marca
Czwartek, godz. 20:00
Talk show, jakiego do tej pory nie było w polskiej telewizji. Znakomici goście, najważniejsze wydarzenia kulturalne, kontrowersyjne tematy i co tydzień występy gwiazd. Do tego przegląd aktualnych wydarzeń, rozrywka na wysokim poziomie oraz ciekawe opinie. Nie zabraknie muzyki, filmu, teatru, literatury i satyry. Gospodarzem programu jest Mariusz Cieślik. W rolach komentatorów występują: Justyna Melonowska, Karolina Wigura, Łukasz Adamski i Tomasz Terlikowski.
Tego się nie wytnie – EKSTRA emisja od 4 marca
Czwartek po seansie filmowym, ok. godz. 23:00
Program pogłębiający tematy poruszane w głównym odcinku „Tego się nie wytnie”. Mariusz Cieślik wraz z komentatorami oraz zaproszonymi gośćmi omawiają najważniejsze zagadnienia społeczno-kulturowe i filozoficzne.
Informacje Kulturalne emisja od 1 marca
Od poniedziałku do piątku, godz. 18:30
Jedyny program informacyjny w Polsce poświęcony kulturze i sztuce. Dwudziestominutowy, studyjny format, emitowany na żywo. Składa się z dwóch części: informacyjno-magazynowej oraz pogłębionej rozmowy w studiu o najważniejszych wydarzeniach ze świata kultury.
MUZYKA
Scena taneczna, NOWOŚĆ, emisja od 7 marca
Niedziela, godz. 22:00
Nowy cykl TVP Kultura, w którym widzowie poznają historię tańca i różnorodność jego języka. W programie zobaczymy m.in.: taniec towarzyski, balet, taniec jazzowy, stepowanie oraz swing. Układy choreograficzne zostaną wykonane przez najlepszych polskich tancerzy. Usłyszymy także omówienie eksperckie, traktujące taniec jako zjawisko społeczno-kulturowe.
100. rocznica urodzin Astora Piazzolli, emisja 12 marca o godz. 13:30
Dzień przed 100. rocznicą urodzin Astora Piazzolli TVP Kultura przypomni odcinek programu „Scena muzyczna”, w którym zespół Gang Tango zaprezentował program złożony z utworów słynnego kompozytora. Formacja założona w 2015 roku nawiązuje stylem gry do argentyńskich orquesta típica oraz czerpie inspiracje bezpośrednio z zespołu Piazzolli – Quinteto Tango Nuevo. Muzycy odwołują się również do zespołów grających tango w przedwojennej Warszawie.
Międzynarodowy Dzień Tańca w TVP Kultura
29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. To coroczne wydarzenie ustanowione zostało przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego pod auspicjami UNESCO, aby upamiętnić wielkiego francuskiego tancerza i choreografa Jeana – Georges’a Noverr’a. TVP Kultura od początku kwietnia włączy się w obchody Międzynarodowego Dnia Tańca, a program będzie pełen choreografii, wspaniałych tanecznych osobowości i żywiołowej muzyki. Na antenie widzowie zobaczą zmagania młodych i utalentowanych tancerzy w telewizyjnym przedsięwzięciu „Młody Tancerz Roku” oraz filmy dokumentalne poświęcone tańcu – „Tańcząc Beethovena” i „Pina mnie kiedyś zapytała”.
MŁODY TANCERZ ROKU, emisja: 11 kwietnia (I półfinał), 18 kwietnia (II półfinał) i 25 kwietnia (finał)
Konkurs Młody Tancerz Roku jest skierowany do uzdolnionych młodych tancerzy, reprezentujących różne style. Celem Konkursu jest popularyzacja tańca jako formy artystycznego wyrazu. Zwycięzcy poprzednich edycji odnoszą sukcesy na scenach w Polsce i za granicą. Polscy tancerze trzykrotnie wygrali Eurowizję dla Młodych Tancerzy.
TAŃCZĄC BEETHOVENA, emisja 10 kwietnia, godz. 19:00
Film dokumentalny który przybliża proces rekonstrukcji choreografii Maurice’a Béjarta do IX Symfonii Beethovena po ponad pół wieku od jej powstania. Przez dziewięć miesięcy filmowcy śledzili przygotowania do nowej produkcji „IX Symfonii Beethovena” w choreografii Béjarta i wykonaniu Béjart Ballet Lausanne oraz Tokyo Ballet. W wydarzeniu wzięło udział ponad 250 tancerzy. Orkiestrą Filharmonii Izraelskiej dyrygował Zubin Mehta.
Reżyseria: Arantxa Aguirre
Pina mnie kiedyś zapytała, emisja 24 kwietnia, godz. 19:00
Pina Bausch była tancerką, choreografem i dyrektorem artystycznym Tanztheater Wuppertal w Niemczech. „Pina mnie kiedyś zapytała” to portret dokumentalny wybitnej tancerki, zawierający materiały archiwalne, fragmenty legendarnych przedstawień oraz ujęcia w czasie jej pracy.
Reżyseria: Chantal Akerman
TEATR TELEWIZJI
Przybysz emisja 6 kwietnia, godz. 20:00
Poemat muzyczny na podstawie albumu australijskiego ilustratora książek Shauna Tana „The Arrival” w wykonaniu studentów kierunku Aktorstwo Teatru Muzycznego. Opowieść o bezgranicznej miłości, tęsknocie, strachu, a także zachwycie nad wolnością i odmiennością. Spektakl opowiada o drodze tytułowego „Przybysza” do Nowego Świata. Towarzyszą mu statki, chmury, walizki, magiczne istoty oraz inni podróżni szukający lepszego jutra. Nowy Świat okazuje się jednak niezrozumiały, tajemniczy, dziwny i abstrakcyjny.
Reżyseria: Wojciech Kościelniak
Choreografia: Ewelina Adamska-Porczyk
Występują: Patrycja Grzywińska, Natalia Kujawa, Małgorzata Majerska, Dominik Bobryk, Filip Karaś, Michał Juraszek i Jakub Szyperski.
Teatr Sensacji – Stawka większa niż życie, emisja od marca
Sobota, od marca do kwietnia, ok. godz. 13:25 – 14:00
Prawdziwa gratka dla miłośników kultowego serialu i przygód Hansa Klossa – polskiego agenta o kryptonimie J-23, działającego w wywiadowczej służbie hitlerowskiej armii, czyli Abwehrze. Autorami scenariuszy filmów, jak i spektakli była spółka Andrzej Szypulski i Zbigniew Safjan, działająca pod pseudonimem Andrzej Zbych. Poszczególne spektakle nie powtarzają dokładnie fabuły odcinków serialu. Różnią się też od siebie szczegółami fabuły.
Cykl teatralny składa się z dziewięciu przedstawień w pierwszej serii, która opowiadała o wojennych przygodach polskiego agenta oraz z pięciu widowisk w drugiej serii, których akcja rozgrywała się już po zakończeniu II wojny światowej. W rolę Hansa Klossa wcielił się Stanisław Mikulski, a jego niebezpiecznego i podejrzliwego adwersarza, oficera SS Hermanna Brunnera zagrał Emil Karewicz. Ciekawostką „Stawki większej niż życie” w wersji Teatru Sensacji jest udział świetnych aktorów, którzy nie pojawili się w serialu, np. Wojciecha Pokory (odcinek „Okrążenie”), Mariana Kociniaka odcinek („Wróg jest wszędzie”) czy wybitnej aktorki jeszcze z okresu przedwojennego – Stanisławy Perzanowskiej (odcinek „Czarny wilk von Hubertus”).
14 spektakli wyprodukowano w latach 1965 – 1967.
Reżyseria: Andrzej Konic, Janusz Morgenstern oraz Barbara Borys-Damięcka.
Scenariusz: Andrzej Szypulski, Zbigniew Safjan
CYKL: PRZEGLĄD FILMÓW Z…
Przegląd filmów z Meryl Streep:
Czwartek, godz. 21:25
Oscary, najważniejsze nagrody w branży filmowej zostaną przyznane 25 kwietnia. W kwietniu antena zaprasza na przegląd filmów z trzykrotną laureatką Nagrody Akademii Filmowej – Meryl Streep.
Boska Florence, emisja 8 kwietnia, godz. 21:25
(emisja poprzedzona wstępem)
Inaczej niż w przypadku arii wyśpiewywanych przez amerykańską sopranistkę-amatorkę, Florence Foster Jenkins, w filmie Stephena Frearsa nie wybrzmiewa pod względem artystycznym ani jedna fałszywa nuta. W filmie Maryl Streep partneruje Hugh Grant.
Reżyseria. Stephen Frears
Eskorta, emisja 15 kwietnia, godz. 21:25
(emisja poprzedzona wstępem)
Niezależna kobieta, włóczęga i niebezpieczna podróż przez prerie. Farmerka Mary Bee Cudy (Hilary Swank) podejmuje się misji, której bali się wszyscy mężczyźni. Ma zawieźć trzy niepoczytalne kobiety na drugi koniec kraju, gdzie ma się nimi zająć żona pastora (Meryl Streep). W podróży towarzyszy jej wdzięczny za ocalenie życia dezerter George Briggs (Tommy Lee Jones).
Reżyseria. Tommy Lee Jones
Czwarta władza, emisja 22 kwietnia, godz. 21:25
(emisja poprzedzona wstępem)
Katherine Graham, wdowa po szanowanym wydawcy “The Washington Post”, od niedawna zastępuje zmarłego męża. Jako pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta pełniąca tak ważną funkcję w mediach, musi odnaleźć się w środowisku zdominowanym przez mężczyzn. W rolach głównych Meryl Streep i Tom Hanks.
Reżyseria: Steven Spielberg
Kochanica Francuza, emisja 29 kwietnia, godz. 21:25
(emisja poprzedzona wstępem)
Ekranizacja powieści Johna Fowlesa z 1969 roku pod tym samym tytułem. Anglia, rok 1867. Zamożny arystokrata (Jeremy Irons) wdaje się w romans z samotną, poniżaną przez mieszkańców miasteczka kobietą, zwaną „Kochanicą Francuza” (Meryl Streep). Mężczyzna wystawia na szwank swoją reputację, obdarzając ją głębokim uczuciem. Rok 1980 – sto lat później, na planie zdjęciowym do filmu o „kochanicy”, odtwórcy głównych ról przeżywają podobne relacje co ich bohaterowie. Obraz został nominowany do Oscara w pięciu kategoriach, a Meryl Streep została doceniona, otrzymując Złoty Glob.
Reżyseria: Karel Reisz
Przegląd filmów Emira Kusturicy:
Czwartek, ok. godz. 21:00
Emir Kusturica to najpopularniejszy jugosłowiański twórca filmowy. Jest laureatem prestiżowych nagród, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, Wenecji i Festiwalu Filmowym w Cannes. W maju i na początku czerwca TVP Kultura zaprasza na filmy w reżyserii jednego z najwybitniejszych twórców europejskiego kina.
Życie jest cudem, emisja 6 maja
Dramat nagrodzony w 2004 roku Nagrodą Francuskiego Systemu Edukacji Narodowej na festiwalu w Cannes. W małym bałkańskim miasteczku bośniacki inżynier Luka (Slavko Štimac) próbuje dokończyć projekt swojego życia – połączenie kolejowe pomiędzy bośniackim miasteczkiem a Serbią. Jego dotychczasowe życie przerywa wojna. Żona Luki wyjeżdża za granicę, a syn zostaje schwytany przez wroga. Mężczyzna, pozostając w miasteczku, staje się świadkiem wojennego dramatu, który ogarnia Bałkany.
Obiecaj mi!, emisja 13 maja
Pełna bałkańskiego temperamentu i absurdalnego humoru opowieść o poszukiwaniu prawdziwej miłości. Dziadek (Aleksandar Berček) powierza swojemu wnuczkowi (Uroš Milovanović) pewną misję – ma udać się do miasta i powrócić do domu z ikoną, podarunkiem oraz narzeczoną.
Na mlecznej drodze, emisja 20 maja
Dramat nagrodzony w 2016 roku Nagrodą Specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Trwa wojna w Bośni i Hercegowinie. Mleczarz Kosta (Emir Kusturica) codziennie przekracza linię frontu, aby dowieźć żołnierzom prowiant. Ma szczęście, ponieważ nie trafia go żadna kula, a piękna Milena (Sloboda Mićalović) obdarza go uczuciem i przyszłość maluje się w jasnych barwach. Idylla nie trwa długo. Wraz z przybyciem do wioski tajemniczej Włoszki (Monica Belluci), życie Kosty diametralnie się zmienia. Ten moment jest początkiem namiętnego romansu i zakazanej miłości, przez którą para bohaterów zostanie wystawiona na niejedną, ciężką próbę.
Czarny kot, biały kot, emisja 27 maja
Absurdalny humor, żywiołowa muzyka, huczne wesele, oszustwa, pogonie i ucieczki. Tytułowy czarny i biały kot, a właściwie czarna kotka i biały kocur, stają się świadkami pewnego cygańskiego wesela, ale zanim do niego dojdzie, na ekranie wiele się wydarzy: jedni się zakochają, inni popadną w tarapaty, ktoś umrze, a przynajmniej tak się będzie wydawało. Bohaterowie filmu żyją niejako w stanie nieważkości, nie za bardzo przejmując się codziennymi problemami. Bo przecież zawsze wszystko się układa, nawet tym, których los lubi wystawić do wiatru.
Czas Cyganów, premiera 3 czerwca
Tragikomiczny portret romskiej społeczności nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes w 1989 roku. Emir Kusturica podróżuje śladem cygańskiej tułaczki na pograniczu jawy i snu. Młody Cygan (Davor Dujmović), posiadający telekinetyczne zdolności (siłą woli umie wprawiać w ruch metalowe przedmioty), wyrusza do Włoch w poszukiwaniu pracy. Pieniądze chce przeznaczyć na operację chorej siostry i ożenek ze swoją ukochaną. Praca, którą podejmuje zagraża życiu jego i jego bliskich.
SZTUKI WIZUALNE
Rzecz Polska, 2 sezon – emisja w czwartki ok. godz. 18.00 – 18:30
Drugi sezon cyklu edukacyjnego TVP Kultura o krajowej sztuce projektowania. W każdym odcinku przedstawiane są przedmioty użytkowe charakterystyczne dla danego dziesięciolecia, rekonstrukcje procesu ich powstawania i prezentacja ich funkcji w przestrzeni. Widzowie mają okazję poznać także ich twórców i projektantów. Jest to opowieść o najnowszej historii Polski, sentymentalna i fascynująca podróż przedstawiona w nowoczesnej formie. Autorzy programu inspirują widzów do odkrywania przy kolejnych wiosennych porządkach w swoich domach prawdziwych skarbów.