Kino 2021. Nowe historie – rusza nabór do drugiej edycji Festiwalu Filmów w Czasie Kwarantanny organizowanego przez TVN Fabuła
TVN Fabuła po raz drugi zaprasza na Festiwal Filmów w Czasie Kwarantanny – KINO 2021. NOWE HISTORIE. W ramach konkursu jury złożone z młodych, niezależnych reżyserów filmowych – Olgi Bołądź, Kuby Czekaja, Anny Jadowskiej, Nataszy Parzymies wybierze najciekawsze projekty. Wyróżnione produkcje pojawią się na antenie TVN Fabuła w specjalnym paśmie festiwalowym KINO 2021. NOWE HISTORIE w dniach 1 – 9 maja oraz na player.pl.
Kiedy rok temu ogłaszaliśmy Pierwszy Festiwal Filmów w Czasie Kwarantanny nikt z nas nie przypuszczał, że będzie to wydarzenie cykliczne. Świat się wówczas zatrzymał, ale wydawało się, że tylko na chwilę. Teraz wiemy już, że pandemia spowodowała drastyczne zmiany w naszym życiu. Marzymy o wolności, o byciu razem, o świecie do którego przywykliśmy. Każdy z nas zadaje sobie pytania o sens tego co się dzieje. Czy natura uczy nas pokory? Czy są jakieś pozytywne strony pandemii? Czy będzie jeszcze normalnie? Te pytania chcemy również skierować do twórców, artystów, filmowców – licząc na ich wyjątkową wrażliwość pokazać obecny świat ich oczami – tłumaczy Kasia Mazurkiewicz, szefowa TVN Fabuła i pomysłodawczyni Festiwalu.
KINO 2021. NOWE HISTORIE to już druga edycja Festiwalu, który powstał w odpowiedzi na ciężką dla twórców sytuację izolacji. W poprzednim konkursie udział wzięło aż 140 nadesłanych projektów, a wyróżnione prace obejrzało łącznie blisko 3 miliony widzów. Nabór zgłoszeń w ramach festiwalu KINO 2021 zostanie uruchomiony już wkrótce przez platformę TVN Discovery Talents i potrwa do 8 kwietnia.
Jury tegorocznego Festiwalu KINO 2021. NOWE HISTORIE
Olga Bołądź – aktorka filmowa i teatralna, absolwentka krakowskiej PWST i Stella Adler Academy w Los Angeles, reżyserka. Zadebiutowała w filmie Jerzego Stuhra pt. „Korowód”. Wystąpiła w kilkudziesięciu serialach polskich i zagranicznych. Zagrała m.in w filmach: “Dzieci Ireny Sendlerowej” Johna Kenta Harrisona. W „Skrzydlatych świniach” Anny Kazejak. Uznanie przyniosły jej role w filmach „Człowiek z magicznym pudełkiem” Bodo Koxa, „Las, 4 rano” Jana Jakuba Kolskiego. Niedługo do kin wejdzie film z jej udziałem „Najmro. Kocha, kradnie szanuje”. Wybiera role odważne i nieoczywiste. W zeszłym roku zrealizowała swój reżyserski debiut krótkometrażowy film „Alicja i żabka” opowiadający o niepodejmowanym przez polskie kino temacie aborcji. To głośny i doceniony m.in. na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych – najlepszy film w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Jest współtwórczynią fundacji Gerlsy promującą działania kobiece.
Kuba Czekaj – Reżyser i scenarzysta. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach a także programu „Studio Prób” w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, w 2011 roku, w Warszawie. Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009 i 2011) oraz został uhonorowany tytułem „Talent Trójki” w kategorii film – wyróżnienie przyznawane przez Program 3 Polskiego Radia. Już jego studenckie filmy („Ciemnego pokoju nie trzeba się bać”, „Twist and Blood”) zdobyły blisko 60 nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach. Na 67. MFF w Berlinie w 2017 roku Czekaj zdobył Baumi Award przyznawaną za najciekawsze projekty scenariuszowe za film „Królewicz Olch”. Opowiadający o trudach dojrzewania „Baby bump” zdobył wyróżnienie specjalne Queer Lion Award na festiwalu w Wenecji. Scenariusz jego jeszcze nie zrealizowanego filmu „Sorry Polsko” został doceniony na festivalu w Cannes w 2017r., otrzymując nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za Najlepszy Scenariusz z Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie pracuje nad kolejnym pełnometrażowym filmem – międzynarodową koprodukcją „Lipstick on the Glass”.
Anna Jadowska – Scenarzystka i reżyserka. Jedna ze współtwórczyń najnowszych projektów dla Netflixa: filmu „Erotica 2022” oraz serialu „Otwórz oczy” (w produkcji). Obecnie przygotowuje się do produkcji kolejnego autorskiego filmu fabularnego pt. „Mira”. Za swój ostatni film „Dzikie Róże” otrzymała nagrodę Stockholm Impact Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sztokholmie, Główną Nagrodę na festiwalu filmowym w Cottbus, a także Nagrodę im. Krzysztofa Krauze i nominację do Orłów w kategorii Najlepsza Reżyseria. Jest także uznaną reżyserką seriali (np. „Ultraviolet” dla AXN) i aktywnie pracuje dla głównych polskich nadawców telewizyjnych oraz międzynarodowych platform streamingowych. Jej debiutem był film „Dotknij mnie” (2003), nagrodzony m. in. Nagrodą Główną w Konkursie Kina Niezależnego na Festiwalu Filmowym w Gdyni i Złotą Kaczką dla najlepszego filmu offowego. Następnie wyreżyserowała obraz „Teraz ja” (2004), również nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Gdyni, tym razem za debiut reżyserski w Konkursie Głównym. Jej dokument „Trzy kobiety” (2013) wygrał nagrodę Magic Hour Award na Planete + Doc Film Festival w Warszawie.
Natasza Parzymies – Ma 21 lat i jest studentką Warszawskiej Szkoły Filmowej. Rozgłos przyniósł jej opowiadający o burzliwym uczuciu dwóch dziewczyn mini-serial „Kontrola”, który napisała, wyreżyserowała i wyprodukowała. Obejrzał się on na całym świecie ponad 40 milionów razy i sprawił, że została okrzyknięta „jednym z najgłośniejszych debiutów roku 2020”. „Kontrolę” pokochali zarówno widzowie, jak i krytycy – znalazła się min. w zestawieniu „10 Najlepszych seriali roku 2020” według Onet Kultura, a sama Natasza otrzymała prestiżowy tytuł jednej z „Top 50 śmiałych kobiet roku 2020” wg Wysokich Obcasów oraz nominację do O!Lśnień Onetu 2021 w kategorii „Serial”. W lutym premierę miał jej nowy serial „Random” łączący w sobie słuchowisko i film, w rolach głównych wystąpili Julia Wieniawa i Maciej Musiałowski.