Kwietniowe premiery National Geographic, National Geographic Wild i Nat Geo People
W kwietniu National Geographic prezentuje szereg produkcji poświęconych trosce o naszą planetę. O tym, że przetrwanie podwodnych ekosystemów zależy od rozsądnej działalności człowieka, przekonamy się oglądając fascynujący dokument „Strażnicy oceanów”. Legendarna oceanografka Sylvia Earle opowie w nim o pracy sześciu wybitnych naukowców, zgłębiających tajniki podwodnych światów. Z dna oceanu poszybujemy wysoko w niebo w premierowej serii „Europa z powietrza”, ukazującej bogate i różnorodne kulturowo miejsca na naszym kontynencie. Natomiast tych, którzy na co dzień twardo stąpają po ziemi, zaskoczy seria „(nie)Zwykłe wynalazki”, w której przyjrzymy się wyjątkowej ludzkiej pomysłowości. Nowości czekają również na antenie National Geographic Wild oraz Nat Geo People.
Misja ratunkowa dla naszej planety odbywa się na wielu frontach – w tym również na i pod wodą. Właśnie dlatego grupa sześciu naukowców morskich z pasją i zaangażowaniem działa na rzecz ocalenia tych pięknych i cennych, w kontekście przetrwania naszej planety, ekosystemów. Ich niecodziennej pracy przyjrzymy się z bliska dzięki produkcji dokumentalnej „Strażnicy oceanów” (premiera w czwartek 22 kwietnia o godz. 22.00). Pod przewodnictwem wybitnej badaczki oceanów, Sylvii Earle, udamy się w niezwykłą, podwodną podróż. Zobaczymy Wielką Rafę Koralową, którą bada dr Emma Camp, a dzięki pionierskiej technologii wykorzystywanej przez prof. Miechaela André posłuchamy też szumu oceanu na Antarktydzie. Poznamy metody ochrony rekinów wielorybich wykorzystywane w zachodniej Australii oraz przemierzymy Peru w poszukiwaniu niezwykłych mant, zwanych diabłami morskimi, by następnie zanurzyć się w otchłań patagońskich fiordów i wraz z dr Vrenim Häussermannem odnaleźć ukryte tam gatunków zwierząt, by udokumentować je przed ich całkowitym wymarciem.
W kwietniu National Geographic zabierze nas również w zapierające dech w piersiach podniebne podróże nad Europą, by sprawdzić, jak kultura i innowacje wpłynęły na dzisiejszy kształt państw, znajdujących się na jej terytorium. W nowej serii „Europa z powietrza” (premiery w niedziele od 18 kwietnia o godz. 12.00) zobaczymy spektakularne ujęcia z lotu ptaka przedstawiające m.in. festiwal balów nad Kapadocją w Turcji oraz rekordowo długi Most Bosfordzki. Spotkamy się również z europejskimi nomadami i poszybujemy nad terytorium Finlandii, by obserwować potężne megalodołamacze. Widzowie poznają również sekrety greckiego Akropolu i najdziwniejszej sauny na świecie.
Schodząc na ziemię, ku chwale innowacyjnych sposobów, w jakie wielkie wynalazki zmieniają nasz świat, National Geographic rusza w kwietniu z nową serią „(nie)Zwykłe wynalazki” (premiery w środy od 28 kwietnia o godz. 21.00). Dowiemy się z niej, dlaczego nastoletni programiści zarabiają tyle, co gwiazdy rocka, a zwykli śmiertelnicy nie dosypiają, aby przejść na wyższy poziom w hierarchii zawodowej. Ta wciągająca seria dokumentów pokazuje, jak za sprawą nieposkromionej inwencji człowieka i wielkiego daru ewolucji zmieniliśmy nasz wspólny dom.
Poznawaniu jego sekretów niewątpliwie sprzyja odrywanie starożytnych kultur. Czego uczą nas przeszłe wydarzenia? Odpowiedzi to pytanie należy szukać w dokumencie „Grobowiec Tutanchamona: historia w kolorze” (premiera w niedzielę 25 kwietnia o godz. 15.00), survivalowej serii „Plemienna szkoła przetrwania” (we wtorki od 20 kwietnia o godz. 21.00) oraz w nowym, 20. sezonie serii „Katastrofa w przestworzach” (premiery w poniedziałki od 12 kwietnia o godz. 21.00).
National Geographic Wild przygotowało dla widzów szereg emocjonujących dokumentów, które odkrywających sekrety krainy dzikich stworzeń, zamieszkujących naszą planetę. Zobaczymy dwa cykle specjalne: „Drapieżny miesiąc”(premiery w każdą niedzielę od 4 kwietnia od godz. 14.00) oraz „Na lądzie, w wodzie i powietrzu” (emisje w każdą sobotę od 10 kwietnia od godz. 14.00). Natomiast „Weterynarze z Nebraski” (w środy od 21 kwietnia o godz. 18.00) to premierowa propozycja Nat Geo People – w tej produkcji cała rodzina specjalistów pomaga dużym i małym zwierzętom w dojściu do zdrowia.
STRAŻNICY OCEANÓW
PERPETUAL PLANET: HEROES OF THE OCEAN
Premiera w czwartek 22 kwietnia o godz. 22.00 w National Geographic
(1×60)
Legendarna oceanografka Sylvia Earle opowiada o niezwykłej pracy, jaką grupa naukowców wykonuje na całym świecie, by chronić oceany i ich delikatne ekosystemy. Dokument, wyreżyserowany przez Naomi Austin, przedstawia działania sześciu odkrywców, którzy poświęcili swoje życie ochronie środowiska wodnego. Ich intymne opowieści są pełne pasji, ciekawości i nadziei na to, że jeszcze możemy wszystko zmienić – ochronić planetę dla dobra przyszłych pokoleń. Produkcja prezentuje dokonania dr Emmy Camp, prof. Michela André, dr Kerstin Forsberg, dr Brada Normana, dr Vreni Häussermann oraz inżyniera Ghislaina Bardouta.
EUROPA Z POWIETRZA
EUROPE FROM ABOVE 2
Premiery w niedziele od 18 kwietnia o godz. 12.00 w National Geographic
(6×60)
Seria przedstawiająca Europę z podniebnej perspektywy to szereg spektakularnych podróży lotniczych po najbardziej niezwykłych krajach świata. Zobaczymy w niej przepiękne ujęcia, jakich wcześniej nie widziano. Przemierzymy nasz kontynent od Akropolu w Grecji, przez budowę najdłuższego mostu na świecie w Turcji, aż po gigantyczne finlandzkie lodołamacze. Ta zachwycająca widokami produkcja dokumentalna pokazuje nasz kontynent z lotu ptaka, ujawniając tradycje, innowacje i przełomowe odkrycia, które do dziś kształtują oblicze nowoczesnych państw europejskich.
(NIE)ZWYKŁE WYNALAZKI
GREAT INVENTIONS
Premiery w środy od 28 kwietnia o godz. 21.00 w National Geographic
(35×60)
Żyjemy w świecie, który nasi przodkowie z trudem by rozpoznali. Zmieniamy krajobrazy, szybko oswajamy oraz zasiedlamy nieprzyjazne środowiska, docierając na kolejne szczyty i sięgając głębin, które dla naszych przodków były niedostępne. Byliśmy na Księżycu i kreujemy sztuczne rzeczywistości, usiłując zrozumieć i rozwikłać tajemnice świata. Jesteśmy w stanie cofnąć się o miliardy lat, aby przyjrzeć się początkom wszechświata. Wysyłamy roboty w odległe rejony Układu Słonecznego, aby je dla nas zbadali. Motorem napędowym wszystkich tych osiągnięć jest niezwykły dar ludzkości do wynalazczości. W tej serii zobaczymy sukcesy genialnych pomysłodawców i porażki tych, którym czegoś zabrakło do urzeczywistnienia się.
POZOSTAŁE PREMIERY KWIETNIA
GROBOWIEC TUTANCHAMONA: HISTORIA W KOLORZE
KING TUT IN COLOR
Premiera w niedzielę 25 kwietnia o godz. 15.00 w National Geographic
(1×60)
Za sprawą tej produkcji dokumentalnej, niespełna sto lat po znalezieniu grobowca Tutanchamona, staniemy się świadkami tamtych sensacyjnych wydarzeń. Przeżyjemy doniosłe chwile, które stały się przełomem w historii archeologii. Zobaczymy niezwykłe skarby – dokładnie tak, jak widzieli je ich odkrywcy. Wszystko to dzięki najnowszym technikom koloryzacji, które wykorzystują szczegółowe badania historyczne po to, aby ukazać Egipt takim, jakim znał go archeolog Howard Carter, gdy w 1922 roku odnalazł nienaruszony grobowiec faraona.
KATASTROFA W PRZESTWORZACH
AIR CRASH INVESTIGATION 20
Premiery w poniedziałki od 12 kwietnia o godz. 21.00 w National Geographic
(4×60)
Ilekroć gdzieś rozbija się samolot, dowiaduje się o tym cały świat, a do akcji ruszają eksperci, którzy mają ustalić, co się stało. Oto kolejny sezon programu przybliżającego kulisy najgłośniejszych wypadków lotniczych. Każdy odcinek skupia się na jednej katastrofie i zawiera zeznania naocznych świadków, drobiazgowe inscenizacje, komputerową rekonstrukcje zdarzeń i wywiady ze śledczymi, którzy dzięki wytrwałej pracy zdołali ustalić przyczynę nieszczęścia.
PLEMIENNA SZKOŁA PRZETRWANIA
PRIMAL SURVIVOR 5
Premiery we wtorki od 20 kwietnia o godz. 21.00 w National Geographic
(4×60)
Hazen Audel, lider survivalowych doświadczeń, podróżuje do odległych i trudno dostępnych miejsc. Chce poznać członków tamtejszych plemion i nauczyć się ich technik przetrwania. Uzbrojony w nowe umiejętności, udaje się w samotne wędrówki – pokonując lasy deszczowe Surinamu i Peru w Ameryce Południowej, góry w północnym Laosie, wapienne klify na Filipinach oraz dżungle na Półwyspie Malajskim i w Papui-Nowej Gwinei.
WETERYNARZE Z NEBRASKI
HEARTLAND DOCS
Premiery w środy od 21 kwietnia o godz. 18.00 w Nat Geo People
(6×60)
Ben i Erin Schroederowie wraz ze swoimi synami, Chase’em i Charliem, mieszkają w małej miejscowości w Nebrasce. Oboje są weterynarzami i wspólnie prowadzą praktykę, kontynuując rodzinną tradycję. Zajmują się zwierzętami domowymi w klinice, ale też wyjeżdżają na wizyty do licznych gospodarstw w okolicy. Pogoda na Środkowym Zachodzie bywa kapryśna – zimą szaleją zamiecie, wiosną tornada, a latem dokuczają okropne upały. Ale dla kochających swoją pracę lekarzy to żadna przeszkoda. Pod ich opiekę trafiają najróżniejsze zwierzęta – od psów i prosiąt, przez kozy i osły, aż po krowy.
CYKL SPECJALNY „DRAPIEŻNY MIESIĄC”
Premiery w każdą niedzielę od 4 kwietnia od godz. 14.00 w National Geographic Wild
NAJGROŹNIEJSI MIESZKAŃCY ALASKI
ALASKA’S DEADLIEST: PREDATOR PROWL
Premiera 4 kwietnia o godz. 14.00
(1×60)
Zabójcze zwierzęta walczą o przetrwanie w jednym z najdzikszych zakątków Ameryki Północnej. Gdy zima dobiega końca, alaskie drapieżniki spotykają się nad rzekami i na otwartych terenach. Starają się jak najlepiej wykorzystać długie dni. W wodach w pobliżu brzegu oceanu gromadzą się orki, lamny i morsy. Z kolei w głębi lądu królują rosomaki i niedźwiedzie. Wiosna to okazja, by napełnić żołądki i zmagazynować kalorie na chude czasy.
JAD: NAJSKUTECZNIEJSZA BROŃ
VENOM: NATURE’S KILLER
Premiera 4 kwietnia o godz. 15.00
(1×60)
Tysiące zwierząt ma w swoim arsenale genialną broń – jad. Toksyczne wydzieliny mogą wpłynąć na przeciwnika na wiele sposobów: sparaliżować mięśnie, doprowadzić do rozkładu krwinek, a nawet sprawić, że organizm ofiary zacznie trawić się od środka. Jednocześnie najsilniejsze toksyny zwierzęce bywają pomocne w procesie tworzenia leków nowej generacji na raka, cukrzycę i inne groźne choroby. O najnowszych odkryciach w tej dziedzinie opowiedzą światowej sławy specjaliści.
ZABÓJCZA DZIESIĄTKA: SZALONE ATAKI
10 ANIMALS THAT WILL KILL YOU: FREAK ATTACKS
Premiera 11 kwietnia o godz. 14.00
(1×60)
Spotkania z dingo czy starcie z krową – bliskie kontakty ze zwierzętami bywają niebezpieczne. Mimo, że prawdopodobieństwo śmierci wskutek takiego ataku nie jest duże, lepiej wiedzieć, jak uniknąć niepotrzebnego ryzyka. Najsłynniejsza weterynarz Jukonu, Michelle Oakley oraz autor filmów przyrodniczych Filipe DeAndrade prezentują listę dziesięciu zwierząt, na które lepiej uważać. To prawdziwa kopalnia wiedzy oraz źródło wielu anegdot.
ZABÓJCZA DZIESIĄTKA: NIEBEZPIECZNE SPOTKANIA
10 ANIMALS THAT WILL KILL YOU: DEADLY ENCOUNTERS
Premiera 11 kwietnia o godz. 15.00
(1×60)
Starcie z orką czy rendez-vous z łosiem może okazać się bardzo niebezpieczne dla człowieka. Jak się przed nim ochronić i uniknąć ryzyka? Na temat 10 gatunkach zwierząt, na które nalży szczególnie uważać, opowiada wyjątkowy tandem: weterynarz Michelle Oakley i Filipe DeAndrade – twórca filmów dokumentalnych o świecie natury.
SZCZĘKI: ZABÓJCZA SIŁA
DEADLIEST BITE FORCE
Premiera 18 kwietnia o godz. 14.00
(1×60)
Który drapieżnik może się poszczycić największą siłą nacisku szczęk? Do miana zwycięzcy pretendują m.in. lew, krokodyl, rekin, aligator i jaguar.
LWICE: ZABIĆ, BY PRZEŻYĆ
LIONS: THE HUNT FOR SURVIVAL
Premiera 18 kwietnia o godz. 15.00
(1×60)
Oto historia trzech lwic z różnych zakątków Afryki. Każda samica stawia czoło innym wyzwaniom, ale wszystkim przyświeca jeden cel – zabić ofiarę.
NAJGROŹNIEJSZE MEDUZY ŚWIATA
WORLD’S DEADLIEST JELLYFISH
Premiera 25 kwietnia o godz. 14.00
(1×60)
Około 70 spośród dwóch tysięcy gatunków meduz może zagrozić ludziom. W tym programie zostaną przedstawione najniebezpieczniejsze z nich.
ŻYCIE DZIKIEJ PANDY
PANDA GOES WILD
Premiera 25 kwietnia o godz. 15.00
(1×60)
Obserwujemy urodzoną w rezerwacie pandę, która musi się nauczyć, jak sobie radzić pośród dzikiej przyrody. Śledzimy jej losy przez 3 lata.
CYKL SPECJALNY „NA LĄDZIE, W WODZIE I POWIETRZU”
Premiery w soboty od 10 kwietnia od godz. 14.00 w National Geographic Wild
W WODZIE
NIEZWYKŁE RYBY / INCREDIBLE FISH
Emisja 10 kwietnia o godz. 14.00
(1×60)
Te potwory łamią wszelkie konwencje. Choć są jedynie rybami, to nie przypominają normalnych zwierząt. W tej produkcji poznamy dziwolągi żyjące w oceanach
REKIN KONTRA WALEŃ / SHARK VS WHALE
Emisja 10 kwietnia o godz. 15.00
(1×60)
Biolog morski z RPA, Ryan Johnson, jest świadkiem tego, jak rekin biały atakuje i topi długopłetwca. Naukowiec dokładnie analizuje tę sytuację.
DYNASTIA DELFINÓW / DOLPHIN DYNASTY
Emisja 10 kwietnia o godz. 16.00
(1×60)
Poznajemy skomplikowaną hierarchię społeczną, relacje rodzinne i niezwykłe matczyne więzi w małej grupie delfinów żyjących w Zatoce Rekina w Australii.
NA LĄDZIE
MAKAKI – RODZINNA WIĘŹ / THE BLIND MONKEY
Emisja 17 kwietnia o godz. 14.00
(1×60)
Opowieść o stadzie makaków z górzystego rejonu Chin. Mimo trudnych warunków rodzina troskliwie zajmuje się niewidomą małpką o imieniu Gia.
GNU: WALKA O ŻYCIE / WILDEBEESTE: BORN TO RUN
Emisja 17 kwietnia o godz. 15.00
(1×60)
Kamera śledzi losy gnu o imieniu Neo, które uczestniczy w wielkiej migracji zwierząt. Antylopa stara się przetrwać trudny rok.
TYLKO DLA ZUCHWAŁYCH / BADLANDS
Emisja 17 kwietnia o godz. 16.00
(1×60)
Serce Środkowego Zachodu USA to dziki i nieprzyjazny region, gdzie o przetrwanie walczą nieświszczuki, pójdźki ziemne i bizony amerykańskie.
W POWIETRZU
PLANETA PTAKÓW / PLANET OF THE BIRDS
Emisja 24 kwietnia o godz. 14.00
(1×60)
Ptaki to jedyne zwierzęta, które występują na wszystkich siedmiu kontynentach. Zaskakują nas wyglądem, intrygującymi zwyczajami i inteligencją.
WSZYSTKIE PTAKI AMERYKI / BIRD NATION
Emisja 24 kwietnia o godz. 14.00
(1×60)
Amerykę Północną zamieszkuje około tysiąca gatunków ptaków. Niektóre żyją w odizolowanych enklawach, inne nie stronią od sąsiedztwa ludzi. Występują we wszystkich rozmiarach i kolorach – od miniaturowych kolibrów po majestatyczne albatrosy i orły.
NIEZWYKŁE KAZUARY / DINO BIRD
Emisja 24 kwietnia o godz. 14.00
(1×60)
W najstarszym lesie deszczowym świata żyją kazuary – prastare ptaki, które zaciekle bronią swojego terytorium. Także przed ludźmi.