Kultura, muzyka, kino, moda

Pierwszy rok programu Jurka Owsiaka Domowa Orkiestra za nami!

Lek na nudę i zmartwienia związane z pandemią to geneza powstania programu na żywo, który każdego dnia bawi, edukuje i zadziwia internautów. To inicjatywa całkowicie realizowana przez pracowników Fundacji WOŚP.

 

Pierwszy sezon został poświęcony materiałom gromadzonym podczas dalekich podróży Jurka Owsiaka oraz odkrywaniu kolejnych szczegółów Najpiękniejszej Domówki Świata. Drugi sezon to moc muzyki oraz przygotowania do 29. Finału WOŚP.

Zobacz #1 nagranie Domowej Orkiestry

Co za rok!

Inicjatywa codziennego programu powstała pod wpływem wielu wiadomości od osób, które ze względu na pandemię przeniosły pracę do swoich domów, pochłonięte negatywnymi informacjami potrzebowały energii, dobrych wibracji i nowych doświadczeń. Pierwszy odcinek wyemitowano 13 marca 2020 r. i był to konkurs z nagrodami, który polegał na odgadnięciu tytułów, wykonawców oraz roku koncertów Najpiękniejszego Festiwalu Świata.

W sumie odbyło się aż 306 odcinków – 168 odcinki 1 sezonu oraz 138 odcinki 2 sezonu co daje ponad 450 godzin materiałów – klipów muzycznych, koncertów, wspomnień z Finałów WOŚP, gotowania, konkursów. Widzowie mieli okazję również zobaczyć archiwalne materiały z Festiwalu w Jarocinie, podróże Jurka Owsiaka, fragmenty programów „Róbta co chceta” i „Niewiarygodne przygody z bezpiecznymi wakacjami”.

Wydania specjalne

Podczas drugiego sezonu Domowej Orkiestry wyemitowano dwa odcinki specjalne. W trakcie pierwszego Jurek Owsiak łączył się z wyjątkowymi gośćmi ze względu na start finałowych aukcji na Allegro. W programie brały udział znane osoby m.in. Viki Gabor, która opowiadała o przekazywanej złotej płycie, Artur Barciś ze swoim anielskim obrazem oraz Szymon Majewski, który podczas spotkania zdradził tajemnicę swojego daru na licytacje.

Drugi wyjątkowy odcinek wyemitowano 10 stycznia, czyli w pierwotną datę 29. Finału. Podczas programu ponownie zostały zrealizowane łączenia z gośćmi, którym w sercu gra Orkiestra. Jurek Owsiak, opowiadając o nowej formule biegu “Policz się z cukrzycą”, połączył się z wesołą rodziną, która po raz kolejny wzięła udział w biegowym wyzwaniu. Była również 4-letnia wolontariuszka Pola, która opowiadała o swojej eSkarbonce. Program emitowany był również na kanałach wyborczej, Onet.pl oraz w TVN24.

Koncert Kwiatu Jabłoni najpopularniejszym odcinkiem!

Okazuje się, że użytkownikom Youtube najbardziej przypadł do gustu koncert Kwiatu Jabłoni z Najpiękniejszej Domówki Świata – niemal 300 000 wyświetleń! Była to naprawdę wyjątkowa chwila i wspaniały występ.

Zobacz #162 Domową Orkiestrę – koncert Kwiatu Jabłoni

Drugie miejsce zajmuje Domowa Orkiestra odbywająca się w przeddzień Najpiękniejszej Domówki Świata już z kolorowego studia, podczas której Jurek Owsiak i jego załoga wspominali występy stand-upowe i kabarety podczas Akademii Sztuk Przepięknych.

Zobacz #137 Domową Orkiestrę

Na trzecim miejscu znalazł się występ kolejnego popularnego zespołu i również zdobywcy Złotego Bączka, czyli Łydki Grubasa! Duża dawka energii, humoru i tańca to najlepszy opis tego występu.

Zobacz #157 Domową Orkiestrę – występ Łydki Grubasa

Najczęściej oglądanym odcinkiem drugiego sezonu było wydanie z planszą “Media bez wyboru” pokazaną w ramach wsparcia protestu przeciw wprowadzeniu nowego podatku dla mediów.

Zobacz odcinek “Media bez wyboru”

Gdzie oglądać?

Domowa Orkiestra jest transmitowana codziennie o 11:00 na kanale Youtube Kręcioła.TV oraz Fundacji WOŚP, na Facebooku WOŚPPol’and’Rock FestivalKręcioła.TV, profilu Jurka Owsiaka i Twitchu Pol’and’Rock Festival.

Kto ogląda Domową Orkiestrę?

Przez niemal rok udało się stworzyć społeczność wytrwałych fanów Orkiestry, którzy pokazują swoją obecność w komentarzach i codziennie wpisują się na “listę obecności”, bo tak Jurek Owsiak nazywa odczytywanie imion i miejscowości osób oglądających na żywo. Sporą uwagę podczas trwania programu prowadzący poświęca właśnie interakcji z widownią – czyta komentarze zamieszczane pod transmisją, rozmawia z widzami i odpowiada na najciekawsze pytania.

Możliwość pokazywania codziennego życia Orkiestry w Internecie, sprawia, że przekaz Jurka Owsiaka dociera nie tylko do mieszkańców Polski. 75% oglądających mieszka w Polsce, niemal 2% w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Co ciekawe, codzienną transmisję Jurka Owsiaka oglądają niemal w 80% mężczyźni.

Oglądaj na Twitchu!

Coraz bardziej popularnym miejscem do oglądania transmisji Domowej Orkiestry stał się Twitch.  Kanał Fundacji WOŚP swój debiut miał jeszcze przed Najpiękniejszą Domówką Świata, czyli podczas 1 sezonu. W ubiegłym roku platforma była popularna jedynie wśród streamerów gier, ale coraz mocniej jest widoczna przy programach i spotkaniach online. Wskazują na to również statystyki, w porównaniu z pierwszym sezonem poranna audycja zwiększyła ilość wyświetleń transmisji dwukrotnie. Wzrosła również liczba unikalnych użytkowników oglądających w pierwszym sezonie było to 133 485 osób, a w drugim 245 235.

Produkcja Domowej Orkiestry pozwala internetowej społeczności Pol’and’Rock Festival oraz sympatykom Fundacji WOŚP każdego dnia poznawać kulisy i fundacyjną codzienność budując więzi i przekazując pozytywną energię. To był trudny rok dla wszystkich Polaków, ale bycie razem, wspólny śmiech i rozmowa sprawiły, że Domowa Orkiestra stała się wyjątkowym spotkaniem Fundacji z obserwatorami.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Dziś sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce. Jak dotąd Fundacja WOŚP zebrała ponad 1 313 000 000 złotych i kupiła ponad 65 200 urządzeń medycznych.

29. Finał WOŚP odbył się 31 stycznia 2021 roku. Cel Finału wspierać można było dorzucając się do jednej ze 120 tys. puszek – wolontariuszy, zarejestrowanych w Sztabach na całym świecie, w sklepach i instytucjach, a także do eSkarbonek. Zbiórka realizowana była również przy wykorzystaniu kanałów elektronicznych. Kweście towarzyszyły wydarzenia organizowane przez lokalne Sztaby, a także 15. bieg “Policz się z cukrzycą”. W Warszawie centrum wydarzeń stanowiło studio telewizyjne na Placu Defilad, w którym odbyły się koncerty m.in. zespołu Enej, Voo Voo, Kwiat Jabłoni i Piersi. Transmisja internetowa wydarzenia rozpoczęła się w sobotę (30 stycznia) o godz. 21:00 i trwała nieprzerwanie 27 godzin. Kwota deklarowana 29. Finału wynosi 127 495 626 złotych, a oficjalne ogłoszenie wyniku Finału nastąpi 29 marca 2021.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *