MediaZapowiedzi TV

„Ade na froncie walki o klimat” na kanale BBC Earth

„Ade na froncie walki o klimat”, to seria w której Ade Adepitan – prezenter i medalista olimpijski w koszykówce na wózku, spotyka zwykłych ludzi zmagających się z konsekwencjami postępujących zmian klimatycznych – podnoszącym się poziomem mórz, suszą, pożarami lasów – oraz naukowców i inżynierów poszukujących rozwiązań na ich zatrzymanie.

 

Zmiany klimatu stanowią nie lada wyzwanie dla ludzkiej pomysłowości. W wielu miejscach na świecie sprawy zaszły tak daleko, że jest już za późno na profilaktykę. Ade udaje się do różnych zakątków naszego globu, gdzie przygląda się pracy ludzi, którzy własnymi sposobami próbują zaradzić niszczycielskim procesom oraz zaadaptować się do zmian.

Ade rozpoczyna swoją podróż na Wyspach Salomona, archipelagu prawie tysiąca wysp na Oceanie Spokojnym, które płacą bardzo wysoką cenę za zmiany klimatu, choć nie przyczyniają się tak bardzo do emisji gazów cieplarnianych i globalnego ocieplenia. Przez kilka dekad poziom oceanu podniósł się tu nawet o 20 cm, co powoduje powolne zatapianie tych rajskich wysp.

W Australii przekonamy się jak globalne ocieplenie wpływa na przetrwanie żółwi jadalnych (zielonych). Temperatura piasku na który żółwie składają jaja determinuje płeć ich młodych. W wyniku tego przez ostatnie 10-20 lat nowa populacja żółwi była w 99% żeńska, co może doprowadzić do wymarcia gatunku.

W programie zobaczymy też „miasta gąbki” (ang. sponge city) czyli miejskie systemy gospodarujące wodę opadową, które magazynują ją by mogła zostać wykorzystana w okresach suszy. To rozwiązanie nie tylko przeciwdziała powodziom i podtopieniom, ale także zabezpiecza zasoby wody na czas jej wielkich deficytów.

„Ade na froncie walki o klimat” to z jednej strony przerażające spojrzenie na to, jak zmiany klimatyczne stały się częścią codziennego życia wielu społeczności, z drugiej jednak hołd dla tych, którzy nie pozostają obojętni wobec zagrożeń i podejmują próby przeciwdziałania im.

„Ade na froncie walki o klimat” od 29 lipca o godz. 19:55 na kanale BBC Earth

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *