DVB-TMediaZapowiedzi TV

Powstanie Warszawskie w TV Trwam

1 sierpnia obchodzimy wyjątkową rocznicę w historii Polski – przypada wtedy Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Z tej okazji Telewizja Trwam jak co roku przygotowała specjalną ramówkę. W ofercie programowej msza święta, koncert, filmy, dokumenty i specjalne wydanie „Rozmów Niedokończonych”.

 

Pierwszy akcent upamiętniający Powstanie Warszawskie na antenie TV Trwam już o godz. 7:55 – w popularnym cyklu edukacyjno-historycznym „Poczet Wielkich Polaków” sylwetka Witolda Stefana Modelskiego  ps. „Warszawiak”, Powstańca Warszawskiego, najmłodszej ofiary walki (w dniu śmierci miał niespełna 12 lat).

O 9:30 transmisja mszy świętej z Jasnej Góry, m.in. w intencji Powstańców Warszawskich.

O godz. 14:45 „Zakazane piosenki” – patriotyczny spektakl wokalno-taneczny w reżyserii Anny Czenczek i Henryka Hryniewickiego, w wykonaniu solistów i grup artystycznych między innymi Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

Niespełna godzinę później, o 15:35 wciągający reportaż o Muzeum Powstania Warszawskiego – w nim o przygotowaniach Armii Krajowej w ramach akcji ”Burza” do powstania.

O 17:20 w ramach cyklu „Prawda, a historia” sylwetka Sylwestra Brauna – żołnierza Armii Krajowej, znanego ze zdjęć dokumentujących Powstanie Warszawskie. Dzięki niemu do dziś poznajemy historię o powstaniu, jego bohaterach i ich dramatach. Po kapitulacji zbiegł z transportu do obozu jenieckiego, w styczniu 1945 powrócił do stolicy, aby zabrać ukryte negatywy.

Dziesięć minut później o 17:30 relacja z uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach w Warszawie upamiętniającej 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

O godzinie 18:15 „Rozmowy Niedokończone” poświęcone Powstaniu Warszawskiemu „Powstanie Warszawskie – fakty i mity” – gośćmi w programie będą: prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki – kierownik Katedry Historii XIX i XX wieku na UKSW, Prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, a także dr Adam Buława – historyk UKSW.

W ramach mini-cyklu „Kartka z kalendarza” wspomnienie o 1 sierpnia 1944r. na podstawie archiwów m.in. z działalności radiostacja w fabryce Kamlera na rogu Okopowej i Dzielnej na Woli, za pomocą której Komenda Główna AK wysyłała szereg depesz do Londynu, donosząc o wybuchu powstania i przebiegach walk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *