KinoGram zaprasza na wieczory z operą
KinoGram poza stałym repertuarem filmowym prezentuje wyjątkowe wydarzenia muzyczne na dużym ekranie – przede wszystkim spektakle operowe z największych scen świata, a także operetkę, musical, koncerty muzyki klasycznej i filmowej, sztuki teatralne oraz wystawy i opowieści o sztuce. 6 października 2021 o godz. 19.00 rozpoczyna się cykl “Wieczór z operą”, na początek prezentujący chyba największy hit operowy – “Carmen” Bizeta z Opéra National de Paris, zarejestrowany w 2019 roku. W obsadzie Elīna Garanča i Roberto Alagna, dwoje śpiewaków zaliczanych obecnie do najlepszych na świecie wykonawców ról Carmen i Don Joségo.
W ramach “Wieczorów z operą” melomani i wielbiciele tego gatunku przenosić się będą na światowe sceny, by z towarzyszeniem kieliszka wina zobaczyć najsłynniejsze wydarzenia muzyczne na wielkim ekranie, w doskonałej jakości dźwięku i obrazu. Wśród prezentowanych oper wszechczasów znajdą się – poza wspomnianą “Carmen” – m.in. “Aida”, Tosca”, “Traviata” czy “Halka”. Organizatorzy cyklu sięgać będą po widowiska z czołowych scen na świecie, m.in. Opéra National de Paris, Wiener Staatsoper, National Theatre w Londynie czy Musikverein w Wiedniu.
W najbliższą środę czeka nas “Carmen” Georges’a Bizeta, opera w czterech aktach z libretto Henriego Meilhaca i Ludovica Halévy’ego napisanym na podstawie noweli Prospera Mérimée o tym samym tytule.
Elīna Garanča i Roberto Alagna, dwoje śpiewaków zaliczanych obecnie do najlepszych na świecie wykonawców ról Carmen i Don Joségo, pojawia się na scenie Opery Paryskiej, by wystąpić w skandalizującej inscenizacji opery Georges’a Bizeta, którą przygotował Calixto Bieito, radykalizujący hiszpański reżyser teatralny. Towarzyszy im Ildar Abdrazakov jako toreador Escamillo, artysta występujący od nowojorskiej The Metropolitan Opera po Teatr Bolszoj w Moskwie. Błyskotliwą partyturę francuskiego kompozytora odczytuje na nowo Sir Mark Elder, brytyjski dyrygent, odpowiedzialny za wieloletnie sukcesy English National Opera w Londynie. Na scenie zobaczymy hiszpańskie słońce i piach areny, ale realizatorzy zadbali, by XIX-wieczny folklor ustąpił miejsca temu XXI-wiecznemu.
– „Carmen” ma już 146 lat. I cieszy się niesłabnącą popularnością. Artyście, który sprawił, że stała się sławna, zatruła życie – umarł, mając w pamięci, jak grano jego operę przy pustej widowni… Takiego szaleństwa na punkcie Carmen, jakie ogarnęło świat zaledwie kilka miesięcy później, w najśmielszych snach nie mógł się spodziewać Georges Bizet. Kim jest Carmen? Młodą, urodziwą Cyganką. Według noweli: dziką i oryginalną. U Bizeta sama oświadcza, że jest przede wszystkim wolna. Nietzsche wyobrażał sobie ją jako rozmarzoną, elegancką kobietę pełną kokieterii. Pisał, że w jej spokoju jest coś afrykańskiego, a jej namiętność – krótkotrwała… – mówi Magda Miśka-Jackowska, dziennikarka filmowa i muzyczna, która będzie gospodynią cyklu.
Przedstawienie w języku francuskim z polskimi napisami trwa 3 godziny i 12 minut z jedną przerwą.
Bilety są dostępne na www.bilety.kinogram.pl oraz w aplikacji “Fabryka Norblina” na smartfony.