“Uwaga! na pasach” – nowa akcja społeczno-edukacyjna “Uwagi!”!
Rocznie ginie na nich średnio 200 osób, a ponad 2500 zostaje rannych. Niebezpieczne przejścia dla pieszych znaleźć można w całej Polsce. Redakcja “Uwagi!” rusza z akcją społeczno-edukacyjną „Uwaga! na pasach” i wskazuje „czarne punkty” odpowiedzialnym za nie urzędom i instytucjom.
Od października widzowie “Uwagi!” za pośrednictwem mediów społecznościowych i #tematdlauwagi mogą zgłaszać niebezpieczne przejścia dla pieszych. Ich lokalizacje oraz opisywane przez widzów historie wkrótce będzie można zobaczyć w reportażach najpopularniejszego magazynu reporterów w Polsce – “Uwaga!” Dziennikarze wskażą „czarne punkty” odpowiedzialnym za nie urzędom i instytucjom. Wszystko po to, by poprawić bezpieczeństwo na pasach.
W samym ubiegłym roku na zebrach zginęło 197 osób, a 2581 zostało rannych. Z najnowszych, policyjnych danych wynika, że od stycznia do końca października tego roku wyłącznie na pasach straciło życie 98 osób, a 1589 zostało rannych.
W reportażach zrealizowanych w ramach akcji „Uwaga! na pasach” widzowie poznają historie osób, które przeżyły wypadek, albo straciły w nim bliskich. Twórcy programu dodatkowo stworzą też mapę najbardziej niebezpiecznych przejść dla pieszych w Polsce, która dostępna będzie na stronie internetowej Uwaga.tvn.pl
“Zgłoszenia, które dostaliśmy, pokazują, że to istotny problem zarówno w małych, jak i dużych miejscowościach. Wprowadzona w tym roku zmiana prawa przybliża nas do standardów obowiązujących na Zachodzie, ale nie rozwiązuje problemu. Potrzebna jest edukacja, co szczególnie widać jesienią i zimą, kiedy sytuacja pieszych jest najgorsza” – mówi Aleksandra Rejnowicz, producentka programu “Uwaga!”.
Od czerwca, kiedy w życie weszła nowelizacja prawa, kierowcy muszą ustąpić pierwszeństwa nie tylko osobie znajdującej się na przejściu, ale także na nie wchodzącej. To oznacza, że kierujący powinni wiedzieć, że zbliżając się do przejścia, muszą zwolnić i zachować szczególną uwagę. Pierwszeństwo nie zwalnia jednak samych pieszych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności. Dlatego w ramach naszej akcji zachęcamy wszystkich uczestników ruchu do nawiązywania kontaktu wzrokowego ze sobą nawzajem. Przekonuje też nasz ekspert Jakub Bielak – dziennikarz motoryzacyjny, prowadzący popularny program „Jazda polska” w TVN Turbo. Obecnie Bielak organizuje szkolenia kierowców, a idee bezpiecznej jazdy i wzajemnego szacunku na drodze publikuje na stronie homomotoricus.pl
Zgłoś niebezpieczne przejście!
Jeśli w okolicy Twojego domu, przedszkola lub szkoły Twojego dziecka, albo w innym miejscu, które znasz, znajduje się niebezpieczne przejście dla pieszych, poinformuj redaktorów “Uwagi!”, używając w mediach społecznościowych #tematdlauwagi lub pisząc na adres uwaga@tvn.pl.