Technologia - Promocje

Samsung prezentuje na targach CES 2022 swoją wizję „Razem dla jutra” (wideo)

Samsung przedstawia swój plan stworzenia bardziej zrównoważonej, spersonalizowanej i połączonej wizji przyszłości za sprawą urządzeń i inicjatyw minimalizujących negatywny wpływ na środowisko naturalne. Nowe rozwiązania wychodzą naprzeciw stylom życia użytkowników i sprawiają, że obsługa inteligentnego domu stanie się niezwykle płynna.

 

 

 

Podczas wykładu inaugurującego targi CES 2022, Samsung zaprezentował swoją wizję przyszłości „Razem dla jutra”. Jong-Hee (JH) Han, Vice Chairman, CEO and Head of DX (Device eXperience) Division w Samsung, nakreślił działania firmy mające na celu zapoczątkowanie nowej epoki bycia razem, która obejmie możliwe do spersonalizowania wrażenia. Będą one odzwierciedlać ewolucję stylu życia użytkowników, a także innowacje umożliwiające postęp zarówno społeczeństwa, jak i planety.

Firmowa wizja „Razem dla jutra” daje każdemu możliwość tworzenia pozytywnych zmian, wspiera również współpracę, która pozwala sprostać  niektórym spośród najistotniejszych wyzwań stojących dziś przed naszą planetą. Samsung planuje urzeczywistnić tę wizję poprzez wprowadzenie różnych inicjatyw w zakresie zrównoważonego rozwoju, celowych partnerstw oraz możliwych do spersonalizowania, połączonych technologii.

– Ogromnie się cieszę, mogąc przedstawić naszą wizję szerszej publiczności. Pokażemy, jak innowacje mogą zmieniać świat na lepsze, i jak do nas dołączyć, by wspólnie z nami pracować na rzecz jutra – mówi Han. – Te nowo opracowane rozwiązania sprawią, że zrównoważony rozwój stanie się nieodłącznym aspektem użytkowania każdego urządzenia. W efekcie każdy z nas będzie mógł żyć w bardziej zrównoważony sposób.

Tworzenie zrównoważonej przyszłości

Fundamentem wizji przyszłości Samsung jest to, co firma nazywa „zrównoważonym rozwojem  na co dzień”. To koncepcja dążenia do tego, by zrównoważony rozwój stanowił istotę wszystkich jej działań. Samsung realizuje  tę wizję poprzez wdrażanie nowych praktyk produkcyjnych o niewielkim negatywnym wpływie na środowisko, opracowywanie opakowań o mniejszym śladzie węglowym, jak również poprzez odpowiedzialną utylizację urządzeń, których cykl życia dobiegł końca.

Działania Samsung na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla w całym cyklu produkcyjnym zostały docenione przez Carbon Trust, światowy autorytet w zakresie śladu węglowego. W ubiegłym roku chipy pamięci Samsung posiadające certyfikat Carbon Trust pozwoliły zmniejszyć emisję węgla o niemal 700 000 ton.

Jednak starania Samsung w tej dziedzinie wykraczają daleko poza półprzewodniki, obejmując m.in. większe wykorzystanie materiałów z recyklingu. By stosować zasadę zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do większej liczby urządzeń, dział Visual Display Business planuje np. użycie 30-krotnie większej ilości odzyskanego plastiku niż w roku 2021. Firma podzieliła się również planami, w ramach których w ciągu najbliższych trzech lat znacznie zwiększy wykorzystanie materiałów z recyklingu we wszystkich urządzeniach mobilnych i sprzętach AGD.

W zeszłym roku materiały z recyklingu stanowiły część składową wszystkich kartonów na telewizory Samsung. Jeśli chodzi o rok 2022, firma poinformowała, że zwiększy wykorzystanie takich materiałów, używając ich także do elementów znajdujących się wewnątrz opakowań. Samsung ogłosił również globalną ekspansję swojego nagradzanego programu ekoopakowań. Rozszerzenie tej inicjatywy, pozwalającej przekształcić kartonowe pudła w domki dla kotów, stoliki do kawy i inne przydatne małe meble, obejmie opakowania sprzętów AGD, takich jak odkurzacze, kuchenki mikrofalowe czy oczyszczacze powietrza.

Samsung wprowadza ideę zrównoważonego rozwoju także w zakresie korzystania z urządzeń. Pozwoli to użytkownikom zredukować swój ślad węglowy i zmieniać świat na lepsze. Firma wprowadziła na przykład istotne udoskonalenia w swoim przełomowym Pilocie SolarCell, który pozwala wyeliminować odpady w formie zużytych baterii za sprawą wbudowanego panelu słonecznego, umożliwiającego ładowanie zarówno w dzień, jak i w nocy.

Udoskonalony Pilot SolarCell pobiera energię elektryczną z częstotliwości radiowych takich sprzętów jak routery Wi-Fi[1].

– Co więcej, rozwiązanie to będzie stosowane w większej liczbie urządzeń Samsung, m.in. w telewizorach i sprzętach AGD. Dzięki temu na wysypiska nie trafi ponad 200 mln baterii[2]. Gdyby ułożyć je jedna obok drugiej, odpowiadałyby odległości stąd, czyli z Las Vegas, do Korei – mówi Han.

Co więcej, do roku 2025 firma planuje sprawić, żeby w trybie uśpienia wszystkie jej telewizory i ładowarki do telefonów praktycznie nie pobierały energii.

E-śmieci to kolejne ogromne wyzwanie, jakiemu branża elektroniczna musi stawić czoła. Dlatego Samsung zebrał już ponad 5 mln ton takich odpadów od 2009 roku. W segmencie urządzeń mobilnych, w ubiegłym roku firma zainaugurowała działanie Galaxy for the Planet, tj. platformy na rzecz zrównoważonego rozwoju. Platforma powstała, by umożliwić podejmowanie realnych działań dla klimatu i ograniczenie negatywnego oddziaływania urządzeń na środowisko przez cały cykl ich życia.

– To ważne kroki ­– zapewnia Han – wyznaczonych celów nie osiągniemy jednak sami. Wierzymy, że  innowacja i współpraca stanowią klucz do walki ze zmianami klimatu i działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. 

Dlatego też Samsung ogłosił, że proekologiczne technologie firmy, takie jak Pilot SolarCell, zostaną udostępnione w trybie „open source”, by także inni producenci mogli wykorzystać je w opracowywanych przez siebie nowych urządzeniach.  

Decyzja Samsung, by zapewnić pełną dostępność takich rozwiązań, odzwierciedla innowacyjność i dbałość  o zrównoważony rozwój na co dzień,  przekraczając granice między branżami. Ogłoszona podczas wykładu inauguracyjnego współpraca z firmą Patagonia pokazuje, jakie innowacje mogą powstać, gdy różne firmy – także działające w zupełnie innych branżach – połączą siły, by zapobiegać problemom zanieczyszczenia środowiska. Nowatorskie rozwiązanie, jakie opracowują, pomoże walczyć z zanieczyszczeniem plastikiem, umożliwiając pralkom Samsung zminimalizowanie przenikania mikroplastików do rzek.

– To poważny problem, którego sami nie bylibyśmy w stanie rozwiązać – mówi Vincent Stanley, dyrektor ds. filozofii firmy Patagonia. Chwaląc wkład i zaangażowanie inżynierów Samsung, charakteryzuje współpracę pomiędzy firmami jako „idealny przykład wspólnej realizacji działań, jakiej wszyscy potrzebujemy, by zapobiec zmianom klimatycznym i ocalić nasze środowisko”.

– Ogromnie cieszymy się z tej współpracy, ale bynajmniej na niej nie poprzestaniemy ­– dodaje Han.  Będziemy nawiązywać kolejne partnerstwa, by stawiać czoła wyzwaniom, z jakim zmaga się nasza planeta.

Moc w rękach użytkowników za sprawą spersonalizowanych wrażeń

Samsung przedstawił także różne sposoby, na udoskonalanie swoich technologii, by wychodzić naprzeciw potrzebom użytkowników. Firma doskonale wie, że każdy człowiek jest inny i pragnie spersonalizować posiadane urządzenie tak, aby pasowało do jego indywidualnego stylu życia, dlatego stara się pomóc użytkownikom zdefiniować na nowo ich relację z rozwiązaniami, z których korzystają na co dzień. To skupione na ludziach podejście do innowacji jest kluczowym filarem firmowej wizji „Razem dla jutra”.

Platformy i urządzenia wizualne zaprezentowane przez Samsung podczas wykładu inauguracyjnego odzwierciedlają wiarę w nadejście ery zdefiniowanej hasłem „Ekrany wszędzie, ekrany dla wszystkich”, o której Han wspomniał już podczas ubiegłorocznych targów. The Freestyle to lekki, przenośny projektor zapewniający kinową jakość obrazu niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Urządzenie to oferuje bazujący na AI dźwięk, wbudowane aplikacje VOD i wiele przydatnych funkcji znanych z telewizorów Samsung Smart TV. Można umieścić je praktycznie w dowolnym miejscu, by cieszyć się obrazem o przekątnej do 100 cali.

Z kolei Samsung Gaming Hub – kompleksowa platforma pozwalająca wyszukiwać tytuły zarówno chmurowe, jak i na konsole – wprowadzona zostanie na telewizorach Samsung Smart TV i monitorach firmy z oferty na rok 2022. Natomiast The Odyssey Ark to 55-calowy, elastyczny, zakrzywiony ekran gamingowy zapewniający nowy poziom immersji za sprawą obsługi multitaskingu pozwalającego jednocześnie grać, uczestniczyć w wideoczacie z przyjaciółmi i oglądać filmiki dotyczące gamingu.

Samsung ogłosił również wprowadzenie kolejnych opcji personalizacji swojej linii urządzeń Bespoke. To m.in. nowe wersje Bespoke dla Samsung Family Hub oraz lodówek French Door w wersji 3- i 4-drzwiowej, jak również zmywarki, płyty grzewcze i montowane nad nimi kuchenki mikrofalowe. Firma wprowadza także nowe urządzenia, takie jak odkurzacz Bespoke Jet™ czy pralka i suszarka Bespoke. W efekcie sprzęty z tej rodziny mogą być obecne praktycznie w całym domu, dając użytkownikom więcej możliwości personalizacji przestrzeni mieszkalnej tak, by odpowiadała ich preferencjom i potrzebom.

Samsung nieustannie eksploruje nowe sposoby, aby zapewniać użytkownikom  personalizację pomagającą  im  maksymalnie wykorzystać posiadane sprzęty. Projekt #YouMake stanowi swoiste zwieńczenie tych starań, daje bowiem użytkownikom opcję wyboru i dostosowania urządzeń na bazie tego, co dla nich najważniejsze, aby mogli cieszyć się bardziej spersonalizowaną obsługą wszystkich posiadanych sprzętów. Ta ogłoszona podczas wykładu inicjatywa rozszerza wizję Bespoke, która nie ogranicza się już tylko do sprzętów AGD, ale będzie dostępna  także na smartfonach i wielkoekranowych urządzeniach Samsung.

Nowa era płynnej łączności

Tworzenie lepszej przyszłości – razem dla jutra – wymaga więcej niż tylko zapewnienia, że urządzenia Samsung oferują możliwości personalizacji i zrównoważony rozwój. Niezbędna jest też płynna łączność. Podczas wykładu firma zademonstrowała swoje działania na rzecz zapoczątkowania nowej ery prawdziwie płynnie połączonych wrażeń, omawiając współpracę z partnerami i prezentując urządzenia nowej generacji.

Na CES swój debiut miał całkowicie nowy Samsung Home Hub. Rozwiązanie to wynosi połączony dom na nowy poziom za sprawą usług SmartThings, które współdziałają z obsługującymi sztuczną inteligencje połączonymi sprzętami w celu usprawnienia realizacji domowych obowiązków. Samsung Home Hub w ramach jednego urządzenia łączy aż sześć usług SmartThings, dając użytkownikom całkowitą kontrolę nad ich inteligentnym domem i ułatwiając im zarządzanie domowymi zajęciami.

Samsung pragnie również sprawić, że różne typy inteligentnych urządzeń będą lepiej ze sobą współpracowały. Dlatego ogłosił plan, w ramach którego SmartThings Hub będzie funkcjonalnością wbudowaną w telewizory, Smart Monitory i lodówki Family Hub firmy z roku 2022. W efekcie połączone życie dla każdego stanie się bardziej dostępne i płynne.

W reakcji na potrzebę zoptymalizowania wrażeń z obsługi inteligentnego domu bez względu na markę posiadanych urządzeń Samsung poinformował również, że został członkiem-założycielem Home Connectivity Alliance (HCA) łączącego licznych producentów inteligentnych sprzętów AGD. Celem organizacji jest wspieranie współpracy urządzeń różnych marek, by zapewnić użytkownikom większy wybór, a także poprawić bezpieczeństwo zarówno sprzętów, jak i usług.

– Członkowie HCA, globalnej koalicji producentów inteligentnych sprzętów AGD, wierzą, że połączone ekosystemy i technologia cyfrowa pozwolą nam udoskonalać wrażenia użytkowników, by cechowała je elegancja, hiperpersonalizacja i prawdziwa inteligencja – mówi Katherine Shin, wiceprezes ds. wrażeń klientów w Trane Technologies. – Organizacja zaprasza do współpracy każdego globalnego producenta mającego podobną wizję efektywności, interoperacyjności i innowacji.

Wykład inauguracyjny dotyczył zaangażowania Samsung w społeczną odpowiedzialność biznesu, która niezmiennie charakteryzuje podejście firmy do innowacji. Działania te znajdują wyraz nie tylko w opracowywanych technologiach, ale także w oddaniu Samsung na rzecz programów umożliwiających kolejnym pokoleniom wprowadzanie w świecie pożądanych zmian. Wspierając rozwój młodych ludzi i pomagając im zdobywać umiejętności potrzebne na rynku pracy jutra, programy takie jak Solve for Tomorrow i Samsung Innovation Campus przekuwają marzenia na realne działania.

– Czuję się zaszczycony, mogąc zdradzić, że od roku 2012 wspierające młodych programy Samsung dotarły już do ponad 21 milionów odbiorców – mówi Han. To jest właśnie to lepsze jutro, którego wszyscy pragniemy- umożliwianie ludziom realizowania marzeń, ochrona planety, by kolejne pokolenia mogły cieszyć się jej pięknem, i innowacja jako iskra rozpalająca zmianę. 

Więcej informacji, w tym obrazy i materiały wideo ilustrujące urządzenia, które Samsung zaprezentuje podczas targów CES 2022, znaleźć można na stronie https://news.samsung.com/pl/tag/CES2022.

 

[1] Aby pobieranie częstotliwości radiowych było możliwe, pilot SolarCell musi znajdować się w niewielkiej odległości od routera Wi-Fi 2,4 GHz.

[2] Szacunek na podstawie oczekiwanego wolumenu sprzedaży i przeciętnego czasu użytkowania tego typu urządzeń.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *