Odkryj niezwykły świat w Święta Wielkanocne z Polsat Doku
Różnorodne produkcje dokumentalne od Wielkiego Piątku do Poniedziałku Wielkanocnego. Podróże po Polsce i świecie w programach „Poszukiwacze historii”, „Świat z góry” oraz „Zamki – sekrety, zagadki i legendy”. Dla miłośników mocniejszych wrażeń „Przestępcze podziemie” i „Najniebezpieczniejsze drogi do szkoły”. Na poznanie czeka „Historia Mosadu”, a na koniec Świąt warto zastanowić się „Czy powinniśmy jeść mięso?”.
„Świat z góry” – Wielki Piątek od godz. 19:40 (4 odcinki), Wielka Sobota od godz. 12:05 (3 odcinki), Niedziela Wielkanocna od godz. 15:20 (3 odcinki)
Imponujący serial dokumentalny, który prezentuje urzekające i intrygujące miejsca na świecie z perspektywy zazwyczaj niedostępnej człowiekowi – z lotu ptaka. Nowe spojrzenie, realizacyjny rozmach oraz liczne ciekawostki i fakty na temat prezentowanych miejsc składają się na to wciągające spojrzenie na świat z góry.
„Zamki – sekrety, zagadki i legendy” – Sobota Wielkanocna od godz. 15:50 i 16:50
Filmowa podróż w odcinkach przez brytyjskie, niemieckie, hiszpańskie i portugalskie miasta ozdobione zadziwiającymi średniowiecznymi zamkami. Dzięki pozostawionym w nich śladom można poznać ludzi i kultury, które były tam obecne i współtworzyły te tajemnicze konstrukcje oraz wpływały na toczące się w nich życie. Każdy z zamków ma własną historię, tajemnice i legendy. Czasem te opowieści powstają z powodów religijnych lub wojskowych, innym razem przyczyną są zawiłości miłosne, rodzinne lub zazdrość. Rodzą się historie pełne duchów, pozorów, dziwnych dźwięków i przesądów. Jak to się dzieje?
„Przestępcze podziemie” – Sobota Wielkanocna od godz. 19:40 i 20:50, Niedziela Wielkanocna – godz. 11:50 i 13:00, Poniedziałek Wielkanocny – godz. 17:40 i 18:50
David Beriain, hiszpański dziennikarz i korespondent wojenny spotka się twarzą w twarz z członkami najniebezpieczniejszych mafii oraz nielegalnych grup zbrojnych na świecie. Próbuje zrozumieć konflikty, motywacje i człowieczeństwo swoich rozmówców, spędzając z nimi czas w miejscach, w których żyją. W programie pojawiają się między innymi: przedstawiciele Camorry, Ndranghety, Cosa Nostry, Sacra Corony, albańskiej mafii, potomkowie Pablo Ecsobara, porywacze, przemytnicy i handlarze bronią.
„Historia Mosadu” – Sobota Wielkanocna od godz. 22:00 i 23:10, Poniedziałek Wielkanocny – godz. 15:20 i 16:30
Izraelska agencja wywiadowcza powstała 13 grudnia 1949 roku. Miała gwarantować istnienie Izraela. Mały kraj chciał się stać bezpieczną przystanią dla Żydów z całego świata, a jego wywiad miał ubezpieczać naród od drugiego Holokaustu. Groźby pod adresem Izraela wielokrotnie zachęcały Mosad do śmiałych operacji, które były trudne do ukrycia przed opinią publiczną. Izraelska administracja niczego nie potwierdza ani nie zaprzecza, bo sława Mosadu ma wywierać wrażenie. Zwłaszcza w świecie muzułmańskim.
„Najniebezpieczniejsze drogi do szkoły” – Niedziela Wielkanocna od godz. 22:00 i 23:05
W obliczu najbardziej ekstremalnych warunków niektóre dzieci muszą maszerować, wspinać się lub płynąć do szkoły. Robią to, nie obawiając się ani zimna, ani niebezpiecznego terenu. Jedne stawiają czoła przytłaczającym ilościom wody, inne – dzikim zwierzętom. A wszystko dlatego, że mają istotny cel: lepsze życie. Droga do tego celu to zapierająca dech w piersiach mieszanka przygody i niebezpieczeństwa. Oto dzieci, które mają najbardziej spektakularną i najniebezpieczniejszą, ale czasem też najpiękniejszą drogę do szkoły na świecie.
„Poszukiwacze historii” – Poniedziałek Wieklanocny – godz. 12:55 i 13:20
Prowadzący odnajdują materialne dowody intrygujących wydarzeń z przeszłości, które – poprzez te przedmioty – potrafią stanąć dziś przed oczami jak żywe. Dzięki tym odkryciom można lepiej zrozumieć historię. Czas wykopać kolejne skarby!
„Czy powinniśmy jeść mięso?” – Poniedziałek Wielkanocny godz. 22:00
Dr Michael Mosley stara się ustalić fakty na temat mięsa. Każdego roku ludzie wyhodowują i zjadają 65 miliardów zwierząt, czyli po dziewięć zwierząt na każdą osobę na świecie. W tym otwierającym oczy serialu dokumentalnym Michael Mosley analizuje wpływ, jaki ma to na planetę i dowiaduje się, jakie mięso powinni kupować ekologiczni mięsożercy. Czy lepiej jadać to z wolnego chowu czy może mięso z chowu fabrycznego? Odpowiedzi wcale nie są oczywiste.