MediaTVPZapowiedzi TV

Jesień 2022 w TVP Kultura i TVP Kultura2

Jesienna oferta programowa TVP Kultura i TVP Kultura2 zapowiada się wyjątkowo interesująco. Już wkrótce jedno z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń muzycznych – XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Widzowie TVP Kultura będą mogli na żywo śledzić konkursowe zmagania skrzypków.

W jesiennej ofercie pojawią się: premierowe wydania cyklu „Zaginione – odnalezione” o odzyskanych skarbach polskiego dziedzictwa materialnego, nowe odcinki „Wędrowca polskiego”, w którym Krzysztof Koehler zabiera widzów w wyjątkową podróż po Polsce, a także cykl „Res Poloniae – o Polsce z oddali”, a w nim spotkania z wybitnymi przedstawicielami litewskiej kultury i polityki. Na antenie TVP Kultura nie zabraknie także wyjątkowych spektakli teatralnych. Jesienią na afiszu m.in. „Komedianci, czyli Konrad nie żyje” oraz „Ballady i romanse” w interpretacji Teatru Wierszalin. W programie „Scena muzyczna” pojawią się m.in. Marta Zalewska, Kroke, Tęgie chłopy i duet Dębicz/Kuropaczewski. Na fanów X muzy będą czekały oscarowe kinowe hity – m.in. „Parasite”, a także przegląd filmów z wielkimi damami kina w rolach głównych.

Wybrane premiery TVP Kultura są emitowane online na kanale TVP Kultura2: https://kultura2.tvp.pl/

XVI MIĘDZYNARODOWY KONKURS SKRZYPCOWY IM. HENRYKA WIENIAWSKIEGO
Transmisje:
7 października, godz. 19:00Koncert Inauguracyjny
18-20 październikaIII etap Konkursu
21 października, godz. 19:00Gala finałowa i Koncert Laureatów

„Dziś wybieramy muzyczny świat jutra” – to słowa Augustina Dumay’a, przewodniczącego Jury XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. To także idea, jaka przyświeca konkursom instrumentalnym w XXI wieku. Trudno o trafniejsze motto, ponieważ Konkurs Wieniawskiego to najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie i jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na mapie Europy. To dzięki niemu wielu młodych artystów rozwinęło skrzydła, a ich kariery nabrały rozpędu. Teraz, po długiej przerwie spowodowanej pandemią, konkurs powraca, a o miano zwycięzcy powalczą muzycy aż z 12 krajów. TVP Kultura zaprasza na transmisje Koncertu Inauguracyjnego, uroczystej Gali Finałowej oraz Koncertu Laureatów. Nie zabraknie także obszernych relacji z konkursowych zmagań skrzypków zakwalifikowanych do trzeciego etapu.

WĘDROWIEC POLSKI emisja od 25 września
Niedziela, godz. 14:50

Nieszablonowy kulturalny przewodnik po Polsce powraca! Poeta, literaturoznawca i krytyk literacki Krzysztof Koehler ponownie oprowadzi nas po najciekawszych i mało znanych miejscach w Polsce, opowiadając anegdoty i zapomniane historie. „Wędrowiec polski” to również spotkania z ludźmi, którzy pielęgnują lokalne tradycje i zwyczaje. W nowym sezonie udamy się m.in. w Bieszczady, gdzie odwiedzimy Łemków i znajdziemy się w samym centrum niezwykłego wydarzenia – Święta Maziarzy Łosiańskich.

BALLADY I ROMANSE – Teatr Telewizji, spektakl Teatru Wierszalin emisja w listopadzie

Rok 1819, Wileńszczyzna. Uniwersytecka aula, wnętrze karczmy i wileńskiego teatru – to właśnie do takich miejsc zabiorą nas „Ballady i Romanse” w reżyserii Piotra Tomaszuka. Inspirowany bodaj najszczęśliwszym i najbardziej beztroskim czasem w życiu Adama Mickiewicza spektakl, to nietuzinkowe połączenie słowa, muzyki, teatru i tańca, podane w niezwykłej, oryginalnej formie.

KOMEDIANCI, CZYLI KONRAD NIE ŻYJETeatr Telewizji premiera 20 września

Sztuka Bronisława Wildsteina „Komedianci, czyli Konrad nie żyje” to utwór niepozbawiony elementów groteski i obficie czerpiący z klasycznych tradycji tego gatunku. Akcja rozgrywa się we współczesnym teatrze, a bohaterami sztuki są aktorzy, którzy chcą stworzyć „nowy, wspaniały świat” i spełnić swoje zawodowe marzenia. Postanawiają więc zmieni dotychczasowy porządek i w miejsce usuniętego dyrektora powołują radę. Na jej czele staje Kaliban. Zbieżność z szekspirowskim bohaterem – tak jak i innych postaci (Prospero, Trynkulo, Stefano, Miranda, Albertynka) – nie jest przypadkowa. Imiona niczym role przylgnęły do postaci i determinują ich postępowanie. Czy możemy kreować rzeczywistość, pozbawiając się pamięci? Odcinając się od swoich korzeni, wyrzekając tradycji? To tylko niektóre z pytań stawianych w tym przedstawieniu.

Reżyseria: Andrzej Mastalerz, występują: Obsada: Andrzej Mastalerz (Kaliban), Dariusz Kowalski (Trynkulo), Mariusz Ostrowski (Stefano), Aleksandra Batko (Miranda), Agnieszka Skrzypczak (Albertynka), Janusz R. Nowicki (Prospero), Sebastian Konrad (Ariel), Kacper Matula (Spodek), Jakub Zając (Ferdynand), Łukasz Lewandowski (Cezary Maska), Piotr Seweryński (Konrad)

ZAGINIONE – ODNALEZIONE emisja od 18 września
Niedziela, godz. 16:10

Program poświęcony zabytkowym przedmiotom, skarbom polskiego dziedzictwa materialnego, które zaginęły w wyniku wielkich grabieży w czasach potopu, okupacji i komunizmu, a po latach zostały szczęśliwie odnalezione. Ich losy – z iście detektywistycznym zacięciem – tropi prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Każdy odcinek opowiada o skomplikowanych dziejach jednego dzieła – od czasów zaginięcia do odnalezienia, a także o jego wymowie, wartości artystycznej i kulturowej. Rozmowy ilustrowane są archiwaliami, w tym materiałami operacyjnymi policji.

RES POLONIAE – O POLSCE Z ODDALI emisja od 22 września
Czwartek, godz. 22:15

Seria ekskluzywnych wywiadów z członkami litewskiego establishmentu oraz wybitnymi przedstawicielami litewskiej kultury i polityki. Rozmowy prowadzi dr Jolanta Rzegocka – mediewistka, znawczyni kultury litewskiej, wykładowczyni literatury środkowoeuropejskiej oraz anglo-amerykańskiej. Jej goście opowiadają o polsko-litewskich relacjach – wzajemnych inspiracjach kulturowych, wspólnej historii i perspektywach na przyszłość. TVP Kultura odwiedzi Pałac Prezydencki w Wilnie oraz wiele innych miejsc ważnych dla polsko-litewskiej kultury. Gośćmi programu będą m.in. Prezydent Litwy – Gitanas Nausėda, Arcybiskup Wilna – Gintaras Grušas, dyrektorka Wileńskiej Galerii Obrazów – Aistė Bimbirytė-Mackevičienė, wybitny pianista – Rokas Zubovas, dyrektor Biblioteki Wróblewskich – profesor Sigitas Narbutas, a także architekt i historyk architektury – Marius Daraškevičius.

PARASITE emisja w październiku

Jeden z największych przebojów kinowych ostatniej dekady w reżyserii Joon-ho Bonga. Zdobywca czterech Oscarów: za Najlepszy film, Najlepszą reżyserię, Najlepszy scenariusz oryginalny i Najlepszy film międzynarodowy oraz Złotej Palmy na festiwalu w Cannes. Film opowiada o wywodzącym się z nizin społecznych młodzieńcu, który podejmując prace jako korepetytor córki zamożnego małżeństwa, wykorzystuje swoją pozycję i załatwia pracę reszcie swojej rodziny.
Reż. Joon-ho Bong, występują: Kang-ho-Song, Seon-gyun Lee, Yeo-jeong Jo, Wook-sik Choi, Hye-jin Jang

CZWARTKOWY KLUB FILMOWY – WIELKIE DAMY KINA emisja we wrześniu
Czwartek, godz. 20:00

Sophia Loren, Marlena Dietrich, Claudia Cardinale i Catherine Deneuve – zachwycały na wielkim ekranie, stały się ikonami światowej kinematografii i muzami największych reżyserów. Onieśmielały urodą, elektryzującym spojrzeniem i zalotnym uśmiechem. Każdy wrześniowy czwartek na antenie TVP Kultura to spotkanie z gwiazdami kina w filmach: „Piękna młynarka” (reż. Mario Camerini), „Maroko” (reż. Josef von Sternberg), „Dziewczyna z walizką” (reż. Valerio Zurlini) i „8 kobiet” (reż. Francois Ozon). Emisje zostaną poprzedzone rozmowami Łukasza Jasiny i krytyka filmowego Łukasza Adamskiego.

KAFARNAUM emisja w grudniu

Wyróżniony na festiwalu w Cannes Nagrodą Jury oraz Nagrodą Jury Ekumenicznego dramat z 2018 roku w reżyserii Nadine Labaki. „Kafarnaum” to film wzruszający i przerażający w swojej wymowie. Opowiada o małym Zejnie, dwunastoletnim, zdeterminowanym mieszkańcu bejruckich slumsów, który pozywa swoich rodziców, za to, że się urodził. W sądzie walczy o swoją przyszłość i teraźniejszość, przywołując tragiczne wspomnienia, odtwarzając bardzo dokładnie swoją historię i stawiając niełatwe pytanie – czy życie zawsze jest darem?

Reż. Nadine Labaki, występują: Zain Al Rafeea, Yordanos Shiferaw, Boluwatife Treasure Bankoe, Kawsar Al Haddad, Fadi Yousef

Scena muzyczna emisja od 4 września

W cyklu koncertów zarejestrowanych w studiu TVP Kultura na scenie pojawiają się artyści prezentujący różnorodne nurty muzyczne, od muzyki dawnej, poprzez jazz, po śpiew tradycyjny. Usłyszymy premierowe wykonania nowych utworów i projektów muzycznych. „Scena muzyczna” łączy inspiracje i doświadczenia innych programów muzycznych: „Sceny alternatywnej”, „Sceny klasycznej” i „Kultury na Żywo”. Jesienią widzowie będą mogli zobaczyć m.in. zespół Tęgie chłopy, Martę Zalewską, Kroke, duet Dębicz/Kuropaczewski, Piotra Sałajczyka, Kobylińskiego i Truffaza oraz Trio Wowakin.

Jeden komentarz do “Jesień 2022 w TVP Kultura i TVP Kultura2

  • PARASITE najbardziej mnie interesuje, a nie miałem okazji jeszcze obejrzeć, wiec na pewno nadrobię. Cieszy fakt, że TVP Kultura kino azjatyckie, którego najbardziej brakuje w TV.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *