„Plakat filmu Orlęta. Grodno ‘39 – oczami uczniów” – TVP organizuje ogólnopolski konkurs plastyczny
Telewizja Polska organizuje konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych pt. „Plakat filmu Orlęta. Grodno ’39 – oczami uczniów”. Dzięki walorom edukacyjnym oraz bogatym materiałom dydaktycznym dla nauczycieli, film cieszy się ogromnym zainteresowaniem na seansach szkolnych, osiągając w polskim box office wynik ponad 180 tysięcy widzów po trzecim tygodniu wyświetlania.
Telewizja Polska organizuje konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych pt. „Plakat filmu Orlęta. Grodno ’39 – oczami uczniów”. Dzięki walorom edukacyjnym oraz bogatym materiałom dydaktycznym dla nauczycieli, film cieszy się ogromnym zainteresowaniem na seansach szkolnych, osiągając w polskim box office wynik ponad 180 tysięcy widzów po trzecim tygodniu wyświetlania.
Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej w formacie A3, w dowolnej technice (np. rysunek, malarstwo, grafika) stanowiącej własną, autorską interpretację plakatu do filmu „Orlęta. Grodno’39”. Celem konkursu jest upamiętnienie wiedzy o Orlętach Grodzieńskich oraz wzbudzenie refleksji nakierowanej na wartości patriotyczne i tożsamościowe dzieci i młodzieży po obejrzeniu filmu.
Szkoły mogą deklarować swój udział w konkursie do 31 października 2022 roku. Konkurs odbędzie się w dwóch etapach: szkolnym i ogólnokrajowym. Pierwszy etap – szkolny, w którym uczestnicy zgłaszają prace, potrwa do 21 listopada 2022. Etap ogólnopolski zakończy się 5 grudnia 2022 ogłoszeniem listy laureatów. Telewizja Polska przygotowała atrakcyjne nagrody zarówno indywidualne dla autorów zwycięskich plakatów, jak i grupowe, dla klas oraz szkół, biorących udział w konkursie.
Wszelkie potrzebne informacje dotyczące zasad, wymagań, terminów i nagród można znaleźć w regulaminie konkursu na stronie: https://sprzedaz.tvp.pl/62902645/konkurs-plastyczny
Film Krzysztofa Łukaszewicza „Orlęta. Grodno ‘39” jest pierwszą produkcją filmową o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku przedstawiającą historię heroicznej walki mieszkańców Grodna z rosyjskim najeźdźcą. Film objął patronatem Minister Edukacji i Nauki, a dystrybucji w kinach towarzyszy akcja edukacyjna, która ma na celu rozpowszechnianie wiedzy stanowiącej podstawę programową oraz propagowanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych. W ramach akcji zostały opracowane scenariusze zajęć oraz wideo-lekcja dostępne na specjalnej stronie Telewizji Polskiej. Wraz z dodatkowymi materiałami informacyjnymi stanowią zestaw materiałów, które nauczyciele mogą wykorzystywać na lekcjach i przybliżać tematykę wybuchu drugiej wojny światowej. Scenariusze lekcji mogą mieć zastosowanie w nauczaniu takich przedmiotów jak: język polski, historia, WOS oraz HIT.
O filmie
„Orlęta. Grodno ‘39” to dramatyczny obraz wojny z Sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 roku budynek jego szkoły w Grodnie zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. 20 września Armia Czerwona planuje zająć Grodno, a obrońcy miasta rozpoczynają beznadziejną, heroiczną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią Grodna, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci rozpoczynająca się wojna staje się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych.
W głównych rolach młodzi, zdolni aktorzy: Feliks Matecki, Wit Czernecki, Almira Nawrot i Filip Gurłacz oraz Jowita Budnik („Papusza”), Bartłomiej Topa („Żelazny most”), Antoni Pawlicki („Orzeł. Ostatni patrol”), Leszek Lichota („Wataha”), Andrzej Mastalerz („Znaki”), Łukasz Lewandowski („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komedy”) i inni.
Film jest produkcją Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską, współfinansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a za dystrybucję odpowiada TVP Dystrybucja Kinowa.
Fot. materiały promocyjne TVP